Spektakl czy pokaz mody? Reportaż z nietypowej premiery kolekcji marki Synthetic

Światło, dźwięk i obraz skomponowane w futurystyczną całość. W tym nietypowym dla mody stylu Katarzyna Łozicka – Matkowska zaprezentowała najnowszą kolekcję marki Synthetic. Performatywny pokaz mody towarzyszył 11. edycji Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab, poświęconej roli sztuki w budowaniu świadomości ekologicznej, a odbył się 8 października w  historycznej przestrzeni krakowskiej klubokawiarni Hevre.fot. Michał Patycki (11)fot. Michał Patycki (10) fot. Michał Patycki (9) fot. Michał Patycki (8) fot. Michał Patycki (7) fot. Michał Patycki (6) fot. Michał Patycki (5) fot. Michał Patycki (4) fot. Michał Patycki (3) fot. Michał Patycki (2) fot. Michał Patycki (1)

Na styku wielu dziedzin sztuki

Performatywny pokaz mody Synthetic to swego rodzaju spektakl, w którym równorzędne role odgrywały światło, dźwięk, ruch i prezentowane projekty. Na ekranach 360 wyświetlone zostały  wizualizacje autorstwa Tving Stage Design, a obrazom towarzyszyły dźwięki grane na żywo przez fmttm. W rolę modeli wcieliły się studentki i absolwentki wydziału tańca AST: Ada Kazimierz, Andżelika Fafanów, Aniela Turkot, Marika Kornacka, Martyna Hickiewicz, Ola Heral, Patrycja Marszałek, by poprzez ruch opowiedzieć idee na podstawie których zbudowane zostały pokaz, oraz najnowsza kolekcja AW22/23.

Inspiracją do stworzenia prezentowanej podczas festiwalu Patchlab kolekcji “Świt” stały się bowiem chochoły, które niczym ubranie człowieka, chronią drzewa i krzewy przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Snujący się w towarzystwie światła i dźwięków tancerze zdejmując z siebie kolejne warstwy nawiązywali do ikonografii łączącej chochoły z obrazem uśpionej natury, która ewoluuje, zmienia się, by w końcu, wraz z pojawiającym się słońcem, obudzić się ponownie do życia.

O modzie odpowiedzialnej

Tegoroczny Patchlab poddawał dyskusji relację między nowymi technologiami, a naturą z naciskiem na przyszłość i miał swoje odzwierciedlenie w tytule 11. edycji festiwalu: _econtinuum („e-” jak elektronika, „eco-” to ekologia, a  “continuum”przyszłość).

Odpowiedzialne współistnienie z naturą to idea, która od początku towarzyszy również marce Synthetic. Wszystkie projekty marki wykonane są z certyfikowanych, neutralnych dla człowieka i środowiska materiałów, a od pewnego czasu projektantka Katarzyna Łozicka – Matkowska rozwija również ideę modowego upcyklingu sięgając po projekty z poprzednich kolekcji, które w odmienionej formie zaprezentowała m.in. w kolekcji redesign.

W najnowszej, jesienno – zimowej kolekcji znaleźć można natomiast m.in. bluzy wykonane z Cupro, jednego z bardziej innowacyjnych i nowoczesnych włókien, które wytwarzane jest ze znajdującej się w nasionach bawełny celulozy czy kurtki wypełnione ociepliną wykonaną z przetworzonych butelek PET. Wszystkie projekty wykonane są od początku do końca na Śląsku przy najwyższym poszanowaniu etyki pracy.

Kolekcja “Świt”

Na kolekcję AW22/23 składa się 27 projektów, zaczynając od klasycznych longsleeve i spodni służących jako podstawa do zbudowania ponadczasowej sylwetki, kończąc na przeskalowanych okryciach wierzchnich i ekskluzywnej linii Bold. Podczas tworzenia kolekcji projektantka sięgnęła po 24 różne materiały, które wykorzystując różne rodzaje struktur i gramatury, służą budowaniu warstw i tworzeniu wielowymiarowej, mocnej stylizacji.