Fizjoterapia uroginekologiczna – specjaliści od spraw kobiecych

Fizjoterapia uroginekologicznaUroginekologiczna fizjoterapia to dziedzina fizjoterapii, która zajmuje się leczeniem i zapobieganiem dolegliwościom urologicznym i ginekologicznym u kobiet. Celem tej specjalizacji jest poprawa funkcji narządów układu moczowo-płciowego, zmniejszenie bólu i napięcia mięśniowego oraz poprawa jakości życia pacjentki. Zabiegi fizjoterapii uroginekologicznej obejmują m.in. terapię manualną, ćwiczenia mięśni dna miednicy i ćwiczenia oddechowe.

Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest skuteczna w leczeniu następujących dysfunkcji:

 1. Problemy z nietrzymaniem moczu (inkontynencja)
 2. Zaburzenia funkcji narządów rodnych, takie jak nietrzymanie waginy
 3. Bóle i zaburzenia funkcji narządu rodnego, takie jak dysmenorrhea (bolesne miesiączki)
 4. Problemy z zapaleniem pęcherza moczowego i drogami moczowymi
 5. Zaburzenia funkcji mięśni dna miednicy i bóle krocza
 6. Rehabilitacja po operacjach ginekologicznych i urologicznych.

Fizjoterapia uroginekologiczna jest uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia i może przynieść korzyści pacjentkom w wielu przypadkach. Zawsze ważne jest jednak skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.

Fizjoterapia uroginekologiczna – konsultacja (pierwsza wizyta)

Konsultacja fizjoterapii uroginekologicznej (pierwsza wizyta) jest niezwykle ważna i może wyglądać następująco:

 1. Wstępne wywiad z pacjentką: Fizjoterapeuta zbiera informacje na temat objawów, historii medycznej i trybu życia pacjentki, aby lepiej zrozumieć jej potrzeby i dokonać właściwej oceny.
 2. Ocena fizyczna: Fizjoterapeuta może przeprowadzić szereg testów i ćwiczeń, aby ocenić funkcję narządów układu moczowo-płciowego i mięśni dna miednicy.
 3. Identyfikacja celów i opracowanie planu leczenia: Fizjoterapeuta może omówić z pacjentką cele terapii i opracować indywidualny plan leczenia, który odpowiada jej potrzebom i preferencjom.
 4. Edukacja: Fizjoterapeuta może udzielić pacjentce informacji na temat jej dysfunkcji i pomóc jej zrozumieć, jak pracują narządy układu moczowo-płciowego i jak poprawić ich funkcję.

Celem konsultacji fizjoterapii uroginekologicznej jest zapewnienie pacjentce odpowiedniej opieki i pomoc w rozwiązaniu jej problemów zdrowotnych. Zawsze ważne jest, aby pacjentka czuła się komfortowo i miała zaufanie do swojego fizjoterapeuty.

Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty?

Aby przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty, należy wykonać następujące kroki:

 1. Zgłoś swoje potrzeby: Przed wizytą skontaktuj się z fizjoterapeutą i powiedz mu o swoich problemach i oczekiwaniach.
 2. Przynieś dokumentację medyczną: Jeśli masz jakiekolwiek wyniki badań lub recepty, bądź gotów je pokazać fizjoterapeucie.
 3. Zabierz wygodne ubranie: Upewnij się, że masz na sobie wygodne ubranie, które umożliwi fizjoterapeucie łatwe i pełne oceny ciała.
 4. Zadaj pytania: Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, nie wahaj się ich zadać fizjoterapeucie podczas wizyty.
 5. Bądź gotów na ćwiczenia: Fizjoterapia często wymaga wykonywania ćwiczeń, dlatego bądź gotów na aktywność fizyczną podczas wizyty.

Gdzie szukać specjalistów?

Krakowskie Centrum Fizjoterapii i Osteopatii Osteohelp przygotowało kompleksową ofertę dla kobiet, u których występują określone dysfunkcje i problemy zdrowotne, takie jak:

 • nietrzymanie moczu oraz dysfunkcje pęcherza moczowego
 • rozejście mięśnia prostego brzucha
 • bolesne miesiączkowanie
 • dysfunkcje seksualne
 • obniżenie narządów rodnych
 • blizna po cięciu cesarskim
 • bóle w obrębie miednicy oraz kręgosłupa
 • chęć przygotowania się do porodu
 • powrót do formy po porodzie