LABORATORIUM LIVE to cykl wydarzeń specjalnych, związanych z uroczystym zakończeniem projektu wyposażenia budynku Laboratorium. Dzięki wsparciu naszych Partnerów, artyści i publiczność zyskali nową przestrzeń spotkania ze sztuką współczesną. Rozmaite formy, różnorodny program – do Laboratorium dotarła wiosna!
PROGRAM
24 MARCA, czwartek
20:00 Czterdziestka – koncert jubileuszowy Pawła Mykietyna
Kurator: Justyna Rekść-Raubo
W programie koncertu m.in.: „3 dla 13” na zespół kameralny, „…choć doleciał Dedal…” na klarnet, wiolonczelę i fortepian, „Epifora” na fortepian i taśmę. Wykonawcy: Kamil Staniczek – I skrzypce, Joachim Łuczak – II skrzypce, Maria Mikłaszewicz – altówka, Cecylia Stanecka – wiolonczela, Zuzanna Stradowska – wiolonczela, Karol Nasiłowski – kontrabas, Julian Paprocki – klarnet, Gloria Gierlach – obój, Alicja Wołyńczyk – saksofon, Marcin Orliński – fagot, Leszek Polka – puzon, Agata Salwińska – harfa, Leszek Lorent – perkusja, Joanna Wicherek – fortepian/ czelesta, Justyna Maj – dyrygent, Ewa Guziołek-Tubelewicz – realizacja dźwięku.
Arkadiusz Sylwestrowicz – „Breugel’s Tea” (2009), „Berceusse” (2010) – video-art.
Koncert inauguruje program Galerii Muzyki w CSW w 2011 roku.
Partner: Fundacja f.o.r.t.e.
25 MARCA, piątek
20:00 K2/L2 Komeda/Ledoff – recital fortepianowy
Kurator: Justyna Rekść-Raubo
Wieczór dedykowany pamięci Krzysztofa Komedy. Ciekawa postać świata pianistyki, Lena Ledoff, na swój muzyczny warsztat wzięła kompozycje czołowego polskiego kompozytora jazzowego lat 50. i 60. Akcentem nawiązującym do obchodów Roku Miłosza będzie zacytowany przez aktora Przemysława Dąbrowskiego wiersz poety „Campo di Fiori”. Program będzie jednocześnie hołdem dla Komedy, w związku z osiemdziesiątą rocznicą jego urodzin, która minie w kwietniu tego roku. W programie m.in.: „Roman II”, kołysanka z filmu „Rosemary’s Baby”, „Szara kolęda”.
26 MARCA, sobota
16:00-18:00 Studenci KOWALNI
Paweł Grześ: Świadek
Konfrontacja świadka historii ze współczesną publicznością, która jest jednocześnie poddawana zapisowi filmowemu.
Julia Bui-Ngoc i Katarzyna Stefanowicz Szkoła wachlarzy
Taniec zespołu tancerek w choreografii Julii Bui-Ngoc: współczesna forma ruchu z użyciem dalekowschodnich wachlarzy bojowych.
Wojciech Tymicki i Jacek Różański: Ćwiczenia cielesne
W trakcie performensu artyści obserwowani przez dwie kamery badają relacje zachodzące pomiędzy nimi, a obrazy interakcji transmitowane są na ekran.
18:30-20:30 UNKNOWN – Renata Piotrowska
21:00-21:30 ON TIME – Ilona Trybuła
Kurator: Janusz Marek
Uknown to seria improwizowanych spektakli/ wydarzeń tańca z elementami interakcji z widzem. Artyści pozwalają uczestnikom na niecodzienne przeżycie bycia w środku akcji i odkrywania nowych rodzajów odbioru, doświadczania spektaklu. Działania w Uknown dotyczą pracy z percepcją, jej przemian, możliwości i tworów. Dzieje się to za pomocą pracy z ruchem (tancerze), pracy z obrazem (światło, wizualizacje) i pracy z dźwiękiem (muzyka na żywo).
Idea projektu oraz prowadzenie prelekcji i warsztatu: Renata Piotrowska.
Unknown #4 będzie prezentowany w ramach Festiwalu Rozdroże jesienią 2011 roku.
18:30-19:30 Unkown – prelekcja
Prezentacja wideo interdyscyplinarnego projektu Unknown i rozmowa o jego idei w kontekście wykorzystania zmysłów i interakcji z widzem w sztuce scenicznej.
19:30-20:30 Unknown – warsztat
Doświadczenie pracy w ruchu z zamkniętymi i otwartymi oczami
21:00-21:30 On time – spektakl tańca improwizowanego w wykonaniu Ilony Trybuły do ścieżki dźwiękowej DJ-a Lenara.
„Rzecz powstanie z aktualności miejsca, czasu i okoliczności, z warunków zastanych w Sali Widowiskowej Laboratorium, czyli w warunkach czystej improwizacji. Taniec nada kształt tym rzeczywistościom, więc stworzy je.” – Ilona Trybuła
27 MARCA, niedziela
13:00-18:30 artists-in-laboratory
Kurator: Ika Sienkiewicz-Nowacka, Anna Ptak, Agnieszka Sosnowska, Marianna Dobkowska
Spotkania z udziałem artystów, którzy obecnie mieszkają i pracują jako rezydenci w CSW Zamek Ujazdowski: Fabio Franzem (Brave New Alps), Danielem Kötterem, Patricią Reed, Arielem Reichmanem. Ponadto gość specjalny Abraham Cruzvillegas, obecny rezydent Berliner Künstlerprogramm/ DAAD. Wizyta artysty inauguruje współpracę między obiema instytucjami. *Spotkania w języku angielskim
13:00-14:30 Abraham Cruzvillegas
Najbardziej znanymi pracami Abrahama Cruzvillegasa, artysty i edukatora z Mexico City są rzeźby – kompozycje tworzone z przedmiotów codziennego użytku. Modernizując idee Duchampa, artysta bierze pod uwagę także warunki lokalne, w jakich powstają przedmioty, rozważając również socjo-ekonomiczne uwarunkowania produkcji.
14:30-15:15 Ariel Reichman: 3 sekundy – wdech, 7 sekund – wydech
Ariel Reichman pracuje w polu fotografii, filmu, rysunku, instalacji i performansu, a istotny aspekt jego twórczości stanowi zwrot ku temu, co subiektywne – doświadczeniom z przeszłości, codziennym rytuałom czy marzeniom.
15:30-16:15 Fabio Franz, BNA: Poszerzanie pola dizajnu: trzy próby
Artysta skupia się na poszukiwaniu kulturowego wymiaru dizajnu i tego, jak może wpłynąć on na zakwestionowanie otaczającej nas rzeczywistości. W swojej twórczości szczegółowo rozważa, jak specyficzne warunki kulturowe, społeczne, ekonomiczne czy czas mogą wpłynąć na konkretny projekt.
16:30-17:15 Patricia Reed: O nieporozumieniu
Rysunki, rzeźby, filmy, fotografia, teoria – to materia, w jakiej artystka poddaje refleksji współzamieszkiwanie oraz przebywanie obok siebie. Przygodny charakter organizacji społecznej jest punktem wyjścia do badania nieporozumienia, destabilizacji zobiektywizowanych pojęć działania.
17:30-18:15 Daniel Kötter: Arbeit und Freizeit (3) – Die Glückliche Hand, 43′ (film)
Prace artysty oscylują wokół instytucjonalnych granic sztuk, łączą techniki strukturalnego filmu eksperymentalnego i działania z przestrzenią między różnymi mediami. Kötter realizuje filmy, reżyseruje spektakle, tworzy wielokanałowe instalacje wideo i eksperymentalne formy koncertowe, odnosząc się w ostatnich cyklach do roli pracy w praktykach artystycznych i socjo-politycznych uwarunkowań performatywności.
