Modne łazienki w kolorach Pantone na rok 2016

Decyzją Instytutu Pantone w tym roku, we wnętrzach i nie tylko, będą królowały pastele! Szczególnie modne są dwa odcienie: Rose Quartz oraz Serenity. Aby uniknąć aranżacyjnych wpadek podpowiadamy, z czym najlepiej je łączyć.

Terapia wnętrzem

Zdaniem specjalistów z Instytutu Pantone współcześni ludzie chcą otaczać się barwami, które wnoszą w ich życie spokój i harmonię. Pragną by najbliższe otoczenie, a także dom lub mieszkanie, dawało poczucie bezpieczeństwa oraz pomagało zrelaksować się po ciężkim dniu. Takie są właśnie kolory Pantone 2016 roku – Rose Quartz w odcieniu ciepłego różu oraz Serenity o barwie kojącego błękitu. Według architektów to idealne kolory do aranżacji łazienki – pomieszczenia, w którym rozpoczynamy i kończymy nasz dzień. Ważne zatem, aby jej wnętrze wprawiało nas w dobry nastrój.

 

Różne oblicza koloru

Kolekcja Baletia_Ceramika ParadyzPastelowe kolory, które zaproponował nam w tym roku Instytut Pantone, to idealne rozwiązanie kiedy chcemy zmienić wnętrze naszej łazienki na bardziej optymistyczne. To także dobry sposób by je rozjaśnić. Róż i błękit możemy wprowadzić na przykład za pomocą płytek ceramicznych, które staną się doskonałą bazą naszej aranżacji. Jedną z opcji może być zastosowanie tylko listwy dekoracyjnej w wybranym odcieniu Pantone na tle białych lub szarych płytek. Jeśli róż i błękit szczególnie przypadły nam do gustu, pozwólmy sobie na nieco szaleństwa i zastosujmy jeden kolor na całej ścianie, łącząc go np. z białymi płytkami na podłodze. Dodając do pastelowej bazy np. czarne lub szare dodatki przełamiemy romantyczną stylistykę wnętrza i nadamy mu nowoczesnego charakteru.

 

PasteLOVE dodatki

Kolekcja Irvan_Ceramika ParadyzPastelowe kolory mogą zagościć w naszej łazience również w postaci oryginalnej armatury – designerskiej umywalki, czy baterii łazienkowej. Świetnym rozwiązaniem będzie także zastosowanie jasnych dodatków w odcieniach różu czy błękitu. Za pomocą dywanika, kosza na bieliznę czy ręczników w kolorach Pantone, możemy w szybki i niedrogi sposób zmienić charakter łazienki, Sympatycy artykułów dekoracyjnych mogą zdecydować się także na wazony, kwiaty oraz świeczki w odcieniach kwarcowego różu lub spokojnego błękitu, w połączeniu lub decydując się na jeden kolor. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby wszystkie elementy tworzyły spójną całość i uzupełniały się nawzajem. Niekiedy źle dobrane odcienie różnych przedmiotów potrafią zepsuć cały efekt. Pastelowe barwy bardzo dobrze wpisują się w aktualne trendy. Mam na myśli inspiracje latami 60., vintage, czy styl skandynawski. Niezależnie od tego, który trend wybierzemy, możemy w różny sposób wykorzystywać barwy Pantone – czasem jako wiodący motyw kolorystyczny, a czasem tylko jako drobny akcent. Polecam szczególnie szklane elementy: długie listwy i mozaiki, które wyglądają niebanalnie i pięknie „przetwarzają” światło. Są niczym biżuteria we wnętrzu. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i gustu – podpowiada Katarzyna Antosik, architekt wnętrz Ceramiki Paradyż.

 

Urządzając łazienkę zgodną z najnowszymi trendami pamiętajmy, że nie musimy ograniczać się tylko do dwóch wiodących barw. Zarówno róż, jak i błękit będą idealnie komponować się z bielą, szarością oraz pastelowymi odcieniami zieleni i fioletu. W projektowaniu wnętrz jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Jeśli zaś nie czujemy się pewnie w roli stylisty czy architekta, zainspirujmy się gotowymi pomysłami aranżacyjnymi.