Kratka czyli układ idealny

Linie w poziomie i linie w pionie. Zrównoważenie, porządek i spokój to cechy, za które kochamy kratkę. We wnętrzu kratka wprowadza rodzaj klasycznej równowagi, ale też często jest zdecydowanym akcentem dekoracyjnym. Za co ją kochamy we wnętrzach?

Kratkę dość łatwo zestawiać z innymi kolorowymi płaszczyznami, ale także dobrze prezentuje się z paskami, groszkami czy bardziej finezyjnymi ornamentami. Powinna wtedy kolorystycznie współgrać z innymi wzorami. Najlepiej trzymać się zasady wspólnej palety barwnej dla różnych graficznych motywów. Świetnym zabiegiem dekoracyjnym jest wprowadzenie do jednorodnego, neutralnego kolorystycznie wnętrza kilku elementów w intensywną kolorową kratkę.

Kolorowe kratki często niczym kameleon wpasowują się w istniejące wokół desenie. Lampka z kraciastym abażurem będzie ciekawym dodatkiem we wnętrzu zdominowanym przez jednolite barwne płaszczyzny.

Tapeta w kratkę zawsze będzie modna zarówno w pokoju noworodka jak i ucznia. Polubią ją chłopcy i dziewczynki. Ożywi wnętrze, stworzy ciekawe tło dla mebli.

Jeśli nie na ścianie, kratka może pojawić się na dywanie. Powtórzyć może się także w barwnej ściennej naklejce, albo tkaninach dekoracyjnych.

Można też zdecydować się by kratka była dekoracyjnym motywem przewodnim wnętrza i łączyć różne jej odmiany – to wymaga trochę większej wprawy. Warto wtedy przy zbliżonej kolorystyce wzoru zestawiać kilka jej rodzajów, różniących się wielkością czy gęstością wzoru. Można zastosować duży i jasny wzór na zasłonach i ozdobnych poduchach, a odrobinę mniejszy i ciemniejszy – na narzucie łóżka. Mnogość kraciastych deseni nadaje wnętrzu rustykalny charakter.

Moda na kratki we wnętrzach trwa już wiele lat. Po raz pierwszy pojawiły się kraty na ścianach wiktoriańskich męskich gabinetów, potem wraz z modą powróciły w latach 20 i 40 ubiegłego wieku. Dziś znowu pojawiają się na wybiegach i we wnętrzach. O kratce vichy, regularnej i delikatnej marzą najczęściej mamy noworodków. Nastolatki chętniej sięgają po klasyczne tartany czyli kraty szkockie. Jedno jest pewne, w tym sezonie zarówno na spódnicy jak i we wnętrzu kratka jest motywem obowiązkowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj