Bruksizm – kompleksowe podejście do leczenia z osteopatą

W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby osób cierpiących na bruksizm. To zaburzenie polegające na nieświadomym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami, które może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Bruksizm może powodować bóle głowy, bóle twarzy, karku i szyi, a także prowadzić do uszkodzeń zębów, stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni twarzy. W leczeniu bruksizmu stosuje się różne metody, w tym szyny relaksacyjne, masaż, terapię manualną i leki.

Osteopatia stomatologiczna to nowa dziedzina medycyny, która może być skuteczna w leczeniu i profilaktyce bruksizmu. Dzięki osteopatii stomatologicznej pacjenci mogą zrozumieć, jak stres i napięcie wpływają na ich mięśnie i zgryz, a także nauczyć się technik zarządzania stresem, które pomagają kontrolować bruksizm.Osteopatia stomatologiczna bruksizmStomatologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się nie tylko ochroną i leczeniem zębów, ale także ma wiele powiązań z innymi aspektami naszego zdrowia, takimi jak stres, problemy z układem nerwowym czy dziedziczność.

Bruksizm, który często określamy jako zgrzytanie zębami, jest to powtarzalna aktywność mięśni żucia, która objawia się jako zaciskanie i zgrzytanie zębami, szybkie ruchy żuchwy lub nawet nieświadome utrzymywanie jej w określonej pozycji. Te zachowania mogą występować zarówno w ciągu dnia (u 20-30% osób) jak i podczas snu (u 13%).

Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą przyczynić się do rozwoju bruksizmu. Silne emocje, stały stres, depresja, lęki, nadmierne skupienie czy nerwica mogą sprzyjać występowaniu tego schorzenia. Bruksizm może być spowodowany przez czynniki fizyczne, takie jak wady zgryzu, problemy z układem nerwowym i układem pokarmowym, a także przez czynniki psychologiczne, takie jak stres i napięcie. Bardzo często bruksizm występuje nieświadomie, a około 40% osób z tym schorzeniem nie doświadcza żadnych objawów.

Charakterystyczne objawy i skutki bruksizmu obejmują zużywanie się zębów, ból w okolicach twarzy, głowy lub karku, pęknięcia lub złamania zębów, wyciski na języku (girlandy), białe linie na wewnętrznej stronie policzka (kresa biała), recesję dziąseł, co prowadzi do odsłaniania szyjek zębów, wrażliwość lub ból zębów podczas żucia, ubytki zębowe oraz uszkodzenie protez czy odbudowanych zębów.

Osteopatia i fizjoterapia stomatologiczna, nazywana również fizjoterapią narządu żucia, to stosunkowo nowa dziedzina medycyny, która łączy w sobie stomatologię i fizjoterapię. Jej celem jest diagnoza, leczenie i profilaktyka zaburzeń funkcjonowania narządu żucia, w tym zębów, stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni żuchwy i twarzy oraz okolicznych tkanek.

Osteopaci stomatologiczni zajmują się identyfikacją przyczyn problemów stomatologicznych i opracowują plany leczenia, które mogą obejmować ćwiczenia terapeutyczne, masaż, terapię manualną, edukację pacjenta i inne techniki. Ta dziedzina medycyny może być szczególnie pomocna dla osób, które cierpią na chroniczny ból twarzy lub inne dolegliwości związane z narządem żucia i nie reagują na tradycyjne metody leczenia stomatologicznego. Osteopatia stomatologiczna może być również istotną częścią holistycznego podejścia do zdrowia i dobrobytu pacjenta.

W leczeniu bruksizmu, edukacja pacjenta odgrywa kluczową rolę, pozwalając pacjentowi na świadome kontrolowanie mięśni w okolicach twarzy, głowy i szyi, zarówno w przypadku wzrostu napięcia, jak i nieprawidłowego kontaktu zębów. Bruksizm to złożony problem, który może wymagać współpracy różnych specjalistów tj. stomatolog, osteopata lub fizjoterapeuta stomatologiczny, psychoterapeuta czy logopeda.

Osteopatia stomatologiczna jest kompleksowym podejściem do leczenia i profilaktyki problemów związanych z bruksizmem. Dzięki spersonalizowanym planom leczenia pacjenci mogą zrozumieć, jak stres i napięcie wpływają na ich mięśnie i zgryz oraz nauczyć się technik zarządzania stresem, które pomagają kontrolować bruksizm. Fizjoterapeuci pracują z pacjentami, pomagając im zrozumieć, jak napięcie mięśni może wpływać na bruksizm, i uczą ich, jak prowadzić zdrowy styl życia, który wspomaga zdrowie jamy ustnej i ogólną kondycję.

Jeśli cierpisz na bruksizm lub masz podejrzenia, że może Cię to dotyczyć, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą. Osteohelp to miejsce, gdzie znajdziesz wsparcie i profesjonalną pomoc w radzeniu sobie z tym problemem. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, więc nie bagatelizuj swoich problemów i zadbaj o siebie.

osteohelp osteopatia

Bibliografia

Osteohelp – osteopatia i fizjoterapia stomatologiczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj