Asymetria u niemowląt

Przyczyn asymetrii jest mnóstwo, ponieważ mogą one być wrodzone albo nabyte po urodzeniu. Dotyczą różnorodnej lokalizacji, a także posiadają różne stopnie natężenia. Każdy maluch jest inny, podobnie jak asymetrie również bywają różne. Asymetria u niemowląt objawia się tym, że zauważamy zaburzenia w budowie albo motoryce ciała.niemowle

Jakie są rodzaje asymetrii?

Asymetria może być zmierzona i sklasyfikowana jako lekka albo ciężka. W trudnych przypadkach bardzo ważne jest to, aby skorygować asymetrię, ponieważ może ona mieć długoterminowy wpływ na rozwój, a także wzrost naszego malucha. Przykładem może być asymetria ustawienia głowy, która może doprowadzić do problemów z karmieniem i połykaniem powietrza podczas karmienia, a także dokuczliwych kolek.

Problem może także pojawić się już w łonie matki, gdyż może dotyczyć zbyt długiego przyjmowania przez noworodka tej samej pozycji w łonie albo niewystarczającą ilość wód płodowych. Warto wspomnieć o tym, że w prawidłowych warunkach dziecko już około 12 tygodnia życia zacznie osiągać właściwą symetrię ciała lub przynajmniej powinno się do niej przybliżać.

Czym jest symetria?

O symetrii możemy powiedzieć wtedy, gdy niemowlę układa się w linii prostej leżąc na plecach i głowa oraz tułów znajdują się w linii prostej. Barki wraz z bioderkami ustawiają się równolegle względem siebie albo dziecko obustronnie pracuje rączkami i nóżkami przeciw sile grawitacji.

Symetrię tułowia i głowy oraz kończyn górnych i dolnych można zauważyć również podczas pozycji leżącej na boku albo na brzuchu. Warto także wiedzieć o ATOS-ie, czyli asymetrycznym tonicznym odruchu szyjnym, który najczęściej kojarzy się z asymetrią. Jest to odruch pierwotny, który występuje u każdego malucha, ponieważ układ nerwowy nie został jeszcze w pełni wykształcony.

Ta charakterystyczna pozycja w głównej mierze zależna jest od ustawienia głowy niemowlaka. Kiedy dziecko obraca głowę w jedną stronę, to powoduje wtedy wyprost kończyny górnej i dolnej, a także wydłuża tułowie po tej stronie, po której zwrócona jest twarz. Natomiast po przeciwnej stronie ciała kończyny górne i dolne zginają się, a tułów zaczyna się skręcać.

Techniki osteopatyczne wykorzystywane przez specjalistów od małych dzieci są bardzo delikatne. Pozwalają zrównoważyć dysfunkcje oraz napięcia występujące w układzie kostno-mięśniowym, krwionośnym, nerwowym i trzewnym.

Trzeba pamiętać o tym, że ATOS występuje symetrycznie, czyli niemowlę powinno obracać głowę zarówno w lewą, jak i w prawą stronę. Z upływem czasu będzie rozwijał się układ nerwowy malucha i wtedy też wszystko zacznie układać się bardziej symetrycznie. ATOS w zależności od dziecka jest bardziej lub mniej widoczny. Ważne jest to, aby maluszek układał się w podobny sposób raz na jedną, a raz na drugą stronę.

Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić?

Jeśli dziecko już od pierwszego dnia narodzin regularnie układa głowę tylko w jedną stronę i ma problem, żeby obrócić się w drugą, to jest to znak, że coś się dzieje nie tak. W trzecim miesiącu życia ma problemy ze skupieniem wzroku i wodzeniem wzrokiem na przykład za zabawką.

Można także zauważyć, że główka dziecka po jednej stronie staje się płaska i wtedy do czynienia mamy z asymetrią twarzy. Dziecko od pewnego czasu do swojej buzi wkłada tylko jedną rączkę albo tylko jedną stópkę.

Kolejnym sygnałem może być unikanie leżenia na brzuszku, trudności z utrzymaniem tej pozycji oraz płacz. Jeszcze innym problemem może być obracanie się tylko w jednym kierunku albo pełzanie jednostronne.

Jak walczyć z asymetrią domowymi sposobami?

Proste czynności, które można wykonywać z dzieckiem to:

  • zachęcanie go do patrzenia się w obie strony,
  • regularne zmienianie pozycji,
  • naprzemienne wykonywanie przebierania, układania, karmienia i noszenia,

Trzeba także unikać sprzętów, które mogą ograniczać ruchy dziecka i nie kłaść go cały czas na miękkim podłożu czy poduszce. Maluszka należy nosić również w pozycjach adekwatnych do jego wieku.