Kłopotliwe i wstydliwe dolegliwości? Pytania do fizjoterapeuty uroginekologicznego

Barbara Larwa Fizjoterapia uroginekologiczna
Barbara Larwa, fizjoterapeutka uroginekologiczna. Centrum Osteohelp.pl

Podczas kichania, w tańcu, gdy rozciągasz się w porannej asanie… Nietrzymanie moczu to problem wstydliwy i niewygodny, zwłaszcza jeśli dopadnie Cię poza domem. Jeden z wielu, o których kobiety wolą milczeć, bo myślą, że tak po prostu musi być.

Nie musisz cierpieć z powodu wstydliwych problemów. Pamiętaj jednak, że nie wygrasz z nimi sama!

Fizjoterapeuta uroginekologiczny to specjalista od prawidłowego funkcjonowania narządów w obszarze miednicy mniejszej i pęcherza moczowego. Pomaga w przywróceniu równowagi struktury mięśniowo-powięziowej w powyższym obszarze. Fizjoterapia uroginekologiczna to wciąż rozwijająca się dziedzina, o której w Polsce głośno jest dopiero od kilku lat. Wizytę u tego typu specjalisty poleca się kobietom w ciąży, jak i tym, które planują starać się o dziecko; również świeżo upieczonym mamom po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu (do fizjoterapeuty można się wybrać ok. 4 – 6 tygodnia po porodzie).

Mimo iż coraz więcej mówi się o zaletach fizjoterapii uroginekologicznej, kobiety nie decydują się na nią, ponieważ ich ginekolodzy mówią „Blizna po nacięciu krocza przeszkadza? Trudno, tak ma być”, „Może się zdarzyć nietrzymanie moczu” lub – w najlepszym wypadku – „Proszę ćwiczyć mięśnie Kegla”. Fizjoterapeuta uroginekologiczny pokaże, jak to robić, a przede wszystkim udowodni, że na ból i niedogodności nie trzeba się godzić. Oto, co chciałabyś wiedzieć przed pierwszą wizytą:

W jakich problemach pomaga fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Do fizjoterapeuty uroginekologicznego możesz się zwrócić z takimi przypadłościami, jak:

  • nietrzymanie moczu
  • bolesne miesiączki,
  • ból w trakcie współżycia,
  • problemy z niepłodnością,
  • stany po operacjach uroginekologicznych lub po cesarskim cięciu,
  • nietrzymanie stolca i gazów,
  • obniżenie narządów rodnych lub odbytnicy,
  • rozejście spojenia łonowego w ciąży,
  • endometrioza,
  • problemy związane z blizną po nacięciu krocza.

Ponadto, fizjoterapeuta uroginekologiczny pomaga przygotować się do porodu. Dobiera ćwiczenia skoncentrowane na pracy z oddechem i wzmocnieniu odpowiednich mięśni. Kobietom w ciąży natomiast zaleca aktywność, która może znacznie ograniczyć lub zniwelować bóle kręgosłupa, miednicy czy spojenia łonowego.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

W trakcie pierwszej wizyty, specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad na temat problemu, a także Twojego ogólnego stanu zdrowia. Zbada przyczynę dolegliwości, a także weźmie pod uwagę wyniki badań, które weźmiesz ze sobą. Nie są one jednak konieczne. Fizjoterapeuta wykona także zewnętrzne badanie manualne. Może ocenić np. rozmieszczenie miednicy, poszczególnych kręgów kręgosłupa, bolesność kości ogonowej i stan wszelkich innych obszarów organizmu – co będzie potrzebne do postawienia diagnozy i rozpoczęcia terapii.

Czy w trakcie wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego konieczne jest badanie wewnętrzne?

Badanie wewnętrzne (per vaginum, per rectum) nie zostanie przeprowadzone bez Twojej zgody. Nie zawsze jest ono konieczne, jednak w przypadku pewnych dolegliwości, sporo ułatwia. Fizjoterapia z dostępem do struktur wewnętrznych, np. obszarów, które trzeba rozluźnić lub zmobilizować, jest skuteczniejsza niż ta prowadzona zewnętrznie – oczywiście w konkretnych sytuacjach. Badanie tego typu różni się od ginekologicznego. Fizjoterapeuta dba o delikatność i maksymalne zachowanie intymności pacjentki. Nie zaprasza na fotel, lecz na kozetkę, w dogodnej dla pacjentki pozycji.

Jakie są efekty terapii?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomaga kobietom w ciąży wzmocnić mięśnie aktywne w porodzie, dzięki temu przyczynia się do usprawnienia porodu siłami natury. Efektywnie wspiera gojenie blizn po cesarskim cięciu i po nacięciu krocza. Instruuje, jak ćwiczyć mięśnie Kegla, ważne przy trzymaniu moczu, gazów i stolca; satysfakcjonującym współżyciu i po porodach. Pomaga w ograniczeniu i wyeliminowaniu bólów kręgosłupa, spojenia łonowego, kości ogonowej, bólu przy współżyciu i w trakcie innych czynności.

Pamiętaj jednak, że większość sukcesu spoczywa w rękach (i mięśniach) pacjentki. Fizjoterapeuta pokazuje, jak ćwiczyć – regularnie, w domu, a spotkania z nim mają być sprawdzeniem stanu zdrowia pacjentki i motywacją do kolejnych działań.

Połączenie fizjoterapii uroginekologicznej i osteopatii

Specjaliści w Osteohelp korzystają zarówno z wiedzy z dziedziny fizjoterapii uroginekologicznej, jak i osteopatii, co otwiera przed nimi nowe możliwości w diagnozowaniu i terapii problemów kobiecych. Dzięki znajomości układu autonomicznego, który reguluje procesy życiowe (tj. procesy cyklu miesięcznego, jakość odżywiania i wchłaniania pokarmów, procesy płciowe), są w stanie holistycznie zadbać o zdrowie pacjentki, a nawet wyeliminować źródło problemu, znajdujące się niekoniecznie w miejscu, w którym pacjentka odczuwa ból.

Osteopatia w naturalny sposób wspomaga fizjoterapię uroginekologiczną, przyczyniając się do poprawy kondycji całego organizmu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wskazany przez pacjentkę problem. Ból miesiączkowy, nietrzymanie moczu, dyskomfort po nacięciu krocza – nie musisz się z tym zmagać. Umów się na wizytę w Osteohelp i zrób krok do poprawy codziennego samopoczucia już dziś!