Barokowe akcenty w nowoczesnym wnętrzu

Barokowe motywy są ostatnio bardzo chętnie wykorzystywane przez projektantów. Nowoczesność cytuje barok wyrywkowo, skupiając się na ornamencie, ale odrzucając bogactwo dawnej epoki. Repertuar wzorów i kolorów zaczerpniętych z XVII i XVIII wieku jest ogromny. Jak dodać barokowego blichtru naszym wnętrzom?  

Trochę historii

W architekturze sakralnej dla baroku charakterystyczne były budowle tworzone na planie krzyża i z półkolistymi gzymsami. Surowe mury wewnątrz wypełniały bogate, ciężkie od złota zdobienia. W przestrzeni prywatnej na ścianach buduarów i salonów zagościły scenki mitologiczne bądź rodzajowe.

Barokowe wnętrze było wypełnione pięknymi, ale jednocześnie często „ciężkimi” przedmiotami. Dębowe łoża z baldachimem, wykończone aksamitem sofy i fotele, misterne sekretarzyki czy pięknie zdobione, drewniane konsole… – barok lubił przepych, ale też wygodę. To właśnie ich połączenie tworzy wyjątkową atmosferę stylizacji barokowej.

Dwie drogi

Miłośnicy stylu barokowego mogą próbować odwzorować oryginalne historyczne wnętrza. Jednak wymaga to znacznej przestrzeni. Trudno osiągnąć odpowiedni efekt w mieszkaniu w bloku. Zawsze natomiast można stworzyć specyficzny i tajemniczy barokowy klimat. To właśnie barokowe akcenty w nowoczesnym i surowym wnętrzu są ostatnim krzykiem mody.

Stylizowane na barok, bogato zdobione krzesła, fotele i kanapy osiągają zawrotne ceny. Efekt „pałacowych” wnętrz możemy osiągnąć także za pomocą starannie dobranych dodatków. Pufy i ozdobne poduszki stworzą przytulną atmosferę, ale także pokreślą barokowy przepych. Repliki barokowych tkanin doskonale spełnią tutaj swoje zadanie.

Długie, ciężkie zasłony, sztukaterie na sufitach czy lustra w złoconych ramach skupione w małym i ciasnym pomieszczeniu nigdy nie będą dobrze wyeksponowane. Dlatego jeśli nie dysponujemy dużym i przestrzennym domem, lepiej postawić na wybrane sprzęty i subtelne dodatki.

Królestwo dodatków

Wystylizowane ramki na zdjęcia, świeczniki czy puzderka rozmieszczone w odpowiednich miejscach dodadzą uroku każdemu wnętrzu. Świece i poduchy wytworzą atmosferę komfortu. Wzorzyste o kwiatowym ornamencie warto zestawić z tkaninami lub obiciami, pozostając w bliskiej bądź takiej samej kolorystyce. Kontrastowość w stylu barokowym jest zarezerwowana raczej dla większych obiektów. Kontrastem można zagrać, dopasowując meble do podłogi.

Zainspirowani barokiem

Dla wszystkich fanów barokowego stylu Empik przygotował kolekcję „Barokowe inspiracje”. To zabawna wariacja na temat barokowego przepychu. Ceramika użytkowa oraz oryginalne akcesoria wnętrzarskie idealnie pasują do mieszkań urządzonych w stylu eklektycznym lub jako wyrazisty akcent w minimalistycznych wnętrzach. W kolekcji znajdziemy ciekawą ceramikę: zestawy śniadaniowe (kubki, miski oraz filiżanki), kamionkowe kubki z łyżeczką, kubki ceramiczne z nadrukiem wzoru, a także patery na ciasto oraz na owoce. Kolekcję uzupełniają akcesoria wnętrzarskie: poduszki z nadrukiem, ramki na zdjęcia, figurki ceramiczne, osłonki na doniczki, szklane abażury oraz szkatułki na biżuterię i lusterka do torebki. Bogate zdobienia i dekoracje na produktach z kolekcji przełamane są intensywnymi kolorami i kwiatowymi motywami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj