Daj się uwieść chalet – alpejski styl w Twoim domu

FR-AM120WWAEM6IFR-1Ciepły wełniany koc, płonące drewno w kominku, ośnieżone stoki za oknem i kubek grzanego wina w dłoniach. To dowód na to, że zima także może być przyjemna – zwłaszcza ta w alpejskim wydaniu! I wcale nie musisz wyjeżdżać w góry, by poczuć wspaniałą atmosferę przytulnych kurortów. Możesz stworzyć ją we własnym domu dzięki dodatkom w stylu chalet. Poznaj je.

Styl alpejski, czyli bacówka w wersji de luxe

Zaczęło się w Alpach. Nazwą chalet określano położone w górach chaty, które zamieszkiwali pasterze podczas wypasania zwierząt. Wraz z rozwojem turystyki zaczęto je przekształcać w schroniska dla narciarzy i wielbicieli górskich wędrówek. Z czasem architekci coraz częściej sięgali po projekty domów z charakterystycznymi dwuspadowymi dachami i odsłoniętymi belkami konstrukcyjnymi.

Do tych bardziej okazałych dodawali przeszklone werandy i wysokie okna, by mieszkańcy mogli przez cały czas rozkoszować się pięknymi krajobrazami. Tak narodził się styl chalet, w którym do dziś budowane i urządzane są domy – nie tylko w górach.

Wnętrze chalet: strefa drewna i kamienia

Wnętrza domków w stylu alpejskim wypełniają naturalne materiały. Przeważa kamień i drewno – na ścianach, podłogach a nawet sufitach. Najczęściej wykorzystuje się deski, belki oraz nieociosane bloki kamienne o nieregularnym kształcie. Ważną częścią jest kominek – najlepiej otwarty i zbudowany z kamienia, tak jak w dawnych chatach pasterskich. W chalet doskonale odnajdują się meble w stylu rustykalnym, podobne do tych, których używali górale. A były to proste stoły i krzesła, masywne komody i skrzynie –wszystkie z drewna o naturalnej barwie. Do wnętrza w alpejskim stylu pasują również futra, skórzane wykładziny, narzuty z wełny oraz lniane obicia – dzięki nim pomieszczenia nabierają przytulnego klimatu. Charakterystycznym elementem wystroju są zawieszone na ścianach poroża dzikiej zwierzyny. Warto podkreślić, że we współczesnej wersji wcale nie muszą być prawdziwe – zamiast myśliwskiego trofeum, możemy powiesić lampę. A na półkach poustawiać dodatki: drewniane świeczniki, wiklinowe pojemniki i urokliwe figurki. Więcej propozycji znajdziesz w kampaniach klubu zakupowego Westwing Home & Living.

Inspiracje z Westwing.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj