Zmarszczki i siwe włosy są nieuniknionym skutkiem upływu lat. Analogicznie, zmiany w naszych mięśniach, kościach, stawach i powiązanych z nimi tkankami są normalnym skutkiem procesu starzenia. Samo starzenie się niekoniecznie oznacza, że doświadczymy zwiększonego bólu lub zdrętwienia. Jeśli jednak do tego dojdzie, ludzie często zauważają, że kuracja i porady osteopaty są dobrym dodatkiem do wizyt u tradycyjnego lekarza i używania produktów farmaceutycznych. Jeśli zaczniesz zauważać jakieś problemy, osteopata może pomóc ci utrzymywać twoje zdrowie w lepszym stanie, co pozwoli ci na cieszenie się wszelkimi przyjemnościami w późniejszych etapach swojego życia.Osteopaci posiadają ogromną wiedzę na temat funkcjonalnej anatomii, biomechaniki i neuromięśniowo-szkieletowych interwencji klinicznych. Jedną z podstawowych charakterystyk profesji osteopatii jest jej nacisk na znaczenie systemu neuromięśniowo-szkieletowego dla funkcjonowania organizmu, zdrowia pacjenta i opieki nad nim.

Zdrowie Starzenie się nie oznacza godzenia się na ból. Pomoże osteopatia?Osteopaci specjalizują się w diagnozie problemów zdrowotnych, włączając w to te, które mogą wymagać dokładniejszego rozpoznania. Można usłyszeć przeróżne określenia na to, co tak naprawdę jest specyficznymi metodami leczenia mieszczącymi się w szerszym terminie – osteopatia. Poniżej załączone są bardzo krótkie opisy tej terminologii, aby nie była ona dla Ciebie czarną magią, lecz miej na uwadze, że celem osteopaty jest zawsze osiągnięcie przez Ciebie pożądanego, optymalnego stanu zdrowia i nieważne jak jest to nazwane, to wszystko to osteopatia.

Osteopatia strukturalna

Osteopatia strukturalna: Synonimami mogą być leczenie stanowcze, leczenie silne, leczenie bezpośrednie. Ten typu kuracji jest wyjątkowo popularny i polega na masażu, mobilizacji (poprzez rozciąganie i poruszanie) i manipulacji stawów (często nazywane “łupaniem”). Ten sposób leczenia zawsze dobierany do obecnego stanu twojego ciała, więc nacisk i technika są odpowiednio dostosowywane. Kurs leczenia zawsze zostaje z tobą przedyskutowany i musisz na jego przeprowadzenie wyrazić zgodę jeszcze przed leczeniem, kiedy już wiesz o co w nim dokładnie chodzi. Twoje ciało, twój wybór.

Osteopatia biodynamiczna

Osteopatia biodynamiczna: Bardzo delikatne podejście wykorzystujące w leczeniu naturalną tendencję organizmu do dążenia do zdrowia. Osteopatia biodynamiczna zajmuje się jednością organizmu pacjenta, zmierzając do nawiązania kontaktu z procesami leczącymi organizmu.

Osteopata używa swoich dłoni, aby wyczuć, diagnozować i kurować. Zamiast poszukiwać symptomów, osteopata skupia się na rozpoznawaniu priorytetów ustanowionych przez wrodzone zdrowie pacjenta i je wspomaga. Jest to niezwykle przydatne przy leczeniu niemowląt, dzieci oraz przy chronicznych dolegliwościach, które wpływają na ogólne zdrowie systemu i przy ostrych dolegliwościach, kiedy techniki naciskowe są zbyt bolesne.

Osteopatia czaszkowa

Osteopatia czaszkowa: Osteopatia czaszkowa jest subtelną formą leczenia osteopatycznego, która polega na bardzo delikatnym nacisku mającym rozluźnić napięcie w całym organizmie. Jest ona zwana “czaszkową”, gdyż kuracja często dotyczy tego rejonu, jednak inne części ciała takie jak kręgosłup, czy kość ogonowa także są czasami beneficjentami tego podejścia.

Osteopata potrafi wyczuć bardzo delikatne fluktuacje ruchu wewnątrz organizmu zwane ruchem mimowolnym. Ten mimowolny ruch może być łatwo naruszony przez jakiekolwiek urazy, takie jak ciężki poród, wypadek samochodowy, uderzenia, upadki, i choroby. Obciążenia mogą się stopniowo gromadzić w organizmie, aż w końcu zaczynają pojawiać się symptomy.

Jak może pomóc osteopata?

Nie musisz zaciskać zębów i godzić się na ból i dyskomfort tylko dlatego, że przybywa ci lat. Wielu ludzi korzysta na rozmowie z osteopatą o sposobach na bycie aktywnym, zapobieganiu częstym problemom takim jak upadki i trzymanie w ryzach dolegliwości takich jak zapalenie kości i stawów, ból reumatyczny i osteoporoza.

Opieka osteopatyczna bazuje na indywidualnych potrzebach pacjenta i zależy od jego wieku, kondycji oraz diagnozy. Osteopaci korzystają z szerokiego zakresu delikatnych, bezpośrednich technik, które pomagają rozluźnić napięcia, rozciągnąć mięśnie i poprawić mobilność stawów.

Osteopaci odgrywają kluczową rolę w diagnozie, leczeniu i opiece nad pacjentami w każdym wieku. Osteopatia jest często używana w połączeniu z ćwiczeniem i poradami w celu niwelowania bólu i utrzymywania jak najlepszego stanu zdrowia. Nie potrzebujesz konsultować się z tradycyjnym lekarzem przed wizytą u osteopaty, lecz jest to opcja, z której możesz skorzystać.

Osteopatia może pomóc przy szerokim wachlarzu dolegliwości

Są to między innymi:

 • artretyzm
 • bóle stopy, kostki, biodra lub kolana
 • bóle pleców, szyi i ból nerwu kulszowego
 • bóle dłoni, ramienia i łokcia
 • bóle głowy
 • zapalenie nadkłykcia kości ramiennej (łokieć tenisisty) oraz łokieć golfisty (inne umiejscowienie dolegliwości)
 • problemy z posturą związane z ciążą, urazem sportowym, jeżdżeniem, pracą lub problemy trawienne
 • nerwoból

Osteopata może także wykryć dolegliwości, na które osteopatia nie ma wpływu. Kierują oni wtedy pacjenta do innego specjalisty.

Czego mam się spodziewać podczas wizyty?

Na swoją pierwszą wizytę z naszymi ekspertami przeznacz przynajmniej godzinę wolnego czasu. W tym czasie osteopata zada ci wiele pytań dotyczących twojej historii. Niektóre z nich mogą się wydać nieważne lub niepowiązane, lecz są one przydatne w postawieniu jak najdokładniejszej diagnozy.

Po pytaniach następuje czas na badania. Mogą się na nie składać stanie oraz wykonywanie prostych skłonów czy innych ruchów lub leżenie podczas gdy osteopata sprawdza twoje stawy poprzez zakres ich ruchu.

Osteopata dokładnie opowie, na co się napotkał (diagnoza) i przedyskutuje z tobą plan leczenia, który będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. Wyjaśni korzyści i potencjalne ryzyka kuracji, którą proponuje. Wyjątkowo ważne jest, aby zrozumieć i zgodzić się na to, co jest możliwe do osiągnięcia poprzez proponowane leczenie oraz na ilość wizyt wymaganą do osiągnięcia wyraźniej poprawy twojego samopoczucia.

Leczenie jest bezpośrednie i polega zarówno na delikatnych technikach, jak i manipulacji kręgosłupem i stawami oraz masażu tkanki miękkiej. Osteopata wyjaśni co robi i zawsze zapyta się o twoją zgodę. Zadawaj pytania, kiedykolwiek tylko jesteś niepewny tego, co zostało ci powiedziane lub masz jakiekolwiek obawy.

Osteopata może też udzielić porad odnośnie ćwiczeń, które potencjalnie pomogą w rekuperacji, zapobiegną ponownemu powstaniu twoich dolegliwości lub pogorszeniu się symptomów.

Porady odnośnie procesu starzenia

Mimo że dyskomfort i ból bywają częstym elementem towarzyszącym starzeniu się, to nie  muszą wchodzić w drogę twojemu stylowi życia. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą ci być aktywnym i utrzymywać dobry stan zdrowia:

 • 150 minut ćwiczenia fizycznego w tygodniu podzielone na bloki o długości dziesięciu minut lub więcej (takie, które spowodują, że się rozgrzejesz i zaczniesz ciężej oddychać, ale wciąż będziesz w stanie prowadzić konwersację) może zmniejszyć ryzyku problemów z cyrkulacją lub upadków. Mogą to być aktywności takie jak taniec lub energiczny spacer. Aktywności te mogą także poprawić twój humor i pewność siebie.
 • Upewnij się, że spożywasz zdrowe i zróżnicowane posiłki.
 • Przynajmniej dwa razy w tygodniu wykonuj ćwiczenia wpływające na balans (na przykład Tai Chi), gdyż może to zmniejszyć ryzyko upadku, szczególnie u osób po 65 roku życia. Postaraj się także włączyć w swoją rutynę ćwiczenia wzmacniające twoje ręce, nogi i ciało.
 • Obuwie sportowe pomaga zaabsorbować wstrząsy i zmniejsza obciążenie twoich kolan, bioder i kręgosłupa, kiedy chodzisz przez dłuższy okres czasu.
 • Krótka przerwa na odpoczynek może pomóc ci odzyskać energię, która będzie potrzebna podczas reszty dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here