Osteopatia – szansa na pozbycie się bólu

Osteopata

O osteopatii mówi się w ostatnim czasie coraz więcej. Można ją określić jako „wyższy poziom” fizjoterapii, metoda, która może być bardzo skuteczna w łagodzeniu bólów głowy i kręgosłupa, a przy tym nie obciąża organizmu i nie wiąże się z poważniejszymi skutkami ubocznymi.

Czym jest osteopatia?

Osteopatia to metoda fizjoterapii, która po raz pierwszy pojawiła się w Stanach Zjednoczonych, czerpiąc z tradycyjnej medycyny chińskiej. Wynika ona z podejścia holistycznego; z przekonania, że soma (ciało) i psyche (umysł) są ze sobą głęboko powiązane i stanowią całość. Osteopaci wykorzystując techniki manualne przede wszystkim kładą nacisk na wykorzystanie naturalnych zdolności organizmu do samoregeneracji i wykorzystanie własnej wewnętrznej siły, co w wielu przypadkach może pozwolić na uniknięcie długotrwałej farmakoterapii, a nawet poważniejszych zabiegów i operacji.  Jest to rozwiązanie znacznie delikatniejsze i bezpieczniejsze, mogące być stosowane u osób w praktycznie każdym wieku (także u niemowląt, dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży), bez negatywnych skutków ubocznych. 

Kto może zostać osteopatą?

Zawód osteopaty nie jest jeszcze w Polsce zbyt popularny, jednak prawo bardzo precyzyjnie wskazuje, kto może go wykonywać. Jest to możliwe po ukończeniu studiów wyższych na kierunku medycyna lub fizjoterapia i ukończeniu czteroletniego specjalistycznego kształcenia w kierunku medycyny osteopatycznej. Jest to cykl kształcenia zgodny z wymaganiami WHO, czyli światowej organizacji zdrowia. Jeżeli decydujesz się na wizytę u osteopaty, zawsze sprawdzaj, czy umawiasz się z osobą, która ma uprawienia do wykonywania tego zawodu.

Osteopatia – wskazania

Szacuje się, że bez względu na płeć, około 80% osób w społeczeństwie na pewnym etapie życia cierpi na bóle kręgosłupa. Często są to bóle o charakterze przewlekłym, dlatego też, dobrą alternatywą dla długotrwałej farmakoterapii może być osteopatia, która ma znacznie mniej negatywnych skutków ubocznych. Nie każdy ma jednak świadomość, że osteopatia może być również wykorzystywana także w w leczeniu znacznie poważniejszych schorzeń takich jak rwa kulszowa czy kontuzji i urazów doznanych podczas uprawiania sportu.

Wśród wskazań do terapii osteopatycznej wymienia się:

  • rwę kulszową, dyskopatię i inne zmiany degeneracyjne kręgosłupa i stawów;
  • wady postawy;
  • kontuzje, urazy i stany pourazowe, przeciążeniowe;
  • bóle głowy, migreny, zawroty głowy.

Osteopatia w łagodzeniu bólów kręgosłupa i bólów głowy – na czym polega terapia

Osteopata dokonując diagnozy i planując terapię uwzględnia całościową wiedzę o anatomii i fizjologii człowieka, a przede wszystkim o układzie kostno-mięśniowym. Szczegółowemu wywiadowi towarzyszą oględziny i testy ruchomości ciała, a także analiza wyników badań elektromagnetycznych czy RTG.

Terapia polega na wykorzystaniu technik manualnych takich jak:

  • rozciąganie i rozluźnianie mięśni;
  • techniki uwalniania mięśniowo-powieziowego;
  • techniki artykulacji i mobilizacji, które pozwalają na przywrócenie funkcji stawów poprzez ich stymulację;
  • HVLA – z ang. High Velocity Low Amplitude – technika manipulacji kręgosłupa, która wykorzystuje łagodne sposoby precyzyjnego nastawiania stawów;
  • techniki MET (z ang. muscle energy) – pozwalające na uwolnienie napiętych mięśni;
  • techniki czaszkowo-krzyżowe.

Regularne stosowanie wyżej wymienionych technik pozwala na zmniejszenie napięcia mięśni i poprawę ruchomości. W ten sposób możliwe jest skuteczne pozbycie się przykurczy, uruchomienie drenażu żylnego i limfatycznego. To może spowodować widoczne złagodzenie, a nawet całkowite usunięcie dolegliwości bólowych bez konieczności sięgania po leki.

Bardzo często tym technikom towarzyszą zalecenia zmiany diety i trybu życia, co wynika z filozofii osteopatii – traktującej organizm człowieka jako całość, a profilaktyka jest równie ważna jak leczenie.