Funkcjonalne detale w łazience

fot. Grupa Armatura fot. Grupa Armatura 1Projektując wystrój łazienki, zwykle zwracamy uwagę na estetyczne dodatki, ale zapominamy o innych, niewielkich aczkolwiek znaczących elementach. Chociaż syfony, zawory i spusty raczej nie kojarzą nam się z eleganckim designem, spełniają w łazience niebagatelną funkcję.

Syfony

Syfon to element, o którego przydatności przekonujemy się najczęściej przy jego awarii. Konstrukcja urządzenia ma bowiem na celu wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów. Dzieje się tak, dzięki pozostającej w nim wodzie, która uniemożliwia przedostawanie się gazów z kanalizacji do pomieszczenia. Decydując się na zakup syfonu, powinniśmy więc przede wszystkim zwrócić uwagę na jego trwałość i niezawodność. Wśród dostępnych ofert znaleźć możemy modele rurowe i butelkowe. – Pierwsze z nich, dzięki konstrukcji w kształcie litery „U”, charakteryzują się zdolnością do samooczyszczania i efektywniejszym odprowadzaniem ścieków – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Są również odporniejsze na zapychanie – w ułożeniu rurowym nie ma bowiem miejsc, w których mogłyby zalegać nieczystości – dodaje. Syfony butelkowe cechują się natomiast zwartością i mniejszymi rozmiarami. Wysoka i wąska struktura sprawia, że tego typu modele pełnią w łazience funkcję ozdobną. Ze względu na dolny osadnik, w którym zbiera się cięższy brud, wymagają one jednak okresowego oczyszczania.

Podejmując decyzję o zakupie syfonu, warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego został on wykonany. Popularne tworzywa sztuczne, pomimo korzystnej ceny, charakteryzują się mniejszą trwałością niż modele metalowe. Często również, z powodów estetycznych, syfony plastikowe obudowywane są szafkami lub słupkami. Eleganckie urządzenia chromowane mogą natomiast stanowić samodzielną ozdobę łazienki, komponując się z pozostałymi akcesoriami. Wybierając konkretny model syfonu, należy pamiętać o parametrach technicznych, sposobie mocowania, średnicy odpływu czy możliwości podłączenia przelewu. Osobom, które nie chcą samodzielnie dobierać elementów dodatkowych do ceramiki, polecane są gotowe zestawy.

Zawory kątowe i spusty

Sprawną pracę baterii umywalkowych i bidetowych zapewniają zawory kątowe. Wyposażone w filtry, zabezpieczają armaturę przed znajdującymi się w instalacji nieczystościami. Zamontowane głowice ceramiczne pozwalają natomiast na łatwe odcięcie dopływu wody, w przypadku awarii lub długotrwałej nieobecności. Obok aspektu funkcjonalności, odpowiednio dobrane zawory kątowe stanowią dodatkowy element ozdobny. Wśród dostępnych ofert, ciekawą propozycją są modele o geometrycznych kształtach – walca, kwadratu lub krzyżyka. W połączeniu z chromowaną powierzchnią, podkreślą one designerski charakter wnętrza.

Funkcjonalnymi elementami, na które również warto zwrócić uwagę, są spusty umywalkowe. Pozwalają one bowiem na kontrolę zużycia wody i stanowią ułatwienie przy wykonywaniu czynności łazienkowych, np. prania ręcznego. – Coraz większą popularnością cieszą się modele typu klik-klak, dopasowane do umywalek bez cięgna – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – W tych wariantach zamknięcie dopływu następuje po wciśnięciu korka, odblokowanie natomiast po ponownym nacisku – dodaje. Dostępne wersje z wykończeniami chromowanymi lub ceramicznymi, pozwalają na optymalne dopasowanie ich do wyglądu umywalki.

Diabeł tkwi w szczegółach

Umiejętne dobranie akcesoriów łazienkowych zagwarantuje funkcjonalne i niezawodne działanie urządzeń sanitarnych. Przed zakupem należy jednak dokładnie sprawdzić parametry konkretnego modelu i dopasować je do wybranej ceramiki. Ważne także, aby zwrócić uwagę na sposób montażu. Choć instalowanie podstawowych elementów nie jest skomplikowanym procesem, w przypadku artykułów zapewniających szczelność umywalek i bidetów warto zaufać profesjonalistom. Da nam to gwarancję wysokiego poziomu estetyki i ergonomiczności.