Piłkarskie emocje i potencjał eko – design poznańskiej Strefy Kibica

  Poznań z dużą konsekwencją buduje wizerunek metropolii sprzyjającej rozwojowi designu i ekologii. Organizatorzy oficjalniej Strefy Kibica UEFA EURO 2012TM w Poznaniu dokładają starań, aby sportowe emocje połączyć z działaniami, które dodatkowo wpłyną na niezwykłą atmosferę tego miejsca. Dziś znamy już zwycięzcę konkursu na „Składak Miejski”, czyli ekologiczne siedzisko do Strefy, na którym będzie można w towarzystwie przyjaciół obejrzeć mecze rozgrywane podczas UEFA EURO 2012TM.

  Wdrożenie rozwiązań eko – designu w poznańskiej Strefie Kibica to oprócz realnych korzyści dla ochrony środowiska, również wpływ na unikatową i niesamowitą atmosferę miejsca, jakim na kilka tygodni stanie się plac Wolności. – Nasze serca lada moment rozpalą emocje piłkarskie, bo to jest przede wszystkim europejskie święto futbolu. Jesteśmy jednak przekonani, że wysiłek, który włożymy w budowę Strefy Kibica przyniesie wiele dodatkowych, pozytywnych aspektów na dłużej, wpłynie na świadomość proekologiczną poznaniaków, pozwoli też na promocję naszego miasta, jako europejskiej metropolii – mówi Michał Prymas, wiceprezes Spółki EURO Poznań 2012.

  Współtworzenie Strefy Kibica

  W zakresie działań związanych z ekologią i designem, Poznań ma ogromny potencjał. Stąd pomysł na zaangażowanie młodych, zdolnych artystów nie tylko z Poznania, ale i z całej Polski w konkurs designerski na zaprojektowanie oryginalnego siedziska do poznańskiej Strefy Kibica.

  – Całkowicie sprawdził się pomysł nadesłania prototypów siedzisk, ponieważ projektanci sami mieli okazję wykonać i tym samym sprawdzić funkcjonalność swojego projektu. Podczas obrad jury zwracaliśmy szczególną uwagę na wytrzymałość, minimalne zużycie materiału, możliwość intuicyjnego złożenia, kompaktowość, logikę konstrukcji, które wpływają na ogólną estetykę Składaka Miejskiego – mówi Czesława Frejlich, redaktor naczelna kwartalnika 2+3D, juror konkursu.

  Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło 31 prac z całej Polski. Prototypy siedzisk oceniane były w czterech głównych kategoriach: łatwość wykonania i wdrożenia, funkcjonalność, innowacyjność, estetyka i forma.

  – Zwycięski projekt cechuje się przede wszystkim prostotą złożenia, jest w dużej mierze intuicyjny oraz zużywa niewiele materiału potrzebnego do jego wykonania. Dużym atutem tego projektu jest możliwość wielokrotnego użycia siedziska, jak również jego poręczność – mówi David Graas, holenderski designer, juror konkursu.

  Składak Miejski, który zwyciężył w konkursie, to projekt autorstwa Arkadiusza Prusińskiego z Ostrołęki. Obok nagrody głównej, którą jest 5 tys. złotych, organizatorzy przewidzieli również dwie dodatkowe gratyfikacje pieniężne w wysokości 1 tys. zł każda. Drugą nagrodę zdobyli ex aequo Jacek Szymański z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Sylwester Szymański z Poznania. Projekt poznańskiego laureata za innowacyjność i atrakcyjną formę siedziska otrzymał również dodatkowe wyróżnienie – organizację indywidualnej wystawy przygotowanej w porozumieniu z Fundacją SPOT. Spośród trzech nagrodzonych projektów zostanie wybrany jeden, który ostatecznie trafi do kibiców w części chilloutowej Strefy. Informacja o wybranym projekcie zostanie zamieszczona na stronie internetowej

  http://www.poznan.pl/mim/uefaeuro2012/strefa-kibica.

  Wszystkie nadesłane na konkurs prace będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej, która odbędzie się w siedzibie SPOT w Poznaniu w terminie 07.06-01.07.2012 roku. Wizualizacje projektów można ściągnąć pod linkiem: http://db.tt/dbIF5gfy.

  Eko konsultant sportowych emocji

  Zaangażowanie Davida Graasa, holenderskiego projektanta przedmiotów użytkowych specjalizującego się w eco – designie, nie kończy się na konkursie. Po zapoznaniu się z charakterem miasta, jak również projektem poznańskiej Strefy Kibica UEFA EURO 2012TM, wypracował on wiele innowacyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązań. Wizja Graasa szczególny nacisk kładzie na takie obszary jak recycling, wielokrotne wykorzystanie produktów, konstrukcji i przestrzeni, jak również redukcję zużycia surowców. Warto podkreślić, iż większość konstrukcji i przedmiotów stworzonych dla Strefy Kibica (elementy konstrukcyjne, podłogi, ściany, meble etc.) może zostać ponownie wykorzystanych pełniąc podobne lub nowe funkcje. Jak zapewniają organizatorzy, na terenie poznańskiej Strefy Kibica jednorazowe konstrukcje stanowić będą rzadkość.

  Wśród wielu rozwiązań zaproponowanych przez holenderskiego konsultanta, znalazły się także wskazówki dotyczące tego, jak przygotować użytkowe przestrzenie poznańskiej Strefy Kibica. W Centrum Medialnym, które znajdować się będzie na drugim piętrze budynku Arkadii, zwrócona zostanie szczególna uwaga na ograniczenie do minimum zużycia farb i lakierów. Kontrast pomiędzy surową przestrzenią tego pomieszczenia, a ekologicznymi rozwiązaniami wysokiej jakości, przyczyni się do zachowania unikatowego charakteru miejsca, które po Turnieju ma szansę stać się przestrzenią kreatywną dla młodych ludzi związanych ze sztuką.

  Eko – design w oficjalnej Fan Zone w Poznaniu to oprócz segregacji odpadów, redukcji zużycia energii, wody, materiałów biurowych czy wykorzystania deszczówki, również ochrona zieleni na terenie Strefy. David Graas podkreśla, że takie działania podczas wydarzenia sportowego, jakim jest EURO 2012, pokazują Poznań jako centrum ekologicznej kreatywności, oferującym wiele pozytywnych inicjatyw i rozwiązań.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj