Światło, dźwięk i obraz skomponowane w futurystyczną całość. W tym nietypowym dla mody stylu Katarzyna Łozicka – Matkowska zaprezentowała najnowszą kolekcję marki Synthetic. Performatywny pokaz mody towarzyszył 11. edycji Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab, poświęconej roli sztuki w budowaniu świadomości ekologicznej, a odbył się 8 października w historycznej przestrzeni krakowskiej klubokawiarni Hevre.
Na styku wielu dziedzin sztuki
Performatywny pokaz mody Synthetic to swego rodzaju spektakl, w którym równorzędne role odgrywały światło, dźwięk, ruch i prezentowane projekty. Na ekranach 360 wyświetlone zostały wizualizacje autorstwa Tving Stage Design, a obrazom towarzyszyły dźwięki grane na żywo przez fmttm. W rolę modeli wcieliły się studentki i absolwentki wydziału tańca AST: Ada Kazimierz, Andżelika Fafanów, Aniela Turkot, Marika Kornacka, Martyna Hickiewicz, Ola Heral, Patrycja Marszałek, by poprzez ruch opowiedzieć idee na podstawie których zbudowane zostały pokaz, oraz najnowsza kolekcja AW22/23.
Inspiracją do stworzenia prezentowanej podczas festiwalu Patchlab kolekcji “Świt” stały się bowiem chochoły, które niczym ubranie człowieka, chronią drzewa i krzewy przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Snujący się w towarzystwie światła i dźwięków tancerze zdejmując z siebie kolejne warstwy nawiązywali do ikonografii łączącej chochoły z obrazem uśpionej natury, która ewoluuje, zmienia się, by w końcu, wraz z pojawiającym się słońcem, obudzić się ponownie do życia.
O modzie odpowiedzialnej
Tegoroczny Patchlab poddawał dyskusji relację między nowymi technologiami, a naturą z naciskiem na przyszłość i miał swoje odzwierciedlenie w tytule 11. edycji festiwalu: _econtinuum („e-” jak elektronika, „eco-” to ekologia, a “continuum”przyszłość).
Odpowiedzialne współistnienie z naturą to idea, która od początku towarzyszy również marce Synthetic. Wszystkie projekty marki wykonane są z certyfikowanych, neutralnych dla człowieka i środowiska materiałów, a od pewnego czasu projektantka Katarzyna Łozicka – Matkowska rozwija również ideę modowego upcyklingu sięgając po projekty z poprzednich kolekcji, które w odmienionej formie zaprezentowała m.in. w kolekcji redesign.
W najnowszej, jesienno – zimowej kolekcji znaleźć można natomiast m.in. bluzy wykonane z Cupro, jednego z bardziej innowacyjnych i nowoczesnych włókien, które wytwarzane jest ze znajdującej się w nasionach bawełny celulozy czy kurtki wypełnione ociepliną wykonaną z przetworzonych butelek PET. Wszystkie projekty wykonane są od początku do końca na Śląsku przy najwyższym poszanowaniu etyki pracy.
Kolekcja “Świt”
Na kolekcję AW22/23 składa się 27 projektów, zaczynając od klasycznych longsleeve i spodni służących jako podstawa do zbudowania ponadczasowej sylwetki, kończąc na przeskalowanych okryciach wierzchnich i ekskluzywnej linii Bold. Podczas tworzenia kolekcji projektantka sięgnęła po 24 różne materiały, które wykorzystując różne rodzaje struktur i gramatury, służą budowaniu warstw i tworzeniu wielowymiarowej, mocnej stylizacji.