Niemowlaki, dzieci, młodzież i rodzice w teatrze!

1.Kraków.TeatrFigur.MglistyBillySpotkajmy się ponownie na Festiwalu KORCZAK!

XVII Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2013

Wyjątkowe spektakle, różne propozycje teatralne dla dzieci, spotkania z twórcami, warsztaty, happeningi – w sumie blisko 100 wydarzeń – a wszystko po to, aby wspólnie – rodzinnie spędzić czas w teatrze i pobudzić wyobraźnię. Już od 5 października w wybranych teatrach warszawskich rozpocznie się XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2013.

Wzorem lat ubiegłych, odbędzie się festiwalowy program: „Ab ovo” („Zacząć od jaja”), kiedy do teatru zaproszone są… maleństwa już od 1 roku życia! Na najmłodszych czeka wiele propozycji, w których młodzi widzowie i dorośli przeniesieni zostaną w inną rzeczywistość poznawania świata zmysłami. Specjalnie dla nich przygotowane zostały ciekawe produkcje w tym m.in..: „Ściana.Banana”, „Kish Kush – Ślady pewnego spotkania”, „Le Filo Fable”, „Mozaika”, „Gra”, „Co słychać”. Także na starsze dzieci czeka wiele propozycji, w tym poznanie przygód Koziołka Matołka czy Emila z Lonnebergi. Przedszkolaków i uczniów zapraszamy także na: „Malowany ogród”, „Chodź na słówko”, „Lokomotywę”, „Światełko”, „Odyseję”, „Audiopyłki”, „Bajkę o deszczowej kropelce i tęczy”, a dla 10-latków czeka spektakl: „Łauma. Bajka zbyt straszna dla dorosłych”.

Nastolatków natomiast zapraszamy na spotkanie Tolkiem Bananem czy Mglistym Billym oraz do przeżycia wzruszającej historii Leo Pantofelnika opowiadającej o wojennych wspomnieniach („Walizka Pantofelnika”). „Zapraszamy wszystkich od 1 do 99 lat do uczestnictwa w wydarzeniach Festiwalu KORCZAK 2013. W tym roku zaprezentujemy wiele ciekawych form teatralnych. Już w sobotę 5 października rozpoczynamy Festiwal, aby przez 8 festiwalowych dni odkrywać to, co najlepszego niesie ze sobą teatr dla dzieci i młodzieży. Już teraz zapraszamy na XVIII edycję Festiwalu, która wyjątkowo odbędzie się w maju 2014 roku” – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu.

Bez bariery językowej!

Wszystkie zagraniczne spektakle prezentowane na Festiwalu są zawsze przygotowane w taki sposób, aby nie było bariery językowej. Duży nacisk położony jest na plastyczną stronę widowiska, na pobudzenie zmysłów oraz wyobraźni widzów. Aktorzy porozumiewają się z dziećmi za pomocą gestów, kolorów, cieni, obrazów i dźwięków, multimediów, symboliki przybliżając tajemniczy świat teatru, jego magię…

9.X. spotkajmy się w Centrum Warszawy! – dzieci i dorośli w marszu ku czci Janusza Korczaka!

Festiwalową tradycją jest upamiętnienie postaci Janusza Korczaka – Dobrego Doktora. Co roku z Teatru Lalka – miejsca, gdzie dawniej stał sierociniec, młodzi widzowie wraz z rodzicami, dziadkami, nauczycielami tworzą długi kolorowy wąż i ruszają ze słonecznikami pod pomnik Janusza Korczaka. 9 października o godzinie 12.45 dzieci jak co roku obsypują pomnik Doktora setkami słoneczników, które są symbolem Festiwalu. W ten sposób Janusz Korczak zostaje uhonorowany nagrodą Festiwalu tzw. „Złocistym”.

Informacje ogólne

XVII Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2013

Organizatorem Festiwalu KORCZAK od 1996 roku niezmiennie jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Główną inicjatorką jest Pani Halina Machulska – pedagog, aktorka, reżyser, popularyzatorka dramy w Polsce. Honorowym Dyrektorem Festiwalu jest Profesor Maciej Wojtyszko – reżyser teatralny i filmowy, dramaturg, autor książek popularnonaukowych i beletrystyki dla dzieci, Dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Festiwal od kilkunastu lat jest prowadzony przez Grażynę Karwowską-Winiarek Dyrektora Festiwalu– autorkę projektów z dziedziny kultury, menedżera, absolwentkę Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Dyrektorem Artystycznym jest Wojciech Stefaniak – pseudonim artystyczny Faruga – absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, reżyser, autor koncepcji i realizator wielu międzynarodowych projektów teatralnych.

Przyjaciele Festiwalu KORCZAK 2013

Podobnie jak w latach ubiegłych Festiwal otrzymał wsparcie finansowe: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – Biura Kultury, Narodowego Centrum Kultury w ramach: Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje. Patronat honorowy objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Pan Bogdan Zdrojewski, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy –

Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Rzecznik Praw Dziecka – Pan Minister Marek Michalak. Partnerem Strategicznym Festiwalu jest ponownie Teatr Powszechny im. Z.Hubnera, a partnerem wspierającym jest Teatr Lalka. Stowarzyszenie Drama Way jest tegorocznym partnerem merytorycznym. Patronat medialny nad międzynarodowym wydarzeniem objęli: TVP Kultura, Radio WAWA, Radio TOK FM, Radio Bajka, miesięcznik GaGa, dwutygodnik Victor Junior, iCity.pl – Miasto Pomysłów, miesięcznik Bliżej Przedszkola oraz serwisy: przedszkola.edu.pl, CzasDzieci.pl, dzieckowwarszawie.pl oraz qlturka.pl. W zakresie działań Public Relations Festiwal KORCZAK wspiera agencja – ComPress S.A.

Polskie i międzynarodowe tegoroczne teatry…

W tym roku Festiwal gościć będzie teatry z całej Polski: Teatr im. S.Jaraczaz Olsztyna, Teatr Figur z Krakowa, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A.Smolki, LALE.Teatrz Wrocławia, Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha, z Poznania: Teatr Atofri/Poznańska Fundacja Artystyczna, Studio Teatralne Blum oraz Centrum Sztuki Dziecka.Warszawę reprezentować będą: Teatr Powszechny, Teatr Lalka, Teatr Lalek „Guliwer”, Teatr Studio, Teatr „Baj”, Teatr Dramatyczny. Do udziału w tej edycji zaproszono zagraniczne teatry: The Ghost Road Company z USA, TeatroDistinto oraz Compagnia T.P.O z Włoch.

Wyjątkowy maj 2014…

Już teraz warto zarezerwować czas na duże światowe wydarzenie teatralne: w maju 2014 – zorganizowana będzie wyjątkowa, bo światowa edycja Festiwalu KORCZAK. Po raz pierwszy w Polsce, w Warszawie będzie miał miejsce 18. Światowy Kongres Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ 2014 oraz specjalna edycja Festiwalu KORCZAK 2014. Wielki światowy festiwal teatrów dla młodego widza, dający przegląd nowych nurtów w tymże teatrze na świecie (przedstawienia dla młodego widza w różnym wieku, happeningi, forum dyskusyjne). Znawcy teatru dla dzieci i młodzieży w tym: artyści, eksperci, dramaturdzy, mistrzowie – będą prowadzić merytoryczne dyskusje, spotkania plenarne, panele i warsztaty. W Kongresie uczestniczyć będą goście z prawie 80 państw Świata. Ponad 400 propozycji teatralnych spektakli z całego Świata zostało zgłoszonych i oficjalnie ubiega się o możliwość zakwalifikowania do udziału w Festiwalu KORCZAK 2014.

Więcej informacji na temat Festiwalu KORCZAK na nowej stronie internetowej: www.korczak-festival.pl