LABORATORIUM LIVE 24 – 31 marca 2011 Budynek Laboratorium

  csw

  LABORATORIUM LIVE to cykl wydarzeń specjalnych, związanych z uroczystym zakończeniem projektu wyposażenia budynku Laboratorium. Dzięki wsparciu naszych Partnerów, artyści i publiczność zyskali nową przestrzeń spotkania ze sztuką współczesną. Rozmaite formy, różnorodny program – do Laboratorium dotarła wiosna!

  PROGRAM

  24 MARCA, czwartek

  20:00 Czterdziestka – koncert jubileuszowy Pawła Mykietyna

  Kurator: Justyna Rekść-Raubo

  W programie koncertu m.in.: „3 dla 13” na zespół kameralny, „…choć doleciał Dedal…” na klarnet, wiolonczelę i fortepian, „Epifora” na fortepian i taśmę. Wykonawcy: Kamil Staniczek – I skrzypce, Joachim Łuczak – II skrzypce, Maria Mikłaszewicz – altówka, Cecylia Stanecka – wiolonczela, Zuzanna Stradowska – wiolonczela, Karol Nasiłowski – kontrabas, Julian Paprocki – klarnet, Gloria Gierlach – obój, Alicja Wołyńczyk – saksofon, Marcin Orliński – fagot, Leszek Polka – puzon, Agata Salwińska – harfa, Leszek Lorent – perkusja, Joanna Wicherek – fortepian/ czelesta, Justyna Maj – dyrygent, Ewa Guziołek-Tubelewicz – realizacja dźwięku.

  Arkadiusz Sylwestrowicz – „Breugel’s Tea” (2009), „Berceusse” (2010) – video-art.

  Koncert inauguruje program Galerii Muzyki w CSW w 2011 roku.

  Partner: Fundacja f.o.r.t.e.

  25 MARCA, piątek

  20:00 K2/L2 Komeda/Ledoff – recital fortepianowy

  Kurator: Justyna Rekść-Raubo

  Wieczór dedykowany pamięci Krzysztofa Komedy. Ciekawa postać świata pianistyki, Lena Ledoff, na swój muzyczny warsztat wzięła kompozycje czołowego polskiego kompozytora jazzowego lat 50. i 60. Akcentem nawiązującym do obchodów Roku Miłosza będzie zacytowany przez aktora Przemysława Dąbrowskiego wiersz poety „Campo di Fiori”. Program będzie jednocześnie hołdem dla Komedy, w związku z osiemdziesiątą rocznicą jego urodzin, która minie w kwietniu tego roku. W programie m.in.: „Roman II”, kołysanka z filmu „Rosemary’s Baby”, „Szara kolęda”.

  26 MARCA, sobota

  16:00-18:00 Studenci KOWALNI

  Paweł Grześ: Świadek

  Konfrontacja świadka historii ze współczesną publicznością, która jest jednocześnie poddawana zapisowi filmowemu.

  Julia Bui-Ngoc i Katarzyna Stefanowicz Szkoła wachlarzy

  Taniec zespołu tancerek w choreografii Julii Bui-Ngoc: współczesna forma ruchu z użyciem dalekowschodnich wachlarzy bojowych.

  Wojciech Tymicki i Jacek Różański: Ćwiczenia cielesne

  W trakcie performensu artyści obserwowani przez dwie kamery badają relacje zachodzące pomiędzy nimi, a obrazy interakcji transmitowane są na ekran.

  18:30-20:30 UNKNOWN – Renata Piotrowska

  21:00-21:30 ON TIME – Ilona Trybuła

  Kurator: Janusz Marek

  Uknown to seria improwizowanych spektakli/ wydarzeń tańca z elementami interakcji z widzem. Artyści pozwalają uczestnikom na niecodzienne przeżycie bycia w środku akcji i odkrywania nowych rodzajów odbioru, doświadczania spektaklu. Działania w Uknown dotyczą pracy z percepcją, jej przemian, możliwości i tworów. Dzieje się to za pomocą pracy z ruchem (tancerze), pracy z obrazem (światło, wizualizacje) i pracy z dźwiękiem (muzyka na żywo).

  Idea projektu oraz prowadzenie prelekcji i warsztatu: Renata Piotrowska.

  Unknown #4 będzie prezentowany w ramach Festiwalu Rozdroże jesienią 2011 roku.

  18:30-19:30 Unkown – prelekcja

  Prezentacja wideo interdyscyplinarnego projektu Unknown i rozmowa o jego idei w kontekście wykorzystania zmysłów i interakcji z widzem w sztuce scenicznej.

  19:30-20:30 Unknown – warsztat

  Doświadczenie pracy w ruchu z zamkniętymi i otwartymi oczami

  21:00-21:30 On time – spektakl tańca improwizowanego w wykonaniu Ilony Trybuły do ścieżki dźwiękowej DJ-a Lenara.

  „Rzecz powstanie z aktualności miejsca, czasu i okoliczności, z warunków zastanych w Sali Widowiskowej Laboratorium, czyli w warunkach czystej improwizacji. Taniec nada kształt tym rzeczywistościom, więc stworzy je.” – Ilona Trybuła

  27 MARCA, niedziela

  13:00-18:30 artists-in-laboratory

  Kurator: Ika Sienkiewicz-Nowacka, Anna Ptak, Agnieszka Sosnowska, Marianna Dobkowska

  Spotkania z udziałem artystów, którzy obecnie mieszkają i pracują jako rezydenci w CSW Zamek Ujazdowski: Fabio Franzem (Brave New Alps), Danielem Kötterem, Patricią Reed, Arielem Reichmanem. Ponadto gość specjalny Abraham Cruzvillegas, obecny rezydent Berliner Künstlerprogramm/ DAAD. Wizyta artysty inauguruje współpracę między obiema instytucjami. *Spotkania w języku angielskim

  13:00-14:30 Abraham Cruzvillegas

  Najbardziej znanymi pracami Abrahama Cruzvillegasa, artysty i edukatora z Mexico City są rzeźby – kompozycje tworzone z przedmiotów codziennego użytku. Modernizując idee Duchampa, artysta bierze pod uwagę także warunki lokalne, w jakich powstają przedmioty, rozważając również socjo-ekonomiczne uwarunkowania produkcji.

  14:30-15:15 Ariel Reichman: 3 sekundy – wdech, 7 sekund – wydech

  Ariel Reichman pracuje w polu fotografii, filmu, rysunku, instalacji i performansu, a istotny aspekt jego twórczości stanowi zwrot ku temu, co subiektywne – doświadczeniom z przeszłości, codziennym rytuałom czy marzeniom.

  15:30-16:15 Fabio Franz, BNA: Poszerzanie pola dizajnu: trzy próby

  Artysta skupia się na poszukiwaniu kulturowego wymiaru dizajnu i tego, jak może wpłynąć on na zakwestionowanie otaczającej nas rzeczywistości. W swojej twórczości szczegółowo rozważa, jak specyficzne warunki kulturowe, społeczne, ekonomiczne czy czas mogą wpłynąć na konkretny projekt.

  16:30-17:15 Patricia Reed: O nieporozumieniu

  Rysunki, rzeźby, filmy, fotografia, teoria – to materia, w jakiej artystka poddaje refleksji współzamieszkiwanie oraz przebywanie obok siebie. Przygodny charakter organizacji społecznej jest punktem wyjścia do badania nieporozumienia, destabilizacji zobiektywizowanych pojęć działania.

  17:30-18:15 Daniel Kötter: Arbeit und Freizeit (3) – Die Glückliche Hand, 43′ (film)

  Prace artysty oscylują wokół instytucjonalnych granic sztuk, łączą techniki strukturalnego filmu eksperymentalnego i działania z przestrzenią między różnymi mediami. Kötter realizuje filmy, reżyseruje spektakle, tworzy wielokanałowe instalacje wideo i eksperymentalne formy koncertowe, odnosząc się w ostatnich cyklach do roli pracy w praktykach artystycznych i socjo-politycznych uwarunkowań performatywności.

  18:30-20:30 Jacek Staniszewski – Soundscape I

  Partner: DAAD

  28 MARCA, poniedziałek

  20:00 Koncert: MAŁE INSTRUMENTY grają CHOPINA

  Kurator: Andrzej Załęski

  Małe Instrumenty to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych eksperymentów to nieustannie poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów o niewielkich rozmiarach, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. Tym razem zespół pojawi się wraz z kilkudziesięcioma zabawkami Toy Piano, na których muzycy wykonają utwory Fryderyka Chopina.

  29 MARCA, wtorek

  10:00-13:00 Laboratorium Edukacji Twórczej CSW ZU

  Gadająca przestrzeń – autorskie warsztaty o sztuce współczesnej prowadzone przez kuratorów CSW – Marię Parczewską i Janusza Byszewskiego.

  Spotkanie rozpocznie się o godz. 10:00 w holu głównym CSW. Warsztaty dla osób indywidualnych (nie przyjmujemy zgłoszeń grupowych).

  13:30-17:30 NOWE MEDIA – interaktywny wykład i warsztaty

  Galeria 2.0 i Grupa panGenerator

  panGenerator to interdyscyplinarna, nowomedialna grupa artystyczna, która za cel stawia sobie łączenie designu i ekspresji artystycznej z nowymi technologiami, działanie na styku wielu dziedzin? i kooperację z przedstawicielami zróżnicowanych s?rodowisk – inżynierów, projektantów mody, muzyków, programistów etc.

  13:30-15:00 WYKŁAD: wprowadzenie do zagadnienia nowych mediów

  15:00-17:30 Praktyczne warsztaty w grupach dla początkujących i zaawansowanych

  17:30-18:30 EKSPERYMENT

  W formie artystycznego happeningu, studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie podejmują próbę dialogu z odbiorcą na tematy sztuki współczesnej.

  31 MARCA, czwartek

  13:30-15:30 Laboratorium Edukacji Twórczej CSW ZU

  W ramie i poza ramą – autorskie warsztaty o sztuce współczesnej prowadzone przez kuratorów CSW – Marię Parczewską i Janusza Byszewskiego.

  Spotkanie rozpocznie się o godz. 13:30 w holu głównym CSW. Warsztaty dla osób indywidualnych (nie przyjmujemy zgłoszeń grupowych).

  20:00 Koncert: NEUROBOT GRAND ORCHESTRA – Fucking Nightingales II

  Kurator: Andrzej Załęski

  Powstały pod koniec lat 90. Neurobot funkcjonował jako pionierski internetowy magazyn poświęcony sztuce, technologii i filozofii – miejsce spotkań, prowokacji i interwencji – improwizujące trio laptopowe. Najnowsza odsłona Neurobota to zespół badawczy eksplorujący napięcia pomiędzy chaosem i dyscypliną, incydentem i trwaniem, skomponowany z pozornie od siebie odległych i nieprzystających elementów. Neurobot w CSW, czyli elektroakustyczny big-band, w którego składzie wystąpią Dominik Kowalczyk (Wolfram), Maciej Sienkiewicz (Yacht Rock Disco), Jacek Staniszewski (Facial Index), Kamil Antosiewicz, Andrzej Załęski, Jakub Mikołajczyk, Jan Tomza oraz goście specjalni.

  W trakcie wieczornych wydarzeń w Laboratorium czynny będzie bar Okna.

  Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

  Bezpłatne wejściówki: Informacja CSW tel. 22 628 12 71 wew.135 w godz. 12.00 – 19.00 /oprócz poniedziałków/

  Liczba miejsc ograniczona!!!

  Szczegółowe informacje: www.csw.art.pl

  Projekt „Rewitalizacja Arsenału przy Zamku Ujazdowskim w Warszawie z przeznaczeniem na Międzynarodowe Centrum Wymiany Artystycznej – II etap. Zakup wyposażenia i zagospodarowanie terenu”

  Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj