Spojrzenie w przyszłość

Fot. Grupa Armatura (1) Fot. Grupa Armatura (4)Futuryzm, jako trend w projektowaniu wnętrz, zdobywa coraz większą popularność. Co ciekawe cieszy się uznaniem nie tylko wśród świadomych wielbicieli sztuki, ale również osób szukających alternatywy dla tradycyjnego wystroju łazienki. Na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę, aby pomieszczenie stało się zarówno designerskie, jak i funkcjonalne?

Wnętrza określane mianem futurystycznych, charakteryzuje pozorne oderwanie od klasycznego podejścia do wystroju. To, co wydaje się chaosem skonstruowanym przez przypadkowe elementy, w rzeczywistości wymaga przemyślanej koncepcji i dokładnego planu działania. Każdy moduł, choć o odmiennym kształcie, kolorze i fakturze, harmonizuje ze sobą, tworząc całość. Podstawowe założenia w projektowaniu futurystycznych wnętrz dotyczą wykorzystania nieszablonowych rozwiązań, inspirowanych wysoką technologią, geometrią i paletą intensywnych kolorów. Tworzenie nowoczesnych aranżacji daje jednak pewną swobodę działania. Wszelkie kroki podejmowane przez osobę projektującą łazienkę, powinny bazować na jej indywidualnym poczuciu estetyki. Niemniej ważne, aby wnętrze było przede wszystkim funkcjonalne, nie tracąc przy tym na designerskim charakterze.

Geometria w kolorze neonu

Kształty mebli i ceramiki łazienkowej dedykowanej futurystycznym wnętrzom, inspirowane są geometrią. Oparte na konstrukcji bryły, charakteryzują się ostrymi liniami i wykończeniem. Bardzo często umywalki, zamiast standardowych opływowych mis, przyjmują formę prostokąta. Ciekawym rozwiązaniem są te wpuszczane w blat lub montowane bezpośrednio na nim. Błyszcząca powierzchnia sprawia wrażenie sterylnej czystości, co wzmacnia efekt futurystycznego wnętrza. Dopasowanie baterii do ceramiki bazuje na podobnych zasadach, co te dotyczące wyboru wyposażenia. I tym razem istotą jest kształt bryły. Warto jednak zwrócić uwagę na wykorzystanie rozwiązań high-tech, charakteryzujących designerski wystrój. Ciekawą propozycją są baterie termostatyczne oraz bezdotykowe. Decyzja o wyborze mebli łazienkowych opiera się natomiast przede wszystkim na ich funkcjonalności. – Coraz większą popularność zyskują meble podwieszane. Wykorzystanie takiego rozwiązania pozwoli na optymalne zaprojektowanie przestrzeni w nawet najbardziej śmiałych wnętrzach – tłumaczy Anna Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura. – Oprócz aspektu estetycznego – wrażenia lewitacji, taką technologię wyróżnia również funkcjonalność. Meble podwieszane ułatwiają bowiem utrzymanie porządku w łazience – dodaje.

Dobór kolorystyki do futurystycznej łazienki pozostawia duże pole do popisu. Jest to bowiem sfera, bazująca na artystycznej ekspresji. W nowoczesnych wnętrzach znajdą zastosowanie kolory intensywne, ostre, nawet neonowe – rzadko wykorzystywane w aranżacji tradycyjnych łazienek. Przy takim wystroju połączenie jaskrawej limonki i pomarańczy, kolorów które zwykle „gryzą się”, podkreśli charakter wnętrza. Dla zwolenników stonowanych barw polecane jest zestawienie bieli, czerni oraz grafitowych szarości. Takie kolory sprawią, że łazienka nabierze elegancji i wyrafinowania. W połączeniu z zimnymi metalami – chromem, aluminium, stalą nierdzewną, nadadzą wnętrzu designerski, nowoczesny charakter.

Efekt tkwi w szczegółach

Już na etapie projektowania łazienki, podkreślenie futurystycznego stylu uzyskać można poprzez odpowiednie dopasowanie światła. I tu wykorzystać można, dedykowane takim wnętrzom, rozwiązania high-tech. Przy nowoczesnych aranżacjach zastosowanie znajdą reflektory i halogeny. Ważne jednak, aby zwrócić uwagę na to, czy światło równomiernie pada na całe pomieszczenie i nie powoduje cieni. Oświetlenie łazienkowe powinno być bowiem przede wszystkim funkcjonalne. Można jednak wykorzystać dodatkowe punkty światła jako elementy dekoracyjne. Popularnie stosowane są lampy neonowe, układające się w napis lub grafikę. Podobnie jak inne dodatki łazienkowe, charakteryzują się intensywnymi, jaskrawymi kolorami. – Podkreślenie futurystycznego wnętrza możliwe jest dzięki dopasowaniu odpowiednich akcesoriów, komponujących się z całością. – doradza Anna Dziedzina z Grupy Armatura. – Mydelniczki, ręczniki, dywaniki, niezbędne w każdej łazience, dzięki intensywnym barwom przykuwają uwagę i harmonizują się z aranżacją – dodaje ekspert.

Projektowanie nowoczesnego wnętrza to zarówno pole do popisu, jak i wyzwanie. Choć taką aranżację cechuje duża swoboda działania, warto przygotować szczegółową koncepcję. Pozwoli to na urządzenie łazienki w funkcjonalny, jak również estetyczny sposób. Istnieje bowiem ryzyko, że to co osobiście wydaje nam się futurystyczną kompozycją, przez innych może zostać ocenione jako fanaberia. Warto więc, aby wystrój łazienki komponował się z pozostałymi pomieszczeniami w domu. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielne dopasować meble, ceramikę, kolorystykę i oświetlenie tak, by uzyskać efekt nowoczesnego wnętrza, wystrój możemy zaakcentować i urozmaicić przyciągającymi uwagę dodatkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj