Zaufaj butom podejściowym i poczuj różnicę już dziś!

butyObuwie jest jednym z ważniejszych elementów ekwipunku górskiego turysty. We właściwych butach każda wycieczka będzie wygodna, a co najważniejsze bezpieczna. Buty podejściowe od lat cieszą się popularnością wśród bardziej „wtajemniczonych” wędrowników, jednak coraz częściej osoby początkujące również decydują się na ich zakup. Czym różnią się od klasycznego obuwia trekkingowe i kiedy warto po nie sięgnąć?

Czym są buty podejściowe? 

Są złotym środkiem pomiędzy butami trekkingowymi, a typowo wspinaczkowymi. Przy wyborze butów podejściowych bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, ile waży para, jeśli buty będą lekkie, po skończonym podejściu z łatwością schowamy je do plecaka. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się, jeśli planujemy wyjazd w cieplejszych porach roku. Jakiś czas temu po buty podejściowe sięgały wyłącznie osoby uprawiające górską wspinaczkę, dziś cieszą się dużą popularnością również wśród amatorów wędrówek po kamienistym podłożu.

Na to zwróć uwagę przy wyborze butów podejściowych

Jest kilka elementów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zakup butów podejściowych:

  1. Cholewka — w butach podejściowych jest trochę węższa niż w butach trekkingowych, ma to służyć lepszemu dopasowaniu się obuwia do stopy oraz ułatwić pokonywanie wąskich skalnych ścieżek.
  2. Konstrukcja podeszwy — podeszwa ma za zadanie amortyzować wstrząsy, dzięki czemu wędrówka staję się bardziej komfortowa, w zależności od marki buta stosowane są różne modele podeszwy.
  3. Membrana — jeśli szukasz butów, które zapewnią Ci oddychalność oraz suchość bez względu na warunki atmosferyczne, dodatkowo zapewniające wodoszczelność, zdecydowanie lepiej wybrać buty podejściowe z membraną.
  4. System sznurowania — to od niego zależy dopasowanie buta do stopy, co bezpośrednio przekłada się na nasz komfort. Dobre dopasowanie to gwarancja stabilności, która minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji podczas wędrówki.

Kiedy buty podejściowe się nie sprawdzą?

Krótkie buty podejściowe nie nadają się na zimę, nie zapewniają odpowiedniej izolacji termicznej.  Lód i śnieg to warunki, które wymagają wysokiego obuwia trekkingowego, które zapewni odpowiednią ochronę. W butach podejściowych zazwyczaj cholewka jest krótka, przez co zimne powietrze oraz woda może dostać się do wnętrza buta.

Jakie buty podejściowe wybrać dla siebie?

Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będą mi potrzebne. Jeśli szukasz butów podejściowych na okazjonalne wyjście w góry, mając na uwadzę swój komfort,  wybierz model mniej profesjonalny, bez membrany z podeszwą przystosowaną do lekkiego trekkingu, który ułatwi Ci pokonywanie kolejnych kilometrów na szlaku. Jeżeli w planach masz długie wędrówki z bardzo trudnymi fragmentami, połączone ze wspinaczką poszukaj modelu, który posiada membranę.

Buty podejściowe i więcej akcesoriów do wspinaczki i wędrówek górskich znajdziesz w sklepie Alpin Sport.