Osteopata dla dzieci i niemowląt

Metody i techniki osteopatyczne wykorzystywane w leczniu dzieci i niemowląt

Techniki osteopatyczne pomagają leczyć choroby o różnej etiologii dzięki uruchamianiu naturalnych procesów naprawczych w organizmie. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko osób dorosłych, ale i dzieci, a nawet niemowląt, które nie mogą być poddawane wielu konwencjonalnym terapiom oraz działaniu niektórych leków. Z drugiej strony jednak bardzo często u najmłodszych pacjentów stosuje się farmakoterapię, której można uniknąć dzięki odpowiednio dobranym technikom osteopatycznym. Jednak jakie metody z tej dziedziny mogą być stosowane u dzieci? Czy różnią się od tych pomocnych u osób dorosłych?osteopatia niemowląt noworodków Kraków

Osteopatia u dzieci i niemowląt – zastosowanie

Nawet zupełnie małe dzieci borykają się z licznymi problemami zdrowotnymi. Do tych, z którymi rodzice najczęściej zgłaszają się do lekarza należą kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego (np. kolki, refluks, trudności w wypróżnianiu), ruchowego (np. kręcz szyi) czy nerwowego (zaburzenia rozwoju poznawczego). Dzieci dotykają również częste infekcje (np. zapalenie ucha środkowego) oraz takie problemy jak zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe, utrudniające prawidłowy rozwój mowy.
W wielu sytuacjach tego typu konwencjonalne terapie mają ograniczoną skuteczność, jednak pomocna okazuje się osteopatia. Pozwala pozbyć się wielu dolegliwości, uciążliwych zarówno dla malucha, jak i jego opiekunów.

Osteopatia dzieci a osteopatia dorosłych

Analizując nie tylko metody osteopatyczne, ale i wszelkie działania lecznicze należy pamiętać o podstawowej zasadzie: dziecko nie jest mniejszym dorosłym. Jego organizm działa na innych zasadach, a intensywny rozwój sprawia, że dotykają go inne problemy zdrowotne niż dorosłych.

W dodatku u dzieci nie występują pewne utrwalone przez wiele lat nawyki, z którymi często borykają się dorośli, nawet nieświadomie.

Dlatego osteopatia pediatryczna to praca z organizmem, który jest swego rodzaju czystą tablicą – świadomość ciała oraz pewne mechanizmy dopiero się kształtują. Dlatego osteopata decydujący się na pracę z dziećmi musi mieć doskonale opanowaną anatomię i fizjologię maluchów w różnym wieku, co jest bardzo obszerną dziedziną – organizm niemowlaka, przedszkolaka i dziecka wchodzącego w okres dojrzewania również funkcjonuje inaczej.

Techniki osteopatyczne u dzieci

Do najczęściej stosowanych metod osteopatycznych u dzieci należą manipulacje stawowe, stymulacja punktów spustowych, neuromobilizacja oraz techniki relaksacji powięziowo-mięśniowej. Na szczególną uwagę zasługuje również osteopatia czaszkowo-krzyżowa oraz narządów wewnętrznych. Wszystkie te techniki są całkowicie bezinwazyjne i nie wymagają stosowania jakichkolwiek leków. Ponadto u dzieci stosuje się wyłącznie bezbolesne metody działania.

Osteopatia czaszkowo – krzyżowa

Jej działanie opiera się na neutralizowaniu napięć przez stosowanie specjalistycznych technik, w tym delikatnej palpacji, w rejonie kości czaszki. Pozwala to oddziaływać na struktury membranowe znajdujące się w czaszce, a co za tym idzie – przywracać równowagę w dalej położonych strukturach.

Osteopatia narządów wewnętrznych

Zwana jest także osteopatią wisceralną. Jej celem jest przywracanie prawidłowych napięć, ruchomości oraz elastyczności organów. Cały system narządów wewnętrznych posiada liczne połączenia z innymi strukturami – zarówno anatomiczne, jak i funkcjonalne – dzięki czemu praca z nim pozwala na usuwanie rozmaitych blokad, które podtrzymują lub prowadzą do powstania stanów nieprawidłowych.

Każda sesja osteopatii łączy w sobie powyższe metody w różnych proporcjach. Ich proporcje zależą od problemu, z jakim boryka się dziecko. Do najczęściej opracowywanych punktów należy podstawa czaszki, otwór szyjny, przepona, zastawki jelitowe, mięśnie nad- i podgnykowe oraz mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy (MOS).

Co ważne, osteopatia nie jest stosowana zamiast medycyny konwencjonalnej oraz terapii fizjoterapeutycznych; jest za to ich doskonałym uzupełnieniem, które traktuje organizm i procesy w nim zachodzące jako całość. Dlatego połączenie działań lekarza, fizjoterapeuty i osteopaty może naprawdę skutecznie wspierać prawidłowy rozwój dziecka.

Należy jednak pamiętać, by w przypadku podejrzenia jakichś schorzeń lub problemów rozwojowych u dziecka nie stosować osteopatii bez konsultacji z lekarzem. Szczegółowa diagnostyka pozwoli ustalić źródło występujących objawów i wyeliminować ewentualne przeciwwskazania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj