Polskie marki na pokazie w Pekinie

Fur Free Fashion Show 2015 w Pekinie: kreatywna i etyczna moda z udziałem polskich marek odzieżowych i przedstawicieli polskiej ambasady.

Międzynarodowa organizacja ACTAsia (z siedzibą w Wielkiej Brytanii, Holandii, Chinach i USA) zorganizowała wczoraj w stolicy Chin drugi w historii tego kraju pokaz mody wolnej od futer. Wśród dziewiętnastu zaproszonych na pokaz projektantów i firm znalazły się 4 polskie marki: EST by Es. (Gosia Sobiczewska), SLOGAN, SAS (Such a Sucz) oraz Folk DESIGN. Projektanci z trzech kontynentów połączyli swoje siły i zaprezentowali kolekcje całkowicie wolne od futer na wybiegu Fur Free Fashion Show w Pekinie, promując w ten sposób modą etyczną, która dba zarówno o zwierzęta, ludzi i środowisko naturalne.


Po udanym i zarazem pierwszym w historii Chin pokazie mody wolnej od futer w 2014 roku, tegoroczne wydarzenie nabrało większego rozmachu. Fur Free Fashion Show w Pekinie, który jest częścią azjatyckiej kampanii antyfutrzarskiej, w tym roku doczekał się jeszcze większej publiczności, ale przede wszystkim zaangażowania i obecności międzynarodowych projektantów. Dzięki współpracy z organizacją z Chin, organizacja Otwarte Klatki miała możliwość wysłania i zaprezentowania międzynarodowej publiczności rodzimych firm odzieżowych, które wspierają kampanię Sklepy Wolne od Futer w Polsce. Tym samym polskie marki dołączyły do marek z USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Korei oraz Chin i przedstawiły swoje najnowsze kolekcje i projekty w Art Studio Levi w centrum Pekinu. Wśród utalentowanych projektantów na wybiegu znaleźli się m.in.: nowojorska designerka Leanne Mai-ly Hilgart tworząca pod szyldem VAUTE, designerzy Tony Yu i Li Lidan z Chin oraz zdobywczyni ostatniej nagrody HUSH- Gosia Sobiczewska oraz szyjąca na konkursy światowe (m.in. Miss Universe) projekty dla Miss Polski marka Folk DESIGN. Inna polska marka- SLOGAN Ecostreetwear- zwróciła szczególną uwagę chińskiej publiki ze względu na materiały stosowane do wyprodukowania ubrań, m.in.: recyclingowane butelki PET, wegańską skórę stosowaną zamiast naturalnej czy organiczną bawełnę. Większość międzynarodowych kolekcji pokazanych na Fur Free Fashion Show 2015, została wyprodukowana z ekologicznych materiałów, np. włókien bananowca, kory drzewa czy butelek pochodzących z recyklingu. Ponadto wszystkie modelki na pokazie Fur Free Fashion Show zostały umalowane organicznymi kosmetykami marki LUSH, która była również jednym ze sponsorów. Po pokazie goście zostali zaproszeni na bankiet z tradycyjnym chińskim jedzeniem, podanym jednak w wersji całkowicie roślinnej i bezmięsnej.


W pokazie wzięło udział ponad 200 chińskich osobistości: przedstawiciele rządu oraz ambasad, gwiazdy telewizji (m.in. Miss Chin), branży muzycznej oraz  międzynarodowych firm. Przedstawiciele brytyjskiej i polskiej ambasady wręczyli nagrody Fur Free Life Award dla osób i firm, które w ich uznaniu wybitnie przyczyniają się promowania etycznego stylu życia i prezentują modę wolną od okrucieństwa.
Założycielka ACTAsia i dyrektor wykonawczy Pei Su skomentowała wydarzenie w następujący sposób: “Chiny są jednym z głównych krajów produkujących futra, a dodatkowo jednym z głównych krajów kupujących takie wyroby i te liczby rosną. Miliony zwierząt są hodowane na fermach futrzarskich, żyjąc tam w tragicznych warunkach i czekając tylko na śmierć. Ponadto przemysł futrzarski ma też wiele negatywnych skutków dla całego środowiska. Fur Free Fashion Show ma zachęcić Chińczyków- zarówno publikę, jak i projektantów czy sprzedawców, do okazania współczucia i wybierania etycznego stylu życia”.