Osteopatia: holistyczne podejście do zdrowia

Osteopatia to metoda diagnozowania i leczenia za pomocą rąk, będąca integralną częścią fizjoterapii. To jednak nie tylko praktyka medyczna, ale także filozofia oparta na przekonaniu, że ciało i dusza stanowią nierozerwalną całość, a organizm posiada naturalne zdolności do samoregeneracji.

Czym jest osteopatia?

Generalna Rada i Rejestr Osteopatów zdefiniowała osteopatię jako charakterystyczny zawód opieki zdrowotnej, który ułatwia zintegrowane funkcjonowanie organizmu, przywracając, utrzymując i poprawiając homeostazę układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego. Osteopatia wykorzystuje badanie palpacyjne i interwencję manualną, wsparte edukacją w zakresie zdrowego stylu życia. Podkreśla się w niej znaczenie relacji terapeutycznej.

Jak działa osteopatia dla dorosłych?

Zdrowe tkanki charakteryzuje naturalna ruchomość. Kiedy organizm traci zdolność samoregulacji, ruchomość jest zakłócona, co może prowadzić do dolegliwości bólowych. Zaburzenia te mogą mieć miejsce na poziomie komórkowym lub wpływać na całą tkankę w organizmie. Osteopatia ma na celu przywrócenie naturalnej ruchomości tkankom i wspomaganie procesów samoregeneracji organizmu.

Osteopatia cechuje się holistycznym podejściem do organizmu człowieka, traktując ciało jako całość, w której każdy element jest równie ważny dla prawidłowego funkcjonowania.

Proces terapii osteopatycznej rozpoczyna się od diagnozy, która obejmuje wywiad z pacjentem, oględziny oraz wstępne badanie manualne. Po ustaleniu diagnozy terapeuta stosuje odpowiednie techniki manualne, które wpływają na biomechanikę ciała, mięśnie, kości i stawy, zachęcając organizm do samoleczenia.

Techniki osteopatii dla dorosłych

W osteopatii stosuje się różnorodne techniki, w tym:

  1. Techniki strukturalne: Te techniki polegają na bezpośredniej pracy na tkankach lub narządach wewnętrznych w celu poprawy ruchomości, zmniejszenia napięcia lub uruchomienia drenażu żylnego i limfatycznego. W tej kategorii znajdują się mobilizacje i manipulacje.
  2. Techniki funkcjonalne: Techniki te obejmują delikatną pracę z tkankami pacjenta w celu usunięcia przykurczy, zaburzeń czynności narządów trzewnych oraz zespołów uciskowych naczyń i nerwów. W tej kategorii znajdują się techniki energizacji mięśni, działające na powięzie oraz techniki kranio-sakralne.

Kiedy skorzystać z osteopatii?

Osteopatia może być stosowana w przypadku różnych dolegliwości bólowych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Osteopata ma za zadanie znaleźć przyczynę bólu, która nie zawsze jest zlokalizowana w miejscu występowania dolegliwości. Dlatego osteopata musi posiadać dogłębną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka oraz umiejętności manualne.

Dla wielu pacjentów osteopatia stanowi skuteczną alternatywę lub uzupełnienie tradycyjnego leczenia. Pomaga przywrócić naturalną ruchomość tkankom i wspomaga procesy samoregeneracji organizmu, co przyczynia się do poprawy stanu zdrowia i samopoczucia. Osteopatia to metoda, która podkreśla znaczenie równowagi między ciałem a duszą, co sprawia, że jest bardziej niż tylko fizyczną terapią – to filozofia, która dba o całość człowieka.

osteohelp osteopatia