Funkcjonalne meble do Twojej łazienki

fot. Grupa Armaturafot. Grupa Armatura 1Łazienka to pomieszczenie charakteryzujące się największym poziomem wilgotności w całym domu. Wybór mebli, dostosowanych do tak wymagających warunków, powinien być podyktowany ich trwałością i solidnością wykonania. Na co należy zwracać uwagę, decydując się na zakup?

Nagłe zmiany temperatury, wzrost wilgotności powietrza i częsty kontakt z wodą to tylko niektóre z wyzwań, jakim muszą podołać meble łazienkowe. Już na etapie produkcji stawia im się wysokie wymagania. Dobór odpowiednich materiałów, właściwa konstrukcja i wykorzystanie nowoczesnych metod konserwacji

– wszystko to powinno zapewnić niezawodność i długotrwały komfort użytkowania. Źle dobrane meble łazienkowe, pod wpływem kontaktu z parą wodną i płynami, wypaczają się i zniekształcają. Ma to negatywny wpływ nie tylko na estetykę, ale również na ich funkcjonalność. Często bowiem otwieranie i zamykanie drzwiczek oraz szuflad staje się utrudnione, można również zauważyć odpadanie obrzeży. Decydując się na zakup mebli, warto więc zwrócić uwagę na materiały wykorzystane w ich produkcji i obecność zabezpieczeń wilgocioodpornych.

Odpowiedni materiał

Właściwe funkcjonowanie mebli, w wymagających warunkach łazienki, jest możliwe dzięki wykorzystaniu materiałów odpornych na wilgoć. Wśród najczęściej stosowanych znajdziemy tworzywa sztuczne, szkło, odpowiednio zabezpieczone drewno, metale oraz laminowane płyty wiórowe. Najpopularniejszym materiałem wciąż pozostaje wilgocioodporna płyta MDF, wykonana z przetworzonego drewna. Charakteryzuje się bowiem wysoką odpornością na pęcznienie i absorbcję wody. Jest także, w porównaniu ze standardowymi płytami wiórowymi, w mniejszym stopniu narażona na wypaczanie i odkształcenia. – Gwarancję trwałości daje również szczelnie nałożony dwuwarstwowy, wodoodporny lakier poliuretanowy. Zapewnia on ochronę przy kontakcie z wodą i środkami chemicznymi, zabezpieczając jednocześnie powierzchnie mebli przed uszkodzeniami mechanicznymi

– tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Lakierowanie jest szczególnie istotne w przypadku elementów frontowych – szuflad i drzwi, najbardziej narażonych na działanie wilgoci – dodaje. Kolejną kwestią istotną dla trwałości mebli łazienkowych są zabezpieczenia obrzeży. Wśród popularnych rozwiązań należy wyróżnić te, otrzymywane z termoplastycznego tworzywa ABS. Dzięki odpowiedniej obróbce termicznej i mechanicznej ściśle przylegają do krawędzi i co ważne, nie kurczą się pod wpływem wymagających warunków pomieszczenia. Obrzeża ABS to rozwiązanie estetyczne i trwałe mechanicznie, są one bowiem odporne na zabrudzenia i zarysowania.

Pojemność i funkcjonalność

Przy wyborze mebli łazienkowych, kwestią wartą przeanalizowania jest konstrukcja i pojemność. Ich głównym zadaniem jest bowiem funkcjonalna organizacja przestrzeni tak, aby w nawet najmniejszym pomieszczeniu wykonywanie codziennych czynności było wygodne. Dostosowanie rozmiaru poszczególnych elementów do warunków łazienki, da gwarancję wygody użytkowania. Projektując wyposażenie wnętrza, warto wziąć pod uwagę rozwiązania, które przyczynią się do zaoszczędzenia wolnej powierzchni, np. szafka bezpośrednio pod umywalką czy wysoki słupek.

– Ciekawym rozwiązaniem są również funkcjonalne meble podwieszane. Brak nóżek lub cokołów ułatwia utrzymanie czystości – tłumaczy Aneta Dziedzina z Grupy Armatura.  –  Jest to szczególnie przydatne w pomieszczeniach takich jak łazienka, gdzie nietrudno o zachlapaną podłogę. To rozwiązanie jest o tyle wygodne, że nie wymaga przesuwania elementów przy sprzątaniu – dodaje. Często producenci mebli łazienkowych wprowadzają dodatkowe udogodnienia, zwiększające funkcjonalność działania. Jednym z nich jest cofnięcie tylnej ścianki tak, aby nie miała ona bezpośredniego kontaktu z wilgotną ścianą. Pozwala to na uniknięcie powstania pleśni, a w konsekwencji – zniszczenia wyposażenia. Również w przypadku szafki umywalkowej, warto pozostawić wolną przestrzeń (5-7mm) pomiędzy misą, a meblem, którą wypełnimy uszczelnieniem. Niewidoczna przerwa nie wpływa na estetykę elementu, a daje pewność, że częsty kontakt z woda nie wypaczy powierzchni szafki. Gwarancję funkcjonalności daje również wybór odpowiednich okuć i akcesoriów. Najbezpieczniejsze rozwiązania proponują renomowani producenci, którzy w swojej ofercie mają produkty solidne i trwałe. W przypadku pomieszczeń o wysokim poziomie wilgotności powietrza, zastosowanie znajdą bezawaryjne elementy nierdzewne. Wśród nich warto zwrócić uwagę na zawiasy, mechanizmy cichego domykania drzwiczek oraz prowadnice, które ułatwią pełny wysuw szuflad. Umiejętne połączenie modułów, dostosowanych do wymagających warunków łazienki, przyczyni się do zwiększenia funkcjonalności łazienki i da pewność długotrwałego komfortu jej użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj