Garnitur uszyty na miarę bardzo często kojarzony jest z wyższymi sferami, jeszcze wyższymi cenami oraz luksusem niedostępnym dla zwykłych śmiertelników. Tymczasem przestaje być on domeną wyłącznie wąskiej grupy. Coraz więcej polskich mężczyzn docenia dobrze skrojone garnitury, dopasowane do sylwetki oraz indywidualnych potrzeb i gustów. Co warto wiedzieć nim wybierzemy się po swój pierwszy garnitur szyty na miarę?
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, iż garnitur szyty na miarę po prostu warto mieć. Nie jest to przejaw snobizmu czy fanaberii. Świadomość mężczyzn w kwestii znaczenia ich wyglądu w życiu zawodowym i osobistym jest dziś zdecydowanie rosnąca. Stąd również zainteresowanie szyciem na miarę.
Nawet przy wyborze klasycznej granatowej tkaniny, garnitur uszyty na miarę będzie idealnie uzupełniał konkretną osobę, podkreślając jej osobowość i atuty sylwetki, skutecznie maskując ewentualne niedoskonałości. W takim garniturze człowiek wygląda lepiej, a samo ubranie jest trwalsze – mówi Marta Stefańczyk-Ciąpała, Prezes i założyciel firmy Cafardini.
Nim wybierzemy się po swój pierwszy garnitur szyty na miarę, warto zastanowić się do czego będzie on nam potrzebny i jakie są nasze oczekiwania. Pierwsze spotkanie to bowiem rozmowa o rzeczach ważnych dla klienta, o jego trybie życia, sposobie ubierania się, o tym czego w ubraniach nie lubi, a w czym czuje się dobrze. Dzięki temu można odpowiednio dobrać tkaninę, która będzie inna w przypadku osoby, która często lata samolotami, a w szafie ma kilka garniturów, inna w przypadku klienta, który z garnituru korzysta tylko okazjonalnie. Podczas pierwszego spotkania należy również przygotować się na bardzo dokładne mierzenie, gdyż na tej podstawie powstanie na początek szablon krawiecki dopasowany do konkretnej sylwetki. Efektem siedzenia przed komputerem czy za kierownicą samochodu są często pewne odchylenia sylwetki, które dla doświadczonych krawców nie stanowią żadnego problemu.
Wielu panów przychodzących do naszego showroomu lub spotykających się z nami w wybranej przez siebie lokalizacji jest zaskoczonych, że nagle znaleźli się w centrum uwagi. Anonimowość charakterystyczna dla obsługi klienta w galeriach handlowych, w Cafardini jest zastąpiona rozmową o oczekiwaniach konkretnego człowieka i naszych propozycjach dla niego. Właściwy i skrupulatny wybór jednej z kilku tysięcy tkanin pochodzących od najlepszych europejskich producentów pozwoli na dłuższe użytkowanie garnituru, zaś precyzyjne zdjęcie miary jest podstawą dla dobrego skrojenia i uszycia ubrania. Dlatego przywiązujemy szczególną wagę do właściwego przygotowania naszych doradców. Muszą być nie tylko pasjonatami mody męskiej, ale także trafnie łączyć predyspozycje sylwetki konkretnej osoby z jej indywidualnymi preferencjami w kwestii dopasowania ubrania – wyjaśnia Marta Stefańczyk-Ciąpała.
Po zdjęciu miary dobierane są dodatki oraz wykończenia garnituru, takie jak rodzaje kieszonek, kontrastowe przeszycia, kolor filcu i podszewki, monogramy, oryginalne hafty itp. Zazwyczaj klienci mają do dyspozycji kilkadziesiąt opcji personalizacji marynarki i spodni. Po około 2 tygodniach od pierwszej wizyty garnitur jest gotowy do przymiarki, po której wprowadzane są poprawki krawieckie. Jeśli nie ma potrzeby dodatkowej przymiarki, wówczas na trzecim spotkaniu garnitur jest gotowy do odbioru, najczęściej łącznie z szytą na miarę koszulą oraz odpowiednio dobranymi dodatkami – krawatem, spinkami do mankietów, butami czy skarpetkami.
Koszty uszycia garnituru na miarę zaczynają się już od 2 600 złotych w zależności od użytego materiału i wykończeń. Przykładowo, cena marynarki wynosi od 1700 zł, spodnie to wydatek rzędu od 800 zł. Jeśli chcielibyśmy dodać do tego kamizelkę, kosztować nas to może od 500 złotych. Nie jest to wygórowana cena jeśli weźmiemy pod uwagę stopień personalizacji oraz jakość użytych tkanin, która sprawi, że garnitur będzie służył właścicielowi na lata. W wielu sytuacjach zawodowych i prywatnych taki strój może wzbudzić sympatię i szacunek naszych rozmówców.