Osteopata dziecięcy – w czym może pomóc?

Osteopatia skupia się na leczeniu schorzeń ludzkiego ciała w naturalny sposób. Jej twórcą jest Andrew Taylor Still, który rozpoczął swoje badania w drugiej połowie XIX wieku. Amerykańskie lekarz poszukiwał metod, które wpływałyby na pobudzenie procesów samoleczenia organizmu i zwalczania chorób o różnym podłożu. Obecnie osteopatia jest szczególnie ceniona w leczeniu dolegliwości u niemowląt i małych dzieci. Dzięki niej można uniknąć farmakoterapii i leczenia inwazyjnego u wielu pacjentów pediatrycznych.Osteopata dziecięcy Kraków

Kiedy umówić się na wizytę pediatryczną u osteopaty?

Pierwsza wizyta u osteopaty powinna odbyć się mniej więcej na 2-3 miesiące po porodzie. Osteopata pomoże niemowlętom, które mają obniżone lub nasilone napięcie mięśniowe, dysplazję bioder, kolki, bądź problemy ze snem. Wizyta jest wskazana również w przypadku asymetrii czaszki. Osteopata dziecięcy wspiera leczenie widocznych spłaszczeń i przesunięć kości. U starszych dzieci leczenie osteopatyczne skupia się na niwelowaniu problemów z koordynacją ruchową, wad postawy, braku koncentracji lub nawracających infekcji.

Doświadczony osteopata dziecięcy jest w stanie rozwiązać wiele problemów zdrowotnych, które są wynikiem komplikacji w czasie ciąży lub porodu. Napięcia powstałe w tym okresie mogą uwidocznić się nawet po kilku latach. Głównymi powodami zaburzeń rozwojowych u niemowląt i dzieci są:

  • złe ustawienie w kanale rodnym,
  • nieprawidłowa budowa macicy u matki, przyczyniająca się do przyjmowania przez dziecko nienaturalnej pozycji przez większość ciąży,
  • użycie kleszczy lub vacum podczas porodu,
  • utrwalanie przez rodziców lub opiekunów nieprawidłowych wzorców ruchowych u dziecka.

W ostatnim przypadku nieprawidłowe wzorce ruchowe są zwykle utrwalane przez dorosłych ze względu na niewiedzę. Różne traumy okołoporodowe sprawiają, że niemowlę unika określonych pozycji ciała lub wykonywania niektórych ruchów. Próba ich wykonania przez rodzica kończy się płaczem, przez co opiekunowie rezygnują z tych zachowań. W ten sposób problem malucha tylko się pogłębia, lecz osteopata jest w stanie go szybko rozwiązać.

Jak leczy osteopata pediatryczny?

Przed rozpoczęciem leczenia osteopata przeprowadza dokładny wywiad. Dzięki niemu określa, z jakimi problemami boryka się dziecko i poszukuje ich przyczyn. Następnie dobiera leczenie, które zniweluje trudności rozwojowe malucha u ich podstaw.

Osteopatia pediatryczna polega na stosowaniu delikatnych technik. Są to głównie metody powięziowe, nazwane technikami odwijania. Osteopata dotyka ciała dziecka i wyszukuje napięć. Następnie podąża za nimi i palpacyjnie dąży do ich zniwelowania. Po uzyskaniu największego komfortu przez dziecko specjalista przechodzi do kolejnego problematycznego miejsca. Terapia jest niejako sterowana przez malucha, który sam wskazuje, w jaki sposób uwolnić jego mięśnie, kości i stawy od nieprawidłowych napięć.

Osteopata wykorzystuje również terapię czaszkowo-krzyżową. Skupia się w niej na podstawie czaszki i pracy na płynie mózgowo-rdzeniowym. Odpowiednie formy dotyku sprawiają, że reguluje się działanie całego organizmu. Terapie pozytywnie wpływa na problemy trzewne, z układem nerwowym i związane z brakiem koncentracji u dzieci.

Jak wygląda wizyta u osteopaty dziecięcego?

Wizyta u osteopaty wygląda różnie w zależności od wieku dziecka. Niemowlęta zwykle spokojnie leżą, jednak zdarza się, że niektóre z nich głośno płaczą. W ten sposób wyrażają swoje niezadowolenie z powodu wykonywania ruchów nasilających dolegliwości, z którymi się borykają. Po zniwelowaniu napięcia dziecko szybko się uspokaja i jest w stanie powtórzyć ruchy, które wcześniej sprawiały mu dyskomfort. Sam zabieg jest dla dziecka bezbolesny.

Starsze dzieci podczas wizyty chętnie bawią się ulubionymi zabawkami lub prowadzą rozmowę z rodzicem bądź terapeutą. Ważne jest zadbanie, by dziecko było swobodne i chciało współpracować z terapeutą. Jest to podstawa pracy nad problemami małego pacjenta. Bez współpracy niemożliwe jest zniwelowanie napięć. Przed wizytą rodzice powinni porozmawiać z dzieckim, by wyjaśnić mu powody i przebieg wizyty. Dzięki temu kilkulatek spokojnie zareaguje na dotyk terapeuty i wykona jego polecenia.