Maleństwa, dzieci, młodzież i dorośli – teatralna przygoda w Warszawie!

Logo_Korczak 2013XVII Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2013

Już wkrótce, Warszawa zamieni się w stolicę teatru! XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2013 odbędzie się w dniach 5 – 12 października. W tym roku w ramach Festiwalu maleństwa, dzieci, młodzież i dorośli będą mieli okazję uczestniczyć w prawie 100 wydarzeniach festiwalowych! W tym roku wyjątkowe propozycje będą skierowane dla dzieci od pierwszego roku życia, przedszkolaków oraz dla młodzieży.

Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2013 to z pewnością najważniejsze kulturalne wydarzenie dla dzieci i młodzieży z Warszawy i okolic. Przez 8 festiwalowych dni, na deskach 6 stołecznych teatrów będzie można zobaczyć prawie 40 różnych spektakli teatralnych adresowanych do młodych widzów. W ramach Festiwalu odbędzie się także kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych: spektakle, happeningi, wystawy, warsztaty, instalacje teatralne, spotkania z twórcami teatru… A to wszystko po to, aby obudzić w najmłodszych pasję i miłość do magicznego świata teatru, który mogą odkrywać podczas Festiwalu ze swoimi rówieśnikami i opiekunami!

Tegoroczne spotkania…

W ramach tegorocznego Festiwalu wybrane propozycje teatralne przeniosą widzów w wiele ciekawych i tajemniczych miejsc, pełnych: obrazów, mozaiki, cieni, kolorów, zabawy, światła, multimediów – dających możliwość odkrywania przestrzeni, poznawania kształtów i dźwięków. Poznania i odkrywania magii jaką jest teatr, a także rozbudzenie wrażliwości na ważne tematy, na odbieranie świata przez młodego widza. Tegoroczne spektakle oparte są zarówno na poezji, komiksie, powieściach, eposach, na motywach bajek z różnych stron Świata – ale także na historiach uroczego Koziołka Matołka, Emila z Lönnebergi, czy Tolka Banana, którego przygody od lat zachwycają młodzież!

„Zaraz rozpocznie się XVII edycja Festiwalu KORCZAK! Po raz kolejny warszawskie teatry wypełnią najmłodsi widzowie: maluszki, przedszkolaki, uczniowie wraz z rodzicami, dziadkami, wychowawcami! Będziemy starać się przekazać najważniejsze dla młodego i dorosłego człowieka wartości i emocje poprzez spotkanie z teatrem. Zapraszamy do wspólnej podróży w świat teatru wszystkich, bez względu na wiek! Już teraz zapraszam na wyjątkową XVIII edycję Festiwalu – która rozpocznie się wyjątkowo w maju 2014 roku – w połączeniu z 18 Światowym Kongresem Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, który po raz pierwszy odbędzie się w Polsce” – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu.

Coroczny marsz ku czci Janusza Korczaka…

Festiwalową tradycją jest upamiętnienie postaci Janusza Korczaka – Dobrego Doktora. Młodzi widzowie wraz z opiekunami 9 października o godzinie 12.45 zabiorą ze sobą słoneczniki i ruszą spod Teatru Lalka (dawny sierociniec) do pobliskiego parku pod pomnik doktora – by podziękować Dobremu Doktorowi. Na zakończenie pochodu dzieci obsypują pomnik Janusza Korczaka setkami słoneczników – symbolem Festiwalu. W ten sposób Janusz Korczak co roku zostaje uhonorowany nagrodą Festiwalu tzw. „Złocistym”

Przyjaciele Festiwalu KORCZAK 2013

Podobnie jak w latach ubiegłych Festiwal otrzymał wsparcie finansowe: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – Biura Kultury, Narodowego Centrum Kultury w ramach: Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje. Patronat honorowy objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Pan Bogdan Zdrojewski, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Rzecznik Praw Dziecka – Pan Minister Marek Michalak. Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Teatr Powszechny im. Z.Hübnera, a partnerem wspierającym: Teatr Lalka. Stowarzyszenie Drama Way – to tegoroczny partner merytoryczny. Patronat medialny nad międzynarodowym Festiwalem objęli: TVP Kultura, Radio WAWA, Radio TOK FM, Radio Bajka, dwutygodnik Victor Junior, miesięcznik GaGa, miesięcznik Bliżej Przedszkola, iCity.pl – Miasto Pomysłów oraz serwisy: przedszkola.edu.pl, CzasDzieci.pl, dzieckowwarszawie.pl. W zakresie działań Public Relations Festiwal KORCZAK wspiera agencja – ComPress S.A.

