Wyposażenie kuchni A.D. 2014

Interior of a kitchen fot. Grupa Armatura 1Przełom lat to zawsze okazja do przewidywań i prognoz. Również tych dotyczących trendów na rynku remontowo-budowlanym. Zastanówmy się zatem, co będzie oznaczał w 2014 r. termin nowoczesna kuchnia? Na co będą stawiać projektanci przez najbliższe dwanaście miesięcy?

– W 2014 r. będzie się stawiać przede wszystkim na efektywne i oszczędne technologie oraz dopasowanie sprzętów do potrzeb użytkownika – mówi Aneta Dziedzina z Grupy Armatura. Ekspert opowiada szczegółowo, jak założenia te będą realizowane przez projektantów kuchni.

Meble – pojemność i wytrzymałość

Nowoczesne wnętrza charakteryzują się ascetycznym stylem. Do minimum ogranicza się liczbę zbędnych elementów. Na blacie i innych otwartych powierzchniach pozostawiamy tylko to, co konieczne. Taki stan rzeczy stawia przed meblami kuchennymi bardzo trudne zadanie. Szafki muszą pomieścić wszystko, co nie jest używane w danym momencie.

Coraz większą popularnością cieszą się w związku z tym modele typu cargo. Wyposażone są w stelaże –ażurowe kosze lub stojaki, przy pomocy których z łatwością możemy posortować i pomieścić naczynia czy produkty żywnościowe. Z podobnych względów stosuje się półki obrotowe. Są bardzo pojemne i jednocześnie gwarantują łatwy dostęp do zawartości szafek.

Kwestie funkcjonalności wpływają również na materiały, z których wykonywane są meble. Prym wiodą tu modele o frontach z hartowanego szkła. Dzięki ich przezroczystości, łatwo zlokalizujemy potrzebne sprzęty. Jednocześnie, szyby są bardzo wytrzymałe. Nie pękają nawet przy częstym, gwałtownym otwieraniu i zamykaniu.

W miejscach narażonych na zwiększoną wilgotność, zastosowanie znajdują natomiast meble z płyty MDF. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom produkcyjnym, ich powierzchnia nie ulega odkształceniom nawet w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą czy parą wodną.

Zlewozmywak i armatura – duet do zadań specjalnych

Kwestia kontaktu mebli z wilgocią jest bardzo istotna w kontekście nowych modeli zlewozmywaków i baterii. Na rynku pojawiły się rozwiązania umożliwiające dotarcie ze strumieniem wody w niedostępne dotychczas miejsca i bezpośrednie czyszczenie z jego pomocą wszelkich powierzchni. Nowe modele zlewów coraz częściej mają na wyposażeniu wyciąganą wylewkę z elastycznym,

1,5-metrowym elastycznym wężem. Pozwala on na wykonywanie prac oddalonych od baterii, jak na przykład napełnienie stojącego na podłodze wiadra.

Alternatywą są baterie o wylewce obrotowej. Dzięki zakresowi ruchu od 120° do 360° pozwalają na dotarcie do trudnodostępnych miejsc, których czyszczenie w przypadku modeli nieruchomych stanowiło dotychczas nie lada wyzwanie.

Oświetlenie – do tańca i do różańca

Duże znaczenie dla komfortu wykonywanej pracy ma również odpowiednie oświetlenie. Dzięki znaczącym obniżkom cen upowszechniają się diody LED. Są one bardzo trwałe i energooszczędne, a jednocześnie dają naturalne światło, które nie męczy oczu.

Zapewniają również duże możliwości odważniejszym inwestorom i projektantom. Oświetlenie tego typu występuję w szerokiej gamie kolorów i modeli. Na przykład dzięki wodoszczelnym taśmom LED będziemy mogli podświetlić bezpośrednie otoczenie zlewu. Jaskrawe, neonowe diody pozwolą z kolei uzyskać fantazyjne efekty iluminacji barki, szafki, czy innego elementu, który chcielibyśmy wyeksponować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj