Styl loftowy w nowoczesnych wnętrzach. Jak zaaranżować przestrzeń?

Styl loftowy w nowoczesnych wnętrzach (2)Nowoczesna nonszalancja połączona z pofabrycznym designem to coś, co idealnie wpisuje się w Twój gust? Wbrew pozorom, klimat starych fabryk, w których królowały ceglane ściany, metalowe akcenty i szkło możesz kreatywnie wprowadzić nawet do swojego współczesnego mieszkania w bloku. Jak zatem zaaranżować przestrzeń, by nabrała nieco więcej loftowego charakteru?

Styl loftowy – co warto wiedzieć?

Styl loftowy to duże, otwarte i wysokie przestrzenie, w których dominują takie materiały konstrukcyjne, jak beton, cegła, szkło oraz metal. Bez wątpienia to jeden z najbardziej nieszablonowych i nonszalanckich stylów w aranżacji wnętrz m.in. dlatego, że eksponuje się w nim wszystko to, co zwykle się kamufluje: surowe tynki, rury, kable i czerwoną cegłę. W rezultacie, mieszkania urządzone w tym klimacie mogą się wydawać surowe i chłodne. Sposobem na przełamanie tej surowości jest zastosowanie odpowiednich akcentów, które wizualnie ocieplają przestrzeń i dodają jej przytulności. W tej roli świetnie sprawdzą się rośliny i naturalne materiały: drewno oraz tkaniny z bawełną i lnem na czele. Pamiętaj jednak, że styl loftowy jest z natury dość ascetyczny, dlatego nie należy przesadzać z ilością dekoracji i ornamentów.Styl loftowy w nowoczesnych wnętrzach (4)

Styl loftowy a kolorystyka

Biel, czerń, szarość i brąz – wnętrza industrialne aranżowane są przy użyciu tych czterech kolorów. Biel świetnie sprawdzi się głównie na ścianach. Czerń z łatwością wprowadzisz za pomocą odpowiednich lamp, klamek, ram czy metalowych nóg od mebli. Szarość to z kolei kolor, który możesz wykorzystać na ścianach lub w formie kamiennych dekoracji i betonowych donic. Elementy w odcieniach brązu to natomiast głównie drewno – elegancki, szlachetny i ponadczasowy materiał idealnie sprawdzający się do produkcji podłóg, mebli, drzwi wewnętrznych, blatów kuchennych czy półek.Styl loftowy w nowoczesnych wnętrzach (1)

Dodatki w loftowym klimacie

W loftowych wnętrzach znakomicie sprawdzą się proste, geometryczne dodatki podkreślające naturalną surowość i prostotę pofabrycznego stylu. Strzałem w dziesiątkę będą m.in. czarno-białe grafiki i zdjęcia (część powieś, ale niektóre postaw na podłodze i oprzyj nonszalancko o ścianę, wprowadzając nieco artystycznego sznytu). Doskonałym wyborem będą także lustra w metalowych ramach, duży zegar, metalowe kwietniki, lasy w słoikach, metalowe lampy i żarówki Edisona. Aby ocieplić wnętrze, rzuć na kanapę kilka poduszek dekoracyjnych i koc, postaw na tapicerowane meble, dużą liczbę roślin i kilka świeczek, które wieczorami wprowadzą przyjemną atmosferę.

Drzwi do wnętrz loftowych

Ważną częścią każdej loftowej aranżacji są odpowiednio dobrane drzwi wewnętrzne, które powinny harmonijnie korespondować z całym wystrojem. Idealnym wyborem będą drzwi PORTA GLASS – nowość w ofercie marki – z efektowną taflą szkła (przezroczystą, matową lub grafitową przezierną), malowanymi na czarno szprosami oraz czarnymi okuciami, które doskonale wkomponują się w industrialny klimat. Równie świetnym rozwiązaniem będą drzwi NATURA LOFT i PORTA LOFT np. z czarną matową ościeżnicą, klamką, zawiasami oraz okleiną w kolorze np. Dąb Klasyczny lub Dąb Craft Złoty. Do modeli, które dobrze wpiszą się w styl loftowy należą także drzwi PORTA VERTE HOME CZARNY – motywem przewodnim jest ponownie elegancka czerń, która efektownie łączy się z matową lub przezroczystą szybą. Wszystkie wspomniane propozycje znajdziesz na stronie: https://www.porta.com.pl/produkty/drzwi-wewnetrzne.

Styl loftowy w nowoczesnych wnętrzach (3)Styl loftowy w bloku

Niewielka kawalerka lub małe mieszkanie w bloku to wbrew pozorom przestrzenie, w których dobrze będzie prezentować się styl loftowy. Dzięki niemu, wnętrza staną się bardziej klimatyczne i zyskają nowoczesny charakter. Minimalizm rewelacyjnie wpisuje się bowiem w niewielkie mieszkania, a dodatkowo podnosi ich funkcjonalność. Co więcej, dla osób, które szukają oszczędności, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z niebanalnie urządzonych przestrzeni, typowo loftowe akcenty mogą oznaczać pewne oszczędności. Przykładowo, meble ze starych palet (np. stolik kawowy, łóżko czy meble wypoczynkowe z miękkimi poduszkami do siedzenia) są tańsze od tradycyjnych odpowiedników, świetnie prezentują się w loftowych wnętrzach, a do tego pozwolą Ci szybko zapełnić dostępną przestrzeń.

Jeśli więc masz ochotę wprowadzić do swojego mieszkania styl industrialny, nie pozwól, by cokolwiek Cię ograniczało. Wystarczy odrobina kreatywności, przemalowanie ścian, zamontowanie nowych drzwi, postawienie na proste, surowe akcenty i voilà – stara przestrzeń w nowym, loftowym klimacie gotowa!