Kondensacja pary wodnej to zjawisko, które naturalnie występuje w pomieszczeniach mieszkalnych. Jest widoczne przede wszystkim podczas suszenia prania i kąpieli. Aby jemu zaradzić, warto zaopatrzyć się w pochłaniacz wilgoci. Jaki pochłaniacz wilgoci do domu warto wybrać? Poniżej znajdziesz kilka porad, które ułatwią ci wybór.

  1. Jak działa pochłaniacz wilgoci?
  2. Gdzie postawić pochłaniacz wilgoci?
  3. Czy pochłaniacze wilgoci są bezpieczne?

Jak działa pochłaniacz wilgoci?

Pochłaniacz wilgoci – jak działa? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Tymczasem zasada działania pochłaniacza wilgoci jest prosta. Wewnątrz niewielkiego urządzenia umieszczony jest wkład wypełniony granulatem lub tabletką (z chlorkiem wapnia), które pochłaniają nadmiar wody z powietrza, gromadząc ją w przystosowanym do tego zbiorniku. Urządzenia tego typu mają za zadanie zredukować wilgoć w pomieszczeniu do uzyskania optymalnego poziomu, zbliżonego do 50-60%. 

W sklepach dostępne są zarówno proste i niedrogie urządzenia z wymiennymi wkładami, ale również bardziej profesjonalne elektryczne osuszacze powietrza, wyposażone w szereg funkcji dodatkowych i o znacznie skuteczniejszym działaniu. W drugiej z tych kategorii ciekawym produktem jest urządzenie, które oprócz funkcji pochłaniania wilgoci, jest również wyposażone w lampę UV, która ma za zadanie likwidować zarodniki pleśni i grzybów. Urządzeniem łatwo jest zarządzać za sprawą dotykowego panelu sterowania, za pomocą którego można w prosty sposób go zmieniać, aktywizować i przełączać na inne funkcje. Prostota działania, wysoka skuteczność i cicha praca przemawiają za zaopatrzeniem się w tego typu produkt. Niewielkie rozmiary, waga oraz wysoki poziom estetyki sprawiają, że można go bez problemu przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia. Choć elektryczny osuszacz powietrza kosztuje więcej niż najprostszy model z wymiennymi wkładami, wydatek ten ponoszony jest jednorazowo. Jeżeli szukasz innych produktów do uzdatniania powietrza, znajdziesz je pod adresem https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/uzdatnianie-powietrza/pochlaniacze-wilgoci.html.

Gdzie postawić pochłaniacz wilgoci?

Wiele osób, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tego typu sprzętem, zadaje sobie pytanie: „pochłaniacz wilgoci gdzie postawić?” Odpowiedź jest banalnie prosta: wszędzie tam, gdzie zbiera się nadmiar pary wodnej. Urządzenie najlepiej sprawdzi się, ustawione w kuchni, łazience czy suszarni, czyli miejscach, w których istnieje największe prawdopodobieństwo gromadzenia się wilgoci na skutek prania, gotowania, suszenia odzieży czy kąpieli. Warto jednak pamiętać, że podczas oddychania wilgoć produkuje każdy człowiek i zwierzę, zatem nie jest złym pomysłem ustawienie pochłaniacza także w sypialni, salonie czy biurze.

Kolejnym, często zadawanym sobie pytaniem w kwestii osuszania powietrza, jest następujące „pochłaniacz wilgoci jak używać?”. W przypadku najprostszych modeli wystarczy regularnie wylewać wodę, gdy zbiornik się napełni. Należy też wymienić wkład na nowy po upływie okresu wskazanego przez producenta. Informację o sugerowanej częstotliwości zmiany wkładu można znaleźć na opakowaniu produktu. Natomiast w przypadku bardziej nowoczesnych osuszaczy powietrza urządzenie wystarczy podłączyć do źródła prądu i włączyć odpowiednią funkcję. Sygnalizator dźwiękowy i świetlny dadzą znać, gdy skończą pracę. Jeżeli szukasz skutecznego urządzenia do walki z wilgocią, odwiedź sklep Castorama.

Na jakiej wysokości pochłaniacz wilgoci warto ustawić? Najlepiej postawić go w pobliżu źródła powstawania wilgoci, czyli niedaleko kabiny prysznicowej, kuchenki czy suszarki na schnącą odzież. Dobrym rozwiązaniem jest też ustawienie pochłaniacza w bezpośrednim sąsiedztwie okna, na szybach którego skrapla się woda. Osuszacz powietrza warto również ustawić w piwnicy, która jest narażona na wilgoć z racji otaczającej ją gleby. Podczas ustawiania pochłaniacza wilgoci działającego na prąd sprawdź, czy będziesz miał dobry dostęp do gniazdka elektrycznego. Tam, gdzie będziesz miał z tym problem, możesz skorzystać z prostszego modelu pochłaniacza, działającego bez źródła zasilania. 

Czy pochłaniacze wilgoci są bezpieczne?

Pochłaniacz wilgoci bezpieczny dla dziecka, czyli jaki? W zasadzie każdy osuszacz powietrza może być stosowany w domu, w którym mieszkają małe dzieci. W końcu dzięki temu urządzeniu pociecha jest chroniona przed szkodliwym działaniem pleśni i grzybów. Ponadto, osuszacz zbiera również niebezpieczny dym nikotynowy (częsty problem w domach palaczy), ale również – pojawiający się na skutek normalnych czynności i przygotowywania potraw – tłuszcz kuchenny. Wiele pochłaniaczy wilgoci jest wyposażonych w opcję zbierania kurzu – pożywki roztoczy wywołujących bardzo często ciężkie stany alergiczne u najmłodszych. Zatem pochłaniacze wilgoci można bez obaw stosować w domach zamieszkiwanych przez niemowlęta i małe dzieci. Pochłaniacz, szczególnie nowoczesny model wyposażony w lampę UV likwidującą zarodniki grzybów i pleśni, pozwala nie tylko ochronić zdrowie pociechy i zlikwidować źródło alergenów, ale także poprawić komfort życia, zapewnić łatwiejsze oddychanie i zwiększyć samopoczucie. Pochłaniacze wilgoci zapewniają lepszy sen dzięki obecności sterylnie czystego powietrza. Szeroki wybór pochłaniaczy wilgoci znajdziesz w sklepie internetowym Castorama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here