Ekologiczny ślub przez okrągły rok

  MyWeddSpace
  MyWeddSpace

  Ekologia w branży ślubnej staje się w Polsce tematem coraz popularniejszym. Pomysły na „zielone” śluby i wesela przybyły do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie tego rodzaju rozwiązania zostały zaadaptowane do wszystkich pór roku i stref klimatycznych. Portal o tematyce ślubnej MyWeddSpace.pl, obserwując międzynarodowe trendy, proponuje wykorzystanie uniwersalnych pomysłów, aktualnych przez dwanaście miesięcy. Dzięki temu osoby, dla których ekologia stała się sposobem na życie, przestaną być ograniczane przez nasz zmienny klimat. Jak się bowiem okazuje, także w Polsce z powodzeniem można zorganizować wesele przyjazne dla środowiska przez cały rok!

  Zdrowo i gustownie

  W bazie firm portalu MyWeddSpace.pl znajdziemy podwykonawców łączących w swej pracy profesjonalizm oraz dbałość o naturę. Sami przyszli nowożeńcy pytają też coraz częściej o możliwość organizacji uroczystości ślubnej czy weselnej w stylu i o tematyce eko. Nie powinniśmy jednak mylić charakteru dekoracji z dbaniem o środowisko i ekologiczna ceremonia niekoniecznie mysi być skazana wyłącznie na różne odcienie zieleni.

  Poza sezonem letnim, do dekoracji można wykorzystać barwne kwiaty charakterystyczne dla danej pory roku. Jesienią będą to na przykład astry, wrzosy, dalie, nagietki, złocienie, mimoza, rozchodnik. Zimą stworzyć można mroźną i dostojną dekorację z wykorzystaniem gałązek świerkowych, jemioły czy ostrokrzewu – radzi Katarzyna Gajek właściciel agencji planującej i organizującej śluby oraz wesela Aspire. – Do ekologicznych kompozycji można również wykorzystać suszone kwiaty np. lawendę, która swoim aromatem przypominać będzie o letnich wieczorach. Warto zatem skorzystać z kwiatów sezonowych, aby uniknąć sprowadzania roślin z często bardzo odległych krajów. Jak się bowiem okazuje wybór jest duży, a bukiety bez wątpienia zyskają na oryginalności.

  Konwencja ślubu z poszanowaniem natury zakłada także zwracanie uwagi na pochodzenie materiałów oraz na oszczędne planowanie. Dlatego pamiętajmy o zasadzie fair trade. Polega ona m.in. na wspieraniu lokalnych, często rodzinnych, przedsiębiorstw w uboższych krajach oraz ustalaniu za ich produkty uczciwych stawek. – Catering na ekologicznym ślubie musi też ograniczać emisję CO2 związaną z transportem. Warto więc zadbać, aby wykorzystywane produkty pokonały jak najmniejszą liczbę kilometrów zanim trafi na weselny stół – dodaje Katarzyna Gajek. Dobrym sposobem na ograniczenie emisji jest korzystanie z jak największej ilości produktów pochodzenia lokalnego. Bogna Bojanowska, konsultantka ślubna agencji Aspire, poleca stronę www.slowfood.pl gdzie znajduje się baza lokalnych producentów przetworów oraz specjalności regionalnych, m.in. serów czy wędlin. Polskie, półwytrawne i ekologiczne wino aroniowe może stanowić swoistą „kropkę nad i” w zielonym przedsięwzięciu ślubnym.

  Oszczędzisz nie tylko energię, ale i czas

  Kolejnym uniwersalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z nowoczesnych technologii na przykład przy zapraszaniu gości. Portal ślubny MyWeddSpace.pl oferuje narzeczonym ciągle jeszcze unikalną w Polsce możliwość nie tylko tworzenia indywidualnych stron ślubnych, ale także zapraszania z ich poziomu ślubnych gości. Właścicielka portalu Magda Olczak urodziła się i mieszkała przez wiele lat w Stanach Zjednoczonych, gdzie tego typu portale, wyposażone w szereg przydatnych narzędzi i ułatwień, cieszą się ogromną popularnością. – Rejestrując się w portalu nasi użytkownicy dysponują możliwością stworzenia swojej własnej strony ślubnej zupełnie ZA DARMO – mówi Magda Olczak.
  Indywidualna strona ślubna umożliwia między innymi stworzenie wirtualnej listy prezentów, będącej dla gości wskazówką, jakie podarunki są najbardziej pożądane oraz listy gości, do których możemy wysyłać zaproszenia ślubne i inne wiadomości. Tego typu ułatwienia z pewnością przyspieszą i uprzyjemnią cały proces przygotowań do tego najważniejszego dnia.

  Dzięki skorzystaniu z możliwości wysłania elektronicznych zaproszeń, przynajmniej częściowo, możemy zmniejszyć ilość wykorzystanego papieru, choć z pewnością nie obejdziemy się bez niego zupełnie. Przywiązanych do tradycji starszych członków rodziny wypada zaprosić osobiście lub na pięknym, wydrukowanym zaproszeniu. W takim wypadku warto skorzystać z papieru biodegradowalnego, który w minimum w 30 proc. składa się z papieru wtórnie przetworzonego. Trafionym, choć kosztownym wyborem będzie papier czerpany – wyglądem przypomina on tkaninę, a zaproszenia są wyjątkowo eleganckie.

  Do ślubu na „zielonym rumaku”, a potem w podróż!

  Zwykle najtrudniej jest zorganizować ekologiczny transport. Warto poświęcić chwilę, aby przemyśleć także ten aspekt przygotowań. O ile latem czy wiosną można zorganizować przejazd na rowerach, dorożką lub nawet przelot balonem, znacznie trudniej jest już jesienią czy zimą. W tym okresie, możemy postawić na przykład na komunikację miejską. Wynajmując większy pojazd dla gości, unikniemy przejazdu dużej ilości samochodów osobowych, dla których też – zwłaszcza w większych miastach – trudno o parking. Najbardziej ekologiczny przejazd w mieście zapewni tramwaj. Oferty takie dostępne są w różnych miastach w Polsce, a do wyboru są zarówno tramwaje historyczne jak i te współczesne. Przejazd takim tramwajem to koszt około 250 zł brutto za godzinę. Podróż można umilić sobie i gościom muzyką na żywo przy instrumentach akustycznych. Takie energooszczędne rozwiązanie sprawdzi się też podczas przyjęcia weselnego.

  Zimowe wesele nie może się obejść bez tradycyjnego kuligu – pomysł ten sprawdzi się głównie poza dużymi miastami. W zależności od oferty, koszt takiej sanny może wynieść ok. 30 zł od osoby, bądź ok. 200 zł za 10-osobowe sanie.

  Także po ślubie warto zatroszczyć się o naturę. Wybierając się w podróż poślubną można wybrać linie lotnicze wspierające ochronę środowiska. Jak wiadomo, samoloty emitują do atmosfery duże ilości CO2 powodującego ocieplenie klimatu. – Obecnie linie lotnicze –  takie jak Lufthansa, British Airways czy AirFrance KLM –  dołączają do ceny biletów możliwość wykupienia dodatkowej usługi Carbon Offset – dodaje właścicielka portalu ślubnego MyWeddSpace Magda Olczak. – Ma to na celu finansowanie neutralizacji CO2.

  Ekoprezenty

  Carbon Offset można również, w ramach upominku, opłacić za przybywających z daleka gości. Inne pomysły na ciekawe podarunki to regionalne konfitury lub inne przetwory w ładnych ekologicznych opakowaniach. Oprócz tego, można w pomysłowych pudełeczkach podarować nasiona różnych roślin – ziół, przypraw, kwiatów itp. W takim przypadku można także załączyć instrukcję obsługi do każdego opakowania. Ewentualnie, jeżeli budżet na to pozwoli, miłym akcentem będą małe sadzonki.

  Przy temacie prezentów, tym razem w kontekście upominków od gości dla pary, warto także wspomnieć o jeszcze jednym atucie MyWeddSpace.pl. Jako jedyny portal ślubny w Polsce daje możliwość nie tylko stworzenia listy prezentów, ale także, dzięki interaktywnym narzędziom, goście mogą od razu przesłać pieniądze na konto Młodej Pary zaznaczając, który prezent pragną sfinansować.

  Być, czy nie być eko?

  Jeśli nie wszystkich przekonuje wizja ślubu w pełni ekologicznego, można się zdecydować tylko na delikatny akcent przyjazny dla środowiska. Nie trzeba przecież od razu za wszelką cenę szukać sukni i garniturów z materiałów ekologicznych, co przecież nadal stanowi spory wydatek. Wystarczy jednak nieco wyobraźni i dobrej woli, a ślub i wesele mogą stać się bardziej „zielone”. Tak naprawdę zaledwie kilka detali pozwoli odciążyć otaczającą nas naturę, choćby poprzez wybór sukni z wypożyczalni lub segregację odpadków po przyjęciu. Warto zatem wziąć pod uwagę choćby niektóre z powyższych wskazówek.

  ###

  Informacje o MyWeddSpace (www.myweddspace.pl) to jeden z pierwszych w Polsce portali zawierający kompendium wiedzy na temat organizacji ślubu i wesela. Prowadzony jest przez spółkę MyWeddSpace Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

  W MyWeddSpace narzeczeni mogą m.in. tworzyć indywidualne strony internetowe, korzystać z interaktywnych narzędzi do planowania budżetu, harmonogramu i listy prezentów oraz inspirować się poradami znanych stylistów i specjalistów. Portal wyposażony został również w bogatą bazę firm i osób specjalizujących się w organizacji uroczystości ślubnych i weselnych oraz funkcje społecznościowe i forum dyskusyjne. Użytkownicy mogą także liczyć na zniżki i rabaty udzielane przez współpracujące z portalem sklepy i salony.