Fryzjerzy i gwiazdy – bliskie związki, niezwykłe kreacje.

  W roku 1909 Antoine Cierplikowski stworzył „chłopczycę” i „dał” drugie życie estradowe znanej francuskiej aktorce Evie Lavalliére. W roku 1926 wykreował wizerunek pięknej Josephine Baker, której stylizacja na okładce magazynu Vouge, w przepięknej sukni projektu Antoine oraz we fryzurze a’ la pierścionki, na zawsze weszła do kanonu stylu i trwale zapisała się w na kartach historii mody. Stało się tak jednak z kilku powodów. Josephine Baker nie tylko była pierwszą czarnoskórą kobietą, która pojawiła się na okładce tego magazynu, był to także moment, który uznać można za narodziny nowego zawodu – stylisty. Ulotność i niezwykłość tego związku między gwiazdami a ich doradcami i kreatorami obserwować możemy do dziś. Serwisy medialne pełne są doniesień o światowych gwiazdach i ich stylizacjach. Podobnie jest w Polsce. Gdy kilka lat temu znana aktorka Małgorzata Kożuchowska obcięła swoje długie blond włosy jej zdjęcia obiegły wszystkie magazyny w Polsce, i wszyscy mówili o tym, że za jej nowy wizerunek odpowiada Jaga Hupało. A wszystko zaczęło się od Antosia z Sieradza.

  Antoine Cierplikowski – cudotwórca gwiazd
  Antoine Cierplikowski, genialny fryzjer, artysta, wizjoner był również jednym z pierwszych stylistów, którzy zasłużyli to miano kreując wizerunki, a nie tylko zmieniając uczesania, największych światowych gwiazd. Antoni, genialny fryzjer pochodzący z Sieradza, zawodu uczył się w Łodzi, skąd jako kilkunastolatek z pięcioma frankami w kieszeni wyjechał do Paryża. To właśnie w tej światowej stolicy mody zdobył uznanie jako twórca niesamowitych fryzur, również tych najsławniejszych mieszkanek stolicy Francji.
  Po raz pierwszy ze światem wielkich gwiazd zetknął się w roku 1909, kiedy francuskiej aktorce Evie Lavalliére, szykującej się do trudnej roli teatralnej obciął długie włosy i uczesał krótką chłopięcą fryzurę, dzięki czemu nie tylko odmłodniała o kilkanaście lat, ale z powodzeniem wróciła na scenę i w wieku 40 lat grała 18 letnie panienki. On zaś dzięki wizjonerstwu i szybkiemu ruchowi nożyczek przeszedł do historii, jako twórca fryzury „garconne”. Styl „chłopczycy” podbił cały świat, a Antoni Cierplikowski, już jako mistrz „Antoine”, nowy styl lansował wspólnie z Coco Chanel. W latach 20. i 30. Antoine czesał i doradzał już wielu znanym artystkom. Wśród nich wymienić można by między innymi: Sarah Bernhardt, Eleonora Duse, Josephine Baker, Edith Piaf, Batty Davies, ale także naszą Polę Negri czy Gretę Garbo. W 1959 roku do tego grona dołączyła także piękna Brigitte Bardot, której rozwiane loki z filmu „Babette idzie na wojnę” są dziełem Mistrza Antoine’a. Antoine nie ograniczał się jednak jedynie do kreowania fryzur swoich coraz liczniejszych klientek. Doradzał im również jak mają się ubierać, projektował garderobę – zarówno tę sceniczną jak i codzienną, odpowiadał za ich wizerunek. Największy rozkwit jego kariery paryskiej przypada na lata trzydzieste XX wieku. W swym paryskim salonie nie tylko czesał światową elitę, przygotowywał także stroje, kapelusze i peruki do sztuk teatralnych, rewii i przedstawień operowych. Dla Cecil Sorel zaprojektował kolekcję kreacji, w której francuska aktorka wystąpiła w rewii Vive Paris. Dla Josephine Baker stworzył jej najsłynniejszą fryzurę z okalającymi twarz pierścieniami włosów. Ta stylizacja została uwieczniona na historycznej okładce Vogue’a- pierwszej, jaką zdobiła czarnoskóra kobieta. Wydawał także „Antoine Document” – ekskluzywne czasopismo o modzie i najnowszych trendach, które w ówczesnym Paryżu było prawdziwa biblią trendów.

  Antoine i co dalej…
  Współcześnie trudno znaleźć jednego stylistę i kreatora wizerunku kobiet na miarę Antoine’a. Przez wiele lat, aż do śmierci w styczniu 2008r . swojemu mistrzowi dorównać próbował znany i uwielbiany we Francji Alexandre de Paris – jeden z pierwszych uczniów Cierplikowskiego. To w jego stylizacjach Elizabeth Teylor występowała w filmie Kleopatra, zaś inne jego kreacje dwukrotnie (1963 i 1969) nagradzane były Oskarami Mody. Do dziś przetrwała jego marka luksusowych akcesoriów do włosów. Niezmiennie jednak, także we Francji, nazywany jest „księciem fryzjerstwa” w przeciwieństwie do wciąż aktualnego przydomku Antoine – „króla fryzjerów i fryzjera królów”.

  Wśród wielkich stylistów fryzur pracujących obecnie w Hollywood wymienić można chociażby dwukrotnie nagradzaną Złotymi Globami Mary Ann Valdes oraz kochanego przez gwiazdy i gwiazdeczki Kena Paves czy Ritę Hazan. Nikt z nich nie przełamuje stereotypów i nie kreuje historii rewolucjonizując wizerunek współczesnej kobiety – tak jak w swoich czasach robił to Antoine. Prawdą pozostaje fakt niezmiennej i ulotnej nici wiążącej gwizdy i ich stylistów fryzur. Niejednokrotnie są to związki dłuższe niż gwiazdorskie małżeństwa.

  „Fryzjerzy i gwiazdy” czyli III Sieradz Open Hair Festival
  Od trzech lat w Sieradzu – rodzinnym mieście wielkiego Antoine odbywa się jedyne w swoim rodzaju wydarzenie miejskie poświęcone stylizacji fryzur. Ustanowiony w roku 2009 – w 100. rocznice narodzin sławnej „chłopczycy” Sieradz Open Hair Festival to wyjątkowy festiwal przypominający postać „króla fryzjerów”. Antoine jest patronem imprezy, a każda kolejna edycja opowiada inną historię z jego niezwykle barwnego życiorysu. W pierwszej edycji przypominaliśmy „chłopczycę”, w drugim uwypuklaliśmy związki Antoine a teatrem. Tegoroczny Festival pokaże związki Antoine’a ze światem gwiazd. Przy udziale czołowych polskich stylistów pracujących z najważniejszymi polskimi „celebrytami” przypomni, jak chłopiec z Sieradza inspirował i współtworzył największe wizerunki gwiazd XX wieku. Impreza co roku gromadzi uznanych fachowców, adeptów sztuki fryzjerskiej i amatorów zainteresowanych stylizacją. Łączy profesjonalne konkursy fryzjerskie z rozrywką dla publiczności. Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Sieradz.

  Kopia Maestro Antoine.jpg (26 KB)

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj