Zestawienie bieli i czerni pozwala nadać pomieszczeniom charakter ponadczasowej elegancji. A dzięki kolorowym dodatkom można uzyskać efekt wyrazistego wnętrza z ciepłymi akcentami. To zestawienie barw od lat nie przemija w modzie i wystroju wnętrz. Czerń i biel pasują nie tylko do salonów, sypialni, czy kuchni. Taką tonację z powodzeniem można wprowadzić także do łazienki.
Kiedy myślimy o połączeniu bieli czernią od razu nasuwają nam się klasyczne skojarzenia. To zestawienie ulubione przez Coco Chanel. Znamy je także z koncepcji Ying i Yang pochodzącej z filozofii chińskiej. Dla miłośników sztuk wizualnych na pewno oznaczać będzie skojarzenie z magazynem fotograficznym Black & White Magazine. W każdym z tych przypadków oznacza jedno: siłę, ponadczasowy styl i prestiż.
Zestawienie tych kontrastowych, achromatycznych barw od lat nie wychodzi z kanonów mody, także tej dotyczącej wnętrz. To klasyka zawsze na czasie. Nadaje wnętrzu prestiżowy charakter, elegancję. Pasuje nie tylko do części reprezentacyjnych mieszkania takich jak salon. Klasyczne połączenie koloru czarnego i białego z powodzeniem wprowadzić można także do stref zarezerwowanych dla domowników jak sypialnia, kuchnia lub łazienka.
Poczucie luksusu
Kontrastowe barwy są rozwiązaniem dla osób, które prywatną przestrzenią chcą wyrazić swój charakter. Kolor czarny i biały znajduje zastosowanie w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach apartamentów. Ten zestaw barw wybierają także właściciele dużych domów i rezydencji, nawet tych urządzonych w duchu bardziej klasycznym.
– Coraz więcej osób szuka nietypowych rozwiązań do łazienek. Nie wszystkim odpowiada standardowa armatura w kolorze chromu. Właśnie w odpowiedzi na tę potrzebę wprowadziliśmy do naszej oferty łazienkowe baterie z linii Eterna dostępne w kolorze bieli i ciemnego grafitu – informuje Joanna Gręda, kierownik marketingu z firmy Oras.
Ci, którym marzy się naprawdę luksusowe wnętrze mogą wzmocnić charakter dodając złote lub srebrne akcenty. Pomieszczenie staje się wówczas jeszcze bardziej glamour. Jak je wypełnić, by nie było zbyt ciężkie w swoim charakterze? Srebro i złoto powinny jedynie uzupełniać. W łazience można postawić na drobne dodatki jak pojemniki na kosmetyki w królewskich kolorach, czy drobne, połyskujące fragmenty glazury na ścianie. Przekaz dodatkowo wzmocnią gładkie, odbijające światło powierzchnie. Tu także nowe baterie prysznicowe Oras pomagają uzyskać efekt. Modele z linii Eterna, jako jedyne na rynku w Polsce, pokryte są specjalną obudową ze szkła akrylowego. Odbijają światło, błyszczą, nadając wnętrzu luksusowy charakter. Nie bez znaczenia jest też samo oświetlenie. Do wnętrza w klasycznej bieli i czerni pasuje zarówno nowoczesne, architektoniczne oświetlenie, jak i ciężkie, kryształowe żyrandole i kinkiety.
Czy jednak połączenie tak klasycznych barw przeznaczone jest jedynie do dużych, reprezentacyjnych salonów kąpielowych? Niekoniecznie. Biel pozwala uzyskać wrażenie przestrzeni, jest to więc świetne rozwiązanie nawet do małych pomieszczeń. Szczególnie, że wybór odcieni mamy spory od tej w kolorze śniegu, poprzez śmietankową, aż do bieli z nutą szarości.
A czerń w małym wnętrzu? W pierwszym skojarzeniu wydaje się niestosowana. To jednak błędne podejście. Nie trzeba przecież nadawać pomieszczeniu ciemnej tonacji w całości. Czarne lub grafitowe barwy mogą jedynie dopełniać wystrój, nadawać mu charakter.
– Można więc zdecydować się jedynie na pasek ciemnej glazury, skusić się na czarne połyskujące szafki, czy dopełnić całość armaturą – podpowiada Joanna Gręda.
Trochę mniej odważnie
Biel i czerń dodają elegancji. Niektórym takie wyrafinowane zestawienie może jednak wydawać się zbyt chłodne, surowe. Ci, którzy nie mogą się zdecydować, lub boją się aranżacji zbyt awangardowej mogą klasyczne tonacje przełamać inną barwą. Jest to zalecane już na wstępie, przy dobieraniu materiałów wykończeniowych. Ale na wprowadzenie kolorów zdecydować się można także później, po wykończeniu łazienki. Kolor biały i czarny są ponadczasowe i dobrze komponują się praktycznie z każdą inną barwą. Im więcej elementów kolorowych wprowadzimy, tym bardziej łamiemy konwencję, zmiękczamy ją.
To także alternatywa dla miłośników mocnych kontrastów. Gdy wnętrze z pazurem się znudzi, szybko można przeprowadzić w nim niezbyt kosztowną metamorfozę. Pomogą kolorowe dodatki. Jeśli wyposażymy łazienkę w czerwony dywanik, pojemnik na kosmetyki i ręczniki w kolorze maków ożywimy przestrzeń, ale nie straci ona wyrazistego charakteru. Podobnie, jeśli uzupełnimy łazienkę o elementy w ciepłym, żółtym kolorze lub akcenty w tonacji żywej, wiosennej zieleni. Osoby, które chciałyby jeszcze mocniej stonować klasyczne połączenie bieli i czerni mogą zdecydować się na barwy lazurowe, lub modne ostatnio odcienie lawendy. Wnętrze stanie się wówczas mniej luksusowe, a żywe kolory wprowadzą więcej energii.
Wprowadzenie dodatków często bywa sposobem na szybką przemianę wnętrza lub nadanie mu odpowiedniego charakteru. Jednak, gdy w pomieszczeniu mamy wiele barw efekt wprowadzenia dodatków może bardziej przypominać chaos, niż oddawać spójną wizję projektanta. W łazience urządzonej z zastosowaniem klasycznej bieli i czerni taki zabieg staje się wyjątkowo łatwy. Nawet dla osób, które nie czują się specjalistami w aranżacji wnętrz.
Sposobem na ocieplenie charakteru wnętrza łazienki zaaranżowanej w bieli i czerni jest także montaż drewnianej podłogi. Dostępne obecnie na rynku naturalne drewno, w szczególności egzotyczne, które bywa odporne na wilgoć, przesuwa akcenty kolorystyczne w stronę natury. Sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przyjazne i łagodne.