Pora na muchę! Z czym i jak ją nosić?

Dzień bez krawata to dobry moment na odkurzenie stylowego dodatku, jakim jest mucha. Często tylko ona wystarczy, aby zmienić zwykłą stylizację w przykuwający oko, niebanalny look. Jak odpowiednio dobrać muchę? Z czym i jak ją zestawić? Więcej o tym w naszym poradniku. Niech dzień bez krawata stanie się dniem noszenia muchy!

Trochę historii

Pora na muchę! Z czym i jak ją nosić?Mówi się, że mucha to następczyni chusty, którą niegdyś wiązano pod szyją w węzeł przypominający kokardę. Na przestrzeni lat chusty zaczęły się zmniejszać, aż w końcu zastąpiły je ozdoby dziś znane jako muchy. Ich forma pozostaje niezmienna od końca XIX wieku. Co ciekawe, z początku mucha służyła do utrzymania koszuli na miejscu, dlatego była elementem codziennego stroju. Dopiero później zaczęła być kojarzona z elegancją. Jednym z najsłynniejszych koneserów much w historii był Winston Churchill. Granatowa muszka w białe groszki była jego znakiem rozpoznawczym.

Muszka muszce nierówna

Pora na muchę! Z czym i jak ją nosić?Ze względu na kształt muchy, wyróżniamy jej dwa podstawowe typy: butterfly i batwing. Mucha typu butterfly posiada zwężenie w miejscu wiązania węzła, przez co po jej zawiązaniu skrzydełka znacząco się rozszerzają, dając efekt skrzydeł motyla. Mucha typu batwing takiego zwężenia nie posiada, przez co jej skrzydełka są węższe. Daje to wrażenie prostej, wąskiej poziomej linii na szyi. W obu wersjach skrzydełka muchy są prosto zakończone.
W wypadku zakończenia trójkątnego mamy do czynienia z muszką typu diament.

 Szczypta elegancji

Mucha jest nieodzownym elementem fraka i smokingu, a więc najbardziej eleganckich strojów męskich. Zgodnie z etykietą, do fraka pasuje wyłącznie muchę biała, a do smokingu czarna. Wybierając muchę na oficjalną uroczystość, należy sięgnąć po tę gładką, wykonaną z jedwabiu.

W wydaniu casualowym

Coraz częściej muchy pojawiają się także w stylizacjach codziennych. Wykonane z różnych tkanin, m.in. bawełny, wełny a nawet dżinsu, występują w wielu kolorach i wzorach. Dobrze sprawdzają się zarówno w zestawach koordynowanych, jak i bez marynarki, np. z kardiganem, dżinsową kurtką czy ramoneską – to, do czego ją dobierzemy, zależy wyłącznie od naszego indywidualnego stylu. Nie bójmy się niestandardowych połączeń – czasami mucha w kratkę może pasować nawet do swetra w paski. Pamiętajmy jednak, że nosząc muszkę ze swetrem wyciętym w serek dekolt musi być odpowiednio głęboki tak, by muszka mogła bez trudu się w nim zmieścić.

W duecie z koszulą

Pora na muchę! Z czym i jak ją nosić?Z jaką koszulą najlepiej nosić muchę?  Podczas ważnych uroczystości powinna być to koszula z ukrytą listwą zapięciową, czyli niewidocznymi guzikami. Na co dzień nie trzeba jednak trzymać się tej zasady. Muszki zakłada się do kołnierzyków wykładanych, jakie posiada większość koszul. Rogi kołnierzyka powinny tworzyć dla muchy ramę i delikatnie spod niej wystawać. Im większy kołnierz, tym mucha powinna być większa (i odwrotnie). Właściwie proporcje powinny być również zachowane w stosunku do szerokości klap w marynarce. Zakładając muchę do typowo casualowej koszuli warto zwrócić uwagę na to czy jej kołnierzyk nie jest zbyt miękki – w takim towarzystwie muszka nie zaprezentuje się najlepiej.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga: Wybierając muchę, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji między nią a twarzą. Końce dobrze dobranej muszki powinny znajdować się mniej więcej na wysokości zewnętrznych kącików oczu.