„Alchemia codzienności“

    „Alchemia codzienności“
    wystawa prac Rudolfa Steinera
    w wiedeńskim Muzeum Sztuki Użytkowej

    Z okazji 150. urodzin Rudolfa Steinera (1861- 1925) wiedeńskie Muzeum Sztuki Użytkowej przygotowało pierwszą dużą retrospektywę tego wpływowego reformatora XX wieku, przedstawiająca jego światopogląd oraz wpływy na społeczne i artystyczne nurty tamtych czasów.

    Teorie Steinera, znajdujące swoje odzwierciedlenie m.in. w pedagogice, sztuce, kosmetyce naturalnej czy bankowości, bazowały na „wiedzy tajemnej“ i kontakcie ze światem pozazmysłowym. Szerokie spektrum zainteresowań pozwoliło mu natomiast stworzyć własną teorię ewolucji i szukać odpowiedzi na problemy społeczne i gospodarczne. Jego zainteresowanie sztuką, architekturą i designem spowodowało, że różne prądy połączył w wyjątkową estetykę codzienności. W dzisiejszych czasach teorie Steinera nabierając nowych znaczeń stają się znowu aktualne.

    Wystawa „Rudolf Steiner – alchemia codzienności“ została przygotowana wspólnie przez muzea z Weil nad Renem, Muzeum Sztuki w Wolfsburgu i Muzeum Sztuki w Stuttgarcie, w połączeniu z kolekcją wiedeńskiego MAK-u. Stanowi ona zbiór ponad dwustu unikatowych eksponatów (mebli, modeli, rzeźb, rysunków, planów i listów Steinera), podzielonych na rozdziały tematyczne: „Kontekst“, „Metamorfozy“ i „Praktyka“.
    Wystawa prezentuje również jego związki z innymi artystami i myślicielami epoki, m.in. Wassilym Kandinskym, Erichem Mendelsohnem czy Antonim Gaudim. Jedną z największych atrakcji wystawy jest monumentalny model tzw. Goetheaneum, zbudowanego według planów Steinera.

    Wystawę „Rudolf Steiner – alchemia codzienności“ można oglądać w Wiedniu od 21. czerwca do 25. września.

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj