7 kroków do szczęścia, czyli jak NAPRAWDĘ spełnić swoje marzenia

Victoria Iwanowska
Victoria Iwanowska

Założenie własnego biznesu, dalekie podróże czy przeprowadzka do wielotysięcznej metropolii – dla niektórych to tylko „marzenia ściętej głowy”, dla innych zaś realne możliwości oraz cele, do których warto dążyć. Od czego zacząć urzeczywistnianie swoich życiowych pragnień, jak w 7 krokach je zaplanować, a następnie realizować, aby stały się… spełnionymi marzeniami?

Podstawą do realizacji swoich planów jest odpowiednie nastawienie. Myślenie o nowym domu, pracy w wymarzonej firmie lub wycieczce do USA jak o czymś nierealnym sprawia, że trudno jest przenieść te rzeczy ze sfery marzeń do rzeczywistości. Wystarczy jednak zmienić postrzeganie swoich marzeń na cele do realizacji, a następnie wyznaczyć kolejne kroki do ich osiągnięcia. Z takim nastawieniem wszystko staje się łatwiejsze. 

Jak przygotować się do spełniania marzeń?

Znajdź spokojny moment tylko dla siebie. Zamknij oczy. Zastanów się, o czym marzysz, a następnie zadaj sobie pytanie: „Czy na pewno to JA tego chcę?”. Czasami zdarza się bowiem, że podążamy za pragnieniami kogoś innego. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, jesteś na dobrej drodze. Jeśli trudno Ci  całkowicie uwierzyć w swój cel, możesz spróbować działać zgodnie z zasadą „fake it till you make it” (udawaj, aż ci się uda) i powtarzać pozytywne myśli, aż do skutku. Takie podejście to dopiero jeden z etapów, który może doprowadzić Cię do celu. Warto jednak być realistą i tworzyć plany na miarę swoich możliwości np. finansowych. Nie oznacza to oczywiście, że marzenia są tylko dla bogatych. Jednak znając swoje ograniczenia, łatwiej planować kolejne kroki i wybierać najlepsze rozwiązania np. cel podróży lub datę wyjazdu.

Podejście jest kluczem do sukcesu

W spełnianiu marzeń bardzo ważna jest motywacja. Zwykle jest to nasza wewnętrzna potrzeba, by dążyć do jakiegoś celu. Czasami pomaga też wpływ otoczenia.

– Nieważne, czy motywacja jest tylko wewnętrzna czy także zewnętrzna – ważne, że działa – mówi Victoria Iwanowska, Biznesowa Nomadka, która prowadzi swoje biznesy: ŚlubZaGranicą.pl i Victoria Travel, podróżując po całym świecie. – Jedni chcą spełniać swe marzenia po cichu, a inni potrzebują do tego bodźca w postaci wsparcia i uznania rodziny czy przyjaciół. Pamiętaj tylko, by skoncentrować się na swoich marzeniach, a nie na spełnianiu cudzych. Motywacja zewnętrzna i wsparcie bliskich powinny być bonusem, który Cię dodatkowo napędza – podkreśla ekspertka.

Impulsem do planowania może być również zmiana perspektywy. Warto zadać sobie pytania: „Co zrobił(a)bym, gdyby to był mój ostatni dzień, tydzień lub rok życia? Jak przeżył(a)bym ten czas?”. Łatwiej jest zrobić pierwszy krok, gdy pomyślimy, że nie mamy nic do stracenia lub jest to wręcz ostatnia szansa.  

Jak spełnić marzenia w 7 krokach?  

Masz już marzenie i wiesz, że chcesz je zrealizować? Jeśli tak, to nadszedł czas, by zacząć działać. 

Krok 1. Spisz marzenia na kartce

To bardzo ważne, by nie tylko wyartykułować, ale również spisać swoje marzenia. „Widząc” je, łatwiej możesz w nie uwierzyć i zmienić w konkretny cel. Możesz też wracać do tych zapisków, modyfikować je lub weryfikować ich aktualność. 

Krok 2. Zbierz obiekcje i przeciwników

– Choć niektórzy uważają, że obiekcje zabijają marzenia, z doświadczenia wiem, że jest zupełnie inaczej – mówi Victoria Iwanowska, autorka metody 7 kroków do szczęścia. – Warto je spisać, by móc je następnie obalić za pomocą kontrargumentów, które również należy zapisać. Oczywiście, prędzej czy później wątpliwości wrócą, ale wtedy można je skonfrontować z notatkami – radzi ekspertka. 

To również czas, by porozmawiać z potencjalnymi oponentami. Weź pod uwagę przede wszystkim tych, na których opinii Ci zależy i zapytaj ich o zdanie. Zanotuj ich obiekcje i podziękuj za pomoc. Teraz ważne jest, by znaleźć kontrargumenty na ich wątpliwości. Nie jest to łatwe zadanie, ale umożliwi Ci podjęcie kolejnych kroków.

Krok 3. Zbierz zwolenników i współpracowników

To zdecydowanie przyjemniejszy etap od poprzedniego. Spotkaj się z osobami, które mają optymistyczne podejście do życia, są życzliwe i pomogą Ci w zadaniu, a następnie opowiedz im o swoim marzeniu. Prawdopodobnie prócz słów wsparcia usłyszysz też o potencjalnych zagrożeniach. Koniecznie je zapisz i ponownie spróbuj znaleźć kontrargumenty. Zanotuj także wszystkie dobre słowa. Przydadzą Ci się w przyszłości. Zastanów się, na kogo i w jakiej domenie możesz liczyć podczas realizacji swojego celu. Być może ktoś pomoże Ci w sfinansowaniu biznesu lub umożliwi transport do wymarzonego miejsca. 

Krok 4. Sprawdź zasoby

Nie chodzi tutaj tylko o pieniądze potrzebne na realizację marzenia. Zastanów się, czego jeszcze Ci brakuje do osiągnięcia Twojego celu. Pomyśl też o czynniku ludzkim. Może potrzebujesz wspólnika do firmy albo kogoś, kto zaopiekuje się dziećmi pod Twoją nieobecność? Zrób listę brakujących zasobów.

Krok 5. Rozpisz kroki

To najważniejsza część zadania. Wyobraź sobie, że Twoje marzenie się spełniło. Jesteś właścicielką dobrze prosperującej firmy, podróżnikiem lub szczęśliwym rodzicem. Zastanów się, jakie decyzje zaprowadziły Cię do tego miejsca i… zacznij planowanie od końca. Przeanalizuj każdy etap od dnia, kiedy osiągasz wymarzony cel do dziś.

Krok 6. Rozpisz terminy

– Kiedy już wiesz, jak powinna wyglądać Twoja droga do celu, usytuuj ją na osi czasu – radzi Victoria Iwanowska. – Weź pod uwagę wszystkie obiekcje i ograniczenia, zastanów się, do kiedy możesz uzupełnić braki środków finansowych czy zasobów ludzkich. Podejdź do tematu jak prawdziwy analityk. W końcu planujesz swoją przyszłość, a to naprawdę ważny projekt – dodaje ekspertka. 

Krok 7. Wykonaj pierwszy krok

Jeśli podczas planowania i realizowania swoich celów znalazłeś/aś się na tym ostatnim etapie, osiągnąłeś/aś już połowę sukcesu – uwierzyłeś/aś w swoje marzenia i podjąłe/aś działania, by je spełnić. Musisz tylko wykonać pierwszy krok ze swojej listy. Być może będzie to sprawdzenie ofert pracy lub poszukanie taniego lotu na Malediwy. Spełnianie marzenia zaczyna się teraz!

Słuchaj siebie

Najczęściej to my sami sabotujemy swoje marzenia. Nie traktujemy ich poważnie, mnożymy przeszkody i w nieskończoność odkładamy planowanie. Dużą rolę odgrywa także nasze otoczenie. Czasami są to nieżyczliwe nam osoby, które chcą nas zniechęcić, a czasami bliscy martwiący się o naszą przyszłość. Warto ich wysłuchać, przyjąć do wiadomości ich punkt widzenia, a także wyciągnąć wnioski, ale jednocześnie pamiętać, że to nasze marzenia i do nas należy ostateczna decyzja i realizacja naszych marzeń.