18:30-20:30 Jacek Staniszewski – Soundscape I
Partner: DAAD
28 MARCA, poniedziałek
20:00 Koncert: MAŁE INSTRUMENTY grają CHOPINA
Kurator: Andrzej Załęski
Małe Instrumenty to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych eksperymentów to nieustannie poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów o niewielkich rozmiarach, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. Tym razem zespół pojawi się wraz z kilkudziesięcioma zabawkami Toy Piano, na których muzycy wykonają utwory Fryderyka Chopina.
29 MARCA, wtorek
10:00-13:00 Laboratorium Edukacji Twórczej CSW ZU
Gadająca przestrzeń – autorskie warsztaty o sztuce współczesnej prowadzone przez kuratorów CSW – Marię Parczewską i Janusza Byszewskiego.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 10:00 w holu głównym CSW. Warsztaty dla osób indywidualnych (nie przyjmujemy zgłoszeń grupowych).
13:30-17:30 NOWE MEDIA – interaktywny wykład i warsztaty
Galeria 2.0 i Grupa panGenerator
panGenerator to interdyscyplinarna, nowomedialna grupa artystyczna, która za cel stawia sobie łączenie designu i ekspresji artystycznej z nowymi technologiami, działanie na styku wielu dziedzin? i kooperację z przedstawicielami zróżnicowanych s?rodowisk – inżynierów, projektantów mody, muzyków, programistów etc.
13:30-15:00 WYKŁAD: wprowadzenie do zagadnienia nowych mediów
15:00-17:30 Praktyczne warsztaty w grupach dla początkujących i zaawansowanych
17:30-18:30 EKSPERYMENT
W formie artystycznego happeningu, studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie podejmują próbę dialogu z odbiorcą na tematy sztuki współczesnej.
31 MARCA, czwartek
13:30-15:30 Laboratorium Edukacji Twórczej CSW ZU
W ramie i poza ramą – autorskie warsztaty o sztuce współczesnej prowadzone przez kuratorów CSW – Marię Parczewską i Janusza Byszewskiego.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 13:30 w holu głównym CSW. Warsztaty dla osób indywidualnych (nie przyjmujemy zgłoszeń grupowych).
20:00 Koncert: NEUROBOT GRAND ORCHESTRA – Fucking Nightingales II
Kurator: Andrzej Załęski
Powstały pod koniec lat 90. Neurobot funkcjonował jako pionierski internetowy magazyn poświęcony sztuce, technologii i filozofii – miejsce spotkań, prowokacji i interwencji – improwizujące trio laptopowe. Najnowsza odsłona Neurobota to zespół badawczy eksplorujący napięcia pomiędzy chaosem i dyscypliną, incydentem i trwaniem, skomponowany z pozornie od siebie odległych i nieprzystających elementów. Neurobot w CSW, czyli elektroakustyczny big-band, w którego składzie wystąpią Dominik Kowalczyk (Wolfram), Maciej Sienkiewicz (Yacht Rock Disco), Jacek Staniszewski (Facial Index), Kamil Antosiewicz, Andrzej Załęski, Jakub Mikołajczyk, Jan Tomza oraz goście specjalni.
W trakcie wieczornych wydarzeń w Laboratorium czynny będzie bar Okna.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny
Bezpłatne wejściówki: Informacja CSW tel. 22 628 12 71 wew.135 w godz. 12.00 – 19.00 /oprócz poniedziałków/
Liczba miejsc ograniczona!!!
Szczegółowe informacje: www.csw.art.pl
Projekt „Rewitalizacja Arsenału przy Zamku Ujazdowskim w Warszawie z przeznaczeniem na Międzynarodowe Centrum Wymiany Artystycznej – II etap. Zakup wyposażenia i zagospodarowanie terenu”
Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego