7. Art & Fashion Festival w Starym Browarze

Logo-7AFF-autor-Magda-AntonArt & Fashion Festival jest pomysłem i inicjatywą Grażyny Kulczyk. Od 2007 r. organizowany jest w należącym do niej Starym Browarze. Tegoroczna, 7. edycja odbędzie się w dniach 8-20 października 2013 r. Dziś Art & Fashion Festival to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych dedykowanych modzie i sztuce w naszej części Europy.

Za koncepcję festiwalu, dobór prowadzących warsztaty oraz gości, którzy wystąpią na otwartych spotkaniach z publicznością, odpowiada od 2009 r. kurator Basia Metelska. Dla większości prelegentów AFF to pierwsza okazja do wizyty w Polsce. W tym roku gwiazdą festiwalu będzie Andrew Bolton, kurator Costume Institute w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Na festiwal powróci także słynny bloger Scott Schuman – tym razem poprowadzi tu autorskie warsztaty.

PLAN TEGOROCZNEGO FESTIWALU

Podczas pierwszych 10 dni festiwalu (8-17 października) odbywają się warsztaty dla kilkudziesięciu wybranych uczestników. Warsztaty (m.in. projektowania, fotografowania mody, stylizacji) poprzedza rekrutacja trwająca od 1 do 29 września. Nagrodą dla zwycięzcy każdego z 9 warsztatów jest dowolnie wybrany kurs na prestiżowej modowej uczelni Central Saint Martins College of Art & Design w Londynie. Po ocenie prac przez jury, pokazane zostaną one na wystawie AF Experience. To właśnie wernisaż tej wystawy (piątek, 18 października, godz. 19:00) jest odpowiednim momentem na przyjazd do Poznania dla wszystkich interesujących się modą i sztuką. Po wernisażu i afterparty, w sobotę i niedzielę odbędą się wykłady i panele dyskusyjne znaczących przedstawicieli świata mody i sztuki. Wstęp na nie jest bezpłatny – jedynym ograniczeniem jest ilość miejsca w liczącej ponad 500m2 sali wykładowej – Słodowni Starego Browaru.

WARSZTATY (8-18 października). REKRUTACJA OD 1 DO 29 WRZEŚNIA.

Rekrutacja na warsztaty potrwa od 1 do 29 września 2013. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybranych zostanie 6 uczestników na każdy warsztat.

Organizator festiwalu, Stary Browar, zapewnia uczestnikom zakwaterowanie. Warunki rekrutacji i dalsze szczegóły podane zostaną na stronie 7. AFF w dniu 1 września na http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/

Warsztaty modowe odbywające się każdego roku na Art & Fashion Festival są dla absolwentów niejednokrotnie początkiem realnych sukcesów w świecie mody. Wśród absolwentów są m.in. Agata Bieleń, Domi Grzybek, Ewelina Klimczak, Robert Kuta, Olga Mieloszyk, Aleksandra Przybysz, Daria Siwiak czy Anka Letycja Walicka. Wszystkie warsztaty 7. AFF jak zwykle odbywać się będą w przestrzeniach organizatora festiwalu, Starego Browaru.

Podczas warsztatów, pod okiem wybranych przez kuratorkę prowadzących powstają prace, które następnie poddawane są ocenie jury. W skład jury wchodzi kilkunastu cenionych przedstawicieli świata mody i sztuki, przewodniczy mu twórczyni festiwalu, Grażyny Kulczyk. Nagrodą dla zwycięzcy każdego warsztatu jest kurs na najsłynniejszej modowej uczelni na świecie – Central St. Martins College of Art & Design w Londynie, którego temat sam wybierze. Po ocenie prac przez jury, pokazane zostaną one 18 października na wystawie AF Experience.

W tym roku warsztaty odbędą się w dziewięciu zakresach tematycznych:

  • Fashion Design – projektowanie mody – prowadzący: Mareunrol’s (Łotwa) – 10 dni
  • Fashion Ilustration – ilustrowanie mody – prowadzący: Magda Antoniuk – 10 dni
  • Fashion Jewellery – projektowanie biżuterii – prowadzący: Anna Orska – 10 dni
  • Fashion Writing – pisanie o modzie – prowadzący: Hanna Rydlewska i Marcin Różyc – 10 dni
  • Fashion Photography – fotografowanie mody – Rafał Milach – 10 dni
  • Fashion Video – video mody – prowadzący: W P Onak – 4 dni
  • Fashion Sounds – dźwięk mody – prowadzący: Wojtek Mazolewski wraz z Pink Freud – 2 dni
  • Fashion Styling – stylizacja w modzie – prowadzący: Scott Schuman (USA) – 2 dni

Nowością w tegorocznych warsztatach będzie warsztat stylizacji, który poprowadzi Scott Schuman oraz nowi prowadzący dotychczasowych warsztatów – duet Mareunrol’s z Łotwy (warsztaty z projektowania mody) i Magda Antoniuk (warsztaty z ilustrowania mody).

Kilka słów o nowych prowadzących:

Prowadzacy warsztaty AFF Fashion Styling - Scott Schuman; fot. Garance Dore 1Scott Schuman – jeden z najbardziej wpływowych ludzi mody, fotograf, autor słynnego bloga The Sartorialist, pokazującego związek pomiędzy moda a życiem codziennym. Poza blogiem jego prace pojawiają się w takich magazynach jak GQ, Vogue Italia, Vogue Paris. W ubiegłym roku Scott wystąpił na festiwalu z wykładem, na 7. AFF poprowadzi warsztaty ze stylizacji.

Prowadzaca warsztaty AFF Fashion Drawing - Magda Antoniuk 1Magda Antoniuk – ilustratorka, która realizowała projekty dla takich marek jak Stella McCartney, Paul Smith, Gucci, Vogue, Wallpaper, Oyster. Na 7. AFF poprowadzi 10-dniowe warsztaty z ilustrowania mody. Magda jest także autorką logo tegorocznej edycji Art & Fashion Festival.

Mareunrol’s – łotewscy projektanci Mārīte Mastiņa-Pēterkopa i Rolands Pēterkops, jako pierwsi przedstawiciele liczącego zaledwie 2 mln mieszkańców kraju, prezentują kolekcje swojej marki w oficjalnym programie paryskiego tygodnia mody. Cecha charakterystyczna ich projektów to połączenie surrealizmu z funkcjonalnością. Mārīte i Rolands poprowadzą 10-dniowe warsztaty projektowania mody.

GOŚCIE TEGOROCZNEGO FESTIWALU czyli AF Open University (19-20 października)

Każda edycja odbywającego się w październiku w poznańskim Starym Browarze Art & Fashion Festival, ma swój temat przewodni. W tym roku jest to moda i sztuka jako przemysł. Podobnie jak w poprzednich edycjach, kuratorce festiwalu, Basi Metelskiej zależało na przedstawieniu tematu z różnych perspektyw. „Zaproszenie wybranych osób na festiwal zajmuje zwykle kilka lat” – mówi Basia Metelska, kurator AFF od 2009 r. „Na szczęście marka festiwalu z roku na rok jest coraz mocniejsza. Mamy coraz większe grono wybitnych gości, którzy byli zadowoleni ze swojej obecności na festiwalu, o czym głośno mówią i co szybko rozchodzi się w środowisku. Dzięki temu proces zapraszania ciekawych gości jest wyraźnie łatwiejszy” – dodaje kuratorka. Potwierdzeniem tych słów jest Scott Schuman, jeden z najbardziej wpływowych ludzi mody, autor słynnego bloga The Sartorialist, który w ubiegłym roku prowadził na festiwalu wykład. Idea i atmosfera imprezy tak bardzo mu się spodobała, że postanowił wrócić, tym razem w roli prowadzącego warsztaty ze stylizacji, co jest jego autorskim pomysłem.

W czasie finałowego weekendu (19-20 października) odbędą się otwarte dla publiczności, bezpłatne wykłady i panele dyskusyjne. Po raz pierwszy w Polsce wystąpią m.in.:

Andrew Bolton – Kurator Costume Institute w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, twórca m.in. wystaw „Punk: From Chaos to Cuture” i „Alexander McQueen: Savage Beauty”.

Babak Radboy i Avena Venus Gallagher – Gorący nowojorski duet projektantów. Tworząc projekt „Shanzhai Biennial”, w którym reinterpretując logo i filozofię luksusowych marek nawiązują do powszechnego zjawiska – mody na podróbki.

Gosc AFF - Jesus_Echevarria InditexJesus Echevarria – Dyrektor ds. komunikacji Grupy Inditex od września 2005 roku – firmy posiadającej w swoim portfolio marki Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home, będzie gościem 7. Art & Fashion Festival, gdzie wystąpi na otwartym spotkaniu z festiwalową publicznością.

Diana Murek – Autorka bloga intothefashion.com. Analizując trendy i aktualne kolekcje pisze o powtarzalności w modzie. Wśród fanów jej bloga znajdują się najlepsi projektanci, styliści i dziennikarze.

Kolejne nazwiska organizatorzy festiwalu będą ujawniać sukcesywnie.

DODATKOWE ATRAKCJE TEGOROCZNEGO AFF

Targi mody Hush Warsaw na 7. Art & Fashion Festival (19-20 października)

W trakcie finałowego weekendu festiwalu w Starym Browarze gościć będą targi mody Hush Warsaw. Na kilkudziesięciu stoiskach będzie można kupić ubrania i dodatki młodych polskich projektantów. W czerwcu br. Hush Warsaw odniosły spektakularny sukces – na targi, które odbyły się na warszawskim Stadionie Narodowym, przyszło 20 tysięcy osób. Art & Fashion Festival był partnerem merytorycznym imprezy, a wśród wystawców znalazło się kilkunastu absolwentów warsztatów AFF.

Pokazy filmów i dokumentów poświęconych modzie i sztuce (8-18 października)

Jak co roku w czasie festiwalu obejrzeć będzie można nowe, ważne filmy i dokumenty na temat mody i sztuki, m.in. głośny „The Capsule”, ostatni film Athiny Rachel Tsangari, łączący sztukę, modę i kino z badaniami nad kobiecą tożsamością. W jego realizacji wzięła udział polska malarka Aleksandra Waliszewska.

Plan projekcji i tytuły podane zostaną we wrześniu.

STOPKA FESTIWALU

Art & Fashion Festival jest pomysłem i inicjatywą Grażyny Kulczyk. Od 2007 r. organizowany jest w należącym do niej Starym Browarze. Tegoroczna, 7. edycja odbędzie się w dniach 8-20 października 2013 r. Dziś Art & Fashion Festival to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych dedykowanych modzie i sztuce w naszej części Europy.

Za koncepcję festiwalu, dobór prowadzących warsztaty oraz gości, którzy wystąpią na otwartych spotkaniach z publicznością, odpowiada od 2009 r. kurator Basia Metelska. Dla większości prelegentów AFF to pierwsza okazja do wizyty w Polsce. Kilkudziesięciu absolwentów festiwalowych warsztatów odnosi obecnie realne sukcesy w branży.

 

ART & FASHION FESTIVAL:

8-20 października 2013, Art & Fashion Festival. Industry.

Stary Browar, Poznań (ul. Półwiejska 42, 10 minut spacerem z Dworca PKP)

Kurator: Basia Metelska

Wyłączny organizator: Stary Browar

Patroni medialni (lista otwarta): K Mag, Viva! Moda, VU Mag, Zwierciadło

Patronat honorowy: Miasto Poznań

Partnerzy (lista otwarta): Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Blow Up Hall 5050, Bookarest, Hush Warsaw, Multikino, Strima, T-Mobile Nowe Horyzonty

 

Oficjalna strona Art & Fashion Festival: http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/

Art & Fashion Festival na Facebooku: https://www.facebook.com/ArtFashionFestival