Kolekcja FIN i NEON projektu Tomasza Augustyniaka dla Marbet Style

Powrót do polskiego modernizmu lat 50. i 60.

Nowe kolekcje Marbet Style to przykład najlepszego wzornictwa mebli, które stylistyką nawiązują do rodzimego modernizmu lat 50. i 60. W tym okresie tworzyły takie ikony polskiego designu jak Roman Modzelewski, Danuta Paprowicz-Michno czy Teresa Kruszewska. Projektant nowej kolekcji Marbet Style – Tomasz Augustyniak – czerpie inspirację z tworzonych wtedy przedmiotów użytkowych, ale stosuje obecnie przyjętą konwencję.

Meble FIN i NEON przeznaczone są do przestrzeni publicznej, która jest bardzo dynamiczna, ale jednocześnie staje się bardziej przyjazna dla ludzi. Przebywając w strefie dostępnej dla wszystkich, pragniemy poczuć się niemal jak w domu.

Nowe kolekcje Marbet Style to lekkie bryły o prostych liniach i harmonijnych kształtach. Wykonane z naturalnych materiałów z niezwykłą starannością i dbałością o detale. Charakterystyczna dla obu kolekcji jest wysokogatunkowa wełna wykorzystana do tapicerowania sof i foteli – produkowana i barwiona na specjalne zamówienie producenta przez działający od ponad pół wieku zakład włókienniczy z Bielska-Białej.

Kolekcja FIN – nowa interpretacja stylu retro na bazie naturalnej, drewnianej sklejki

Kolekcja FIN przeznaczona jest głównie do aranżacji otwartych przestrzeni typu breakout area, poczekalni czy gabinetów, ale znakomicie sprawdzi się również w prywatnych wnętrzach. Zróżnicowane kolorystycznie obicia siedzisk oraz profilowane kształtki sklejkowe w naturalnych brązach: odcieniach dębu, orzecha amerykańskiego i brzozy, dają możliwość dopasowania kolekcji do każdego wnętrza – ocieplając je i nadając mu przyjemny, domowy charakter.

– W kolekcji FIN zdecydowałem się na zastosowanie sklejki giętej w jednej płaszczyźnie, czyli najprostszej formy siedziska i oparcia. Proste linie i promienie oraz czarny kolor drewnianych nóg przypominają formy mebli, telewizorów i radioodbiorników z lat sześćdziesiątych – mówi Tomasz Augustyniak, projektant kolekcji.

Zestaw mebli FIN składa się z fotela, dwu- oraz trzyosobowej sofy i stolika. Sofy i fotele FIN dostępne są w wersji z podłokietnikami lub bez nich, na podstawie drewnianej w kolorze czarnym lub metalowej – chromowanej. Stoliki produkowane są w dwóch rozmiarach – z blatem kwadratowym: 70 cm x 70 cm, lub prostokątnym: 120 cm x 70 cm.

Kolekcja NEON – fotele kubełkowe prosto z czarno-białego filmu

NEON to świeża i oryginalna interpretacja fotela kubełkowego w trzech rozmiarach: S, M i L. Oparcia o regularnym kształcie, podkreślonym z zewnątrz subtelnym ścięciem, umieszczone na wysokich nogach, to główna cecha mebli z kolekcji NEON.

– Kształt pochylonych nóg metalowych i drewnianych oraz charakterystyczne proporcje przywodzą na myśl klimat nowoczesnych wnętrz z czarno-białych filmów – mówi Tomasz Augustyniak, projektant. – Kolekcja foteli NEON w trzech wersjach gabarytowych, ale o tej samej wysokości nóg, może się znakomicie wpisywać w różne przestrzenie: od małych powierzchni do reprezentacyjnych gabinetów. Celowym zabiegiem jest powiększanie rozmiarów kolejnych wersji foteli poprzez zmianę szerokości i głębokości, z pozostawieniem tych samych wysokości – tłumaczy Augustyniak.

Fotel NEON zakłada także możliwość kombinacji różnych rodzajów podstaw. Dla wszystkich trzech rozmiarów przewidziana została podstawa w formie nóżek stalowych lub drewnianych (w kolorze dębu lub buku). Dodatkowo, dla foteli w rozmiarze S możliwy jest wybór podstawy talerzowej, wykonanej ze stali szczotkowanej. Meble wyposażone zostały w ślizgacze z tworzywa zapobiegające rysowaniu podłogi.

Marbet Style

Marbet Style jest marką mebli należącą do firmy Marbet Sp. z o.o. Firma ma ponadtrzydziestoletnie doświadczenie w branży wnętrzarskiej. Produkuje meble i dekoracje sprzedawane w ponad 36 krajach świata.

Misją Marbet Style jest dostarczanie rzeczy pięknych, wytwarzanych na podstawie autorskich projektów. Produkty Marbet to coś więcej niż podążanie za najnowszymi trendami czy troska o wygodę użytkowania. W przyjętej przez firmę wizji meble potrafią spełniać marzenia o pięknych wnętrzach.

Zespół Marbet Style tworzą ludzie z pasją, ceniący niezależność kreacji i świeże spojrzenie na przedmioty użytkowe. Dzięki temu firma może zaoferować swoim klientom wyjątkowe produkty o wyrazistych barwach i fakturach oraz nowoczesnych kształtach, które z powodzeniem znajdują swoich nabywców.

Tomasz Augustyniak

Projektant i architekt wnętrz. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. W 1993 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Interpretacji Produktu. W latach 1994–1997 współtworzył grupę projektantów Start. Od roku 1996 do 2005 współpracował z ABP Wzornik. Obecnie pracuje jako projektant dla wielu firm, między innymi: Vox Industrie, Noti, Ade Line, Comforty, Profim, Balma, Adriana. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach w Polsce i za granicą,  takich jak: II Edycja Wartość Dodana – IWP, EXPO 2010 – Szanghaj; ŁÓDŹ DESIGN – Łódź; Faces of Polish Design, Narodni Galerie – Praga; Noti Colours, Metaforma – Kraków; Arena Design – Poznań; Design Mai – Berlin; Design PL – Warszawa; Polish Designers Fuori Salone – Milano; Made in Poland, Museum für Angewandte – Frankfurt; Design on Tour – Warszawa; Hotel Emotion, HOST org. Atelier Mendini – Mediolan. Zdobył wiele nagród i wyróżnień: Dobry Wzór 2010 IWP w kategorii sfera domu; Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich, nagroda Diament Meblarstwa, Nagroda Elle Decoration, Prodeco 2002. W 2010 roku otrzymał nagrodę Designer Roku przyznawaną przez prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Źródło: Marbet Sp. z o.o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj