KOLORYSTYCZNE PRZYMIARKI

Urządzanie własnego M to nie lada wyzwanie. Kolory, faktury, formy. Jak się w tym nie pogubić? Jest kilka sprawdzonych rozwiązań, które ułatwiają poruszanie się w świecie aranżacji wnętrz. Warto je poznać zanim wpuścimy ekipę remontową do domu.

Siła koloru

Wybierając kolor ścian należy pamiętać o elementach, które bezpośrednio się z nimi stykają, jak: drzwi, listwy, sztukaterie, czy framugi okien. Odcień ścian powinien współgrać z ich kolorystyką. Detale w jednakowym kolorze sprawią, że wystrój wnętrza będzie spójny i harmonijny. Najbardziej sprawdzonym i często stosowanym przez architektów wnętrz rozwiązaniem jest malowanie ich na biało. Często w tym celu stosuje się emalię o wysokim stopniu połysku, gdyż pomalowane nią elementy łatwiej utrzymać w czystości. Dodatkowo może ona uwypuklić bardziej ozdobne elementy wykończenia.

W ofercie firmy Benjamin Moore można znaleźć wodorozcieńczalną, ekologiczną emalię do drewna i metalu – Advance High Gloss 794. Ma znikomy zapach i ograniczoną zawartość szkodliwych lotnych związków organicznych (tzw. LZO). Dlatego malowanie nią nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi, rozpuszczalnikowymi emaliami alkidowymi. Dostępna jest w pełnej gamie kolorów amerykańskiego producenta farb. Białe elementy wykończenia można zestawić praktycznie z każdym kolorem. Tym samym odcieniem, którym udekorujemy listwy, drzwi i framugi okien można też pomalować sufit.

W przypadku ścian w bardziej zdecydowanych barwach, by uniknąć wrażenia ostrego odcięcia się na ich tle białych detali warto wybrać odcień bieli w tonacji koloru ścian. We wzorniku Off-White Colors marki Benjamin Moore do wyboru jest aż 140 różnych wersji tego koloru. Bardzo ciekawy efekt można również uzyskać malując największe płaszczyzny na biało, a detale nieco ciemniejszym odcieniem. W tym celu świetnie sprawdzą się neutralne barwy. Uwydatnione w ten sposób białe ściany sprawią, że wnętrze będzie wydawać się większe i bardziej świetliste.

Monochromatycznie

A co jeśli ściany i elementy wykończenia pomalujemy tym samym kolorem? Wnętrze z pewnością będzie wydawać się większe. To idealne rozwiązanie do przestrzeniw stylu nowoczesnym, w których chodzi o uzyskanie nieco surowego, czasami wręcz sterylnego klimatu.

Kolorystyczne próby

Wybierając kolory ścian i detali nie możemy tego robić w oderwaniu od elementów wyposażenia, czyli mebli, dzieł sztuki, dekoracji. Należy określić styl wnętrza lub wybrać kilka nurtów, z których będzie czerpało się inspiracje. Jeśli dokładnie wiemy, jakie przedmioty wypełnią remontowaną przestrzeń, wówczas do nich należy dopasowywać kolory ścian.

W przypadku wymiany wszystkich mebli i dodatków w pierwszej kolejności można określić kolor wnętrza. Jeśli nie możemy wyobrazić sobie, jak wybrany odcień będzie wyglądał z całą resztą można wspomóc się próbkami kolorów.

Praktycznie większość producentów farb posiada je w swojej ofercie. Malując fragment ściany da się też sprawdzić jak wybrany kolor wygląda w świetle dziennym i sztucznym. Przyłożyć do niego ulubiony pled, czy obraz. To zadanie można sobie ułatwić korzystając z gotowych, papierowych próbek marki Benjamin Moore w rozmiarze XXL, tak zwanych Big Chips. Ich format (46 x 46 cm) pozwala wyobrazić sobie, jak kolor będzie wyglądał na ścianie.

Papierową próbkę można przyłożyć do mebli, czy zabrać ją do sklepu z dodatkami i wyposażaniem wnętrz. W łączeniu barw bardzo pomocne są też wzorniki prezentujące zestawienia kilku pasujących do siebie odcieni.

Kolekcja „Perfect Pairings, Timeless Colors” obejmuje 198 harmonijnie dobranych zestawień kolorystycznych. Każde zestawienie składa się z 3 kolorów: przewodniego,  i dwóch dopełniających, których można użyć do ozdobienia elementów wykończenia i wykonać mocniejsze akcenty kolorystyczne.