Wnętrza w stylu Art Deco – zaproś sztukę do domu

Ten styl potrafi pochłonąć. 100 lat po swych narodzinach Art Deco wciąż stanowi wspaniałą inspirację dla wszystkich poszukujących własnej, wyjątkowej estetyki. Charakterystyczne elementy, wplecione w przenikającą się nieustannie klasykę i nowoczesność, pozwalają na niezwykle kreatywne aranżacje każdego rodzaju pomieszczeń, w których niepowtarzalny klimat łączy najlepsze cechy tradycji i awangardy. Ekspert z Homebook.pl podpowiada, na co zwrócić uwagę, projektując wymarzone wnętrze inspirowane stylem Art Deco.

Na pierwszy rzut oka można uznać Art Deco za konglomerat różnych form estetyki, spotykanych w sztuce na przestrzeni wszystkich epok. „Jest w tym faktycznie sporo prawdy. Styl ten obficie czerpie z wielu wzorów, począwszy od antycznych, na modernistycznych kończąc. Ale wyróżnia się pewnymi charakterystycznymi elementami, które stanowią o jego urodzie i atrakcyjności.” – zauważa Anna Poprawska z Homebook.pl.

Niecodziennie w codziennych miejscach

„Koncepcja wnętrza urządzonego w stylu Art Deco w szczególny sposób zakłada, że jego wystrój ma na celu nie tylko praktyczne spełnianie funkcji użytkowych, ale jest źródłem intensywnych doznań estetycznych” – kontynuuje ekspert Homebook.pl i dodaje: „Nie chodzi tu bynajmniej o tanie efekciarstwo i proste szokowanie, ale o wrażenie bycia otoczonym przez przedmioty codziennego użytku tworzone na pograniczu sztuk. Nieprzypadkowo zresztą rozkwit Art Deco wiązał się z początkami „sztuki użytkowej”, z której wyrosło funkcjonujące obecnie pojęcie designu.”

Współczesne interpretacje tego stylu obficie nawiązują więc do oryginalnych projektów z początku XX wieku. „Typowe dla Art Deco są stosunkowo proste formy o ponadczasowej elegancji i upodobaniu dla symetrii. Nie oznacza to jednak braku finezji i polotu projektantów. Wręcz przeciwnie – klasyczne inspiracje dostępne na stronach homebook.pl to twórcze przenikanie elementów zróżnicowanych stylów. Wspólną cechą jest jednak wysoka jakość użytych surowców, szczególnie tych naturalnych, jak drewna, metali i materiałów szlachetnych gatunków” – zwraca uwagę ekspert Homebook.pl.

Ciekawiej w każdym pomieszczeniu

Art Deco okazuje się być stylem uniwersalnym, którego elementy doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu domowego zacisza. „Charakterystyczna, kontrastowa kolorystyka pomoże ożywić wnętrze i nadać mu niepowtarzalny klimat. Warto zwrócić uwagę na inne niż jednobarwne zdobienia ścian. Doskonałym dodatkiem będą tapety, których bogatą ofertę, także tych najbardziej typowych dla Art Deco – z motywami geometrycznymi i roślinnymi znajdziemy na Homebook.pl. Stosować je można zarówno w pokojach dziennych i sypialniach, jak i w kuchniach, gdzie z płytkami ceramicznymi stworzą ciekawy kontrast nie tylko pod względem koloru, ale także materiału” – radzi Anna Poprawska.

„W łazience duże pole do popisu dają oczywiście wyłożone ceramiką ściany i podłoga, ale warto zwrócić też uwagę na oferowane przez producentów stylizowane linie armatury. Dodatkowo we własnym zakresie można stworzyć niektóre elementy wyposażenia, takie jak część stylowych mebli „z odzysku” zaadaptowanych do nowej funkcji lub efektowne ramy do lustra, pozyskane ze starych, często bogato zdobionych opraw obrazów.” – podpowiada ekspert Homebook.pl.

Dodatki to… podstawa!

Charakterystycznym akcentem typowym dla Art Deco są dodatki, które potrafią przykuć uwagę. „Pieczołowicie wykonane cukiernice, flakony czy świeczniki zachwycają  przemyślaną i perfekcyjnie zrealizowaną formą. Typowym detalem są oryginalne elementy oświetlenia, szczególnie żyrandole i lampy stojące. Tworząc tego typu przedmioty projektanci mogą puścić wodze fantazji i na niewielkiej przestrzeni pokazać swój kunszt. Oglądając efekty ich pracy – np. w serwisie homebook.pl można poczuć się jak w galerii sztuki.” – mówi Anna Poprawska.

Niewiele osób wie, że również polscy projektanci zapisali ciekawą kartę w historii wzornictwa Art Deco. „Podczas światowej wystawy w Paryżu w 1925 roku, od której tytułu zaczerpnął nazwę cały styl, pawilon odrodzonej po latach zaborów Polski wzbudził duże zainteresowanie, a projekty polskich twórców spotkały się z uznaniem międzynarodowej publiczności” – zaznacza ekspert Homebook.pl.

Art Deco to styl, który odnaleźć można we wszystkich dziedzinach sztuki. Nieustanne przenikanie się w nim wpływów architektury, malarstwa czy rzeźby stanowi niewyczerpane źródło pomysłów przy projektowaniu wnętrz. Poszukując indywidualnego stylu warto odwiedzać portal Homebook.pl, na którym znaleźć można bogaty zbiór inspiracji, prezentujących najciekawsze projekty specjalistów z branży.