17 lat Festiwalu „KORCZAK” w kilku słowach…

Organizatorem Festiwalu KORCZAK od 1996 roku niezmiennie jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Główną inicjatorką jest Pani Halina Machulska – pedagog, aktorka, reżyser, popularyzatorka dramy w Polsce. Honorowym Dyrektorem Festiwalu jest Profesor Maciej Wojtyszko – reżyser teatralny i filmowy, dramaturg, autor książek popularnonaukowych i beletrystyki dla dzieci, Dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Festiwal od kilkunastu lat jest prowadzony przez Grażynę Karwowską-Winiarek Dyrektora Festiwalu– autorkę projektów z dziedziny kultury, menedżera, Absolwentkę Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Dyrektorem Artystycznym jest Wojciech Stefaniak – pseudonim artystyczny Faruga – absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, reżyser, autor koncepcji i realizator wielu międzynarodowych projektów teatralnych.

„Kot w worku” i nie tylko…

Podczas Festiwalu spektakle teatrów polskich (warto przypomnieć, że zespoły zagraniczne są gośćmi honorowymi) oceniać będą dwa zespoły jurorów. Międzynarodowe Jury Dorosłych przyzna nagrody Grand Prix – „Złocisty” dla najlepszego spektaklu oraz nagrodę „Kota w worku” – czyli zaproszenie na Festiwal KORCZAK 2014 z pominięciem procedury kwalifikacyjnej. Jury Dziecięce pracować będzie samodzielnie i według własnych kryteriów dokona wyboru spektaklu, aby wręczyć nagrodę „Ziarenko” – związaną z symbolem Festiwalu, którym są słoneczniki.

W tym roku Festiwal gościć będzie teatry z całej Polski: Teatr im. S.Jaracza z Olsztyna, Teatr Figur z Krakowa, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A.Smolki, LALE.Teatr z Wrocławia, Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha, z Poznania: Teatr Atofri/Poznańska Fundacja Artystyczna, Studio Teatralne Blum oraz Centrum Sztuki Dziecka.

Warszawę reprezentować będą: Teatr Powszechny, Teatr Lalka, Teatr Lalek „Guliwer”, Teatr Studio, Teatr „Baj”, Teatr Dramatyczny.

Do udziału w tej edycji zaproszono zagraniczne teatry: The Ghost Road Company z USA, Teatro Distinto oraz Compagnia T.P.O z Włoch.

Wyjątkowy maj 2014…

Już teraz warto przygotować się także na wydarzenie kulturalne: w maju 2014 – odbędzie się wyjątkowy, bo już XVIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2014. Po raz pierwszy w Polsce, w Warszawie odbędzie się także wydarzenie pod nazwą: 18. Światowy Kongres Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ 2014 oraz specjalna edycja Festiwalu KORCZAK 2014. Znawcy teatru dla dzieci i młodzieży w tym: artyści, eksperci, dramaturdzy, mistrzowie – będą prowadzić merytoryczne dyskusje, spotkania plenarne, panele i warsztaty. W Kongresie uczestniczyć będą goście z prawie 80 państw Świata. Zgłoszonych zostało ponad 400 propozycji spektakli teatralnych z całego Świata, które oficjalnie ubiegają się o możliwość zakwalifikowania do udziału w Festiwalu KORCZAK 2014.

 

Więcej informacji na temat Festiwalu KORCZAK na nowej stronie internetowej: www.korczak-festival.pl

www.facebook.com/FestiwalTeatralnyKorczak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj