Cukrzyca – epidemia w pandemii. Co 6 sekund umiera jedna osoba

  • Cukrzyca uznawana jest dziś za pierwszą, niezakaźną epidemię w historii – co 6 sekund umiera na świecie jedna osoba na skutek cukrzycy lub jej konsekwencji, wynika z danych Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.
  • Co 11. Polak jest diabetykiem, a ponad milion nie wie o swojej chorobie – podaje Narodowy Fundusz Zdrowia i Koalicji-Cukrzyca.
  • Grupowe ubezpieczenia zdrowotne umożliwiają skuteczną profilaktykę cukrzycy i szybkie podjęcie leczenia.

3xzdrowie-mCo 6 sekund na świecie umiera jedna osoba na skutek cukrzycy lub jej konsekwencji – podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2030 r. cukrzyca będzie 7. z najczęstszych przyczyn zgonów. Według jej danych, w 1980 roku na cukrzycę chorowało na świecie „tylko” 108 milionów osób. Z kolei w 2014 roku ta liczba wzrosła do 422 milionów. W Polsce mieszka ok. 3,5 mln osób chorych na cukrzycę, z czego 1/3 (ponad milion) nie wie o swojej chorobie. Co oznacza, że co 11. mieszkaniec naszego kraju jest diabetykiem[1].

– Skala problemu jest poważna, a najbardziej niepokoi liczba niezdiagnozowanych przypadków. Wiele osób nie robi regularnie badań, więc nie wie o swojej chorobie. A to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Wystarczy spojrzeć na statystyki umieralności. Dodam, że cukrzycę uznaje się za chorobę cywilizacyjną, a na jej rozwój wpływa też tryb życia. Przypomnę, że nie leczona może wywoływać m.in. miażdżycę, niewydolność nerek i prowadzić do śmierci. Dlatego tym bardziej trzeba pamiętać o profilaktyce, która jest podstawą skutecznego leczenia – mówi Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia

Wśród powikłań cukrzycy znajdują się m.in. zmiany miażdżycowe, retinopatia, nefropatia. Ponadto choroba ta źle wpływa na prawidłowe działanie układu krążenia, zwiększa ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Diabetycy mają też kłopoty ze wzrokiem, a uszkodzenia nerwów obwodowych dolnych kończyn, wywołują tzw. stopę cukrzycową, która może być przyczyną amputacji.

Zdrowy tryb życia i ruch pozwalają uniknąć cukrzycy

Nie bez znaczenia dla rozwoju cukrzycy jest tryb życia. Siedząca praca i brak aktywności fizycznej w wolnym czasie, prowadzi do otyłości, a to prosta droga do cukrzycy. Wzrost masy ciała to pierwszy sygnał, aby udać się do diabetologa. Warto podkreślić, że zmiana trybu życia nawet w stanie przedcukrzycowym – odpowiednia dieta, ruch, rezygnacja z używek – może go skutecznie cofnąć i efekcie zatrzymać lub spowolnić rozwój cukrzycy typu 2. Zdrowy styl życia to również skuteczny sposób na zapobieganie powikłań cukrzycy, gdy ta została już zdiagnozowana. Da się z nią żyć, choć wiadomo, że utrudnia codzienne funkcjonowanie, w tym także pracę.

Źródło: SALTUS Ubezpieczenia

[1] dane Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji-Cukrzyca