OFF fashion w Rzymie – pokaz polskich projektantów na Alta Moda Roma

Niezwykły pokaz sześciorga awangardowych projektantów mody z Polski odbył się 16 lipca w ramach prestiżowej imprezy Alta Moda Roma. W ogrodach Ambasady Polskiej w Rzymie, przed kilkusetosobową publicznością, swoje kreacje zaprezentowali finaliści konkursu OFF Fashion.

Wydarzenie „Awangarda polska na wybiegu” zamykało kalendarz pokazów Alta Moda Roma. To najbardziej prestiżowe wydarzenie haute couture we Włoszech, podczas którego promowane jest wysokie krawiectwo. Odbywająca się dwa razy w roku impreza stanowi przegląd najlepszych realizacji projektantów i krawców pielęgnujących tradycję „wysokiej mody”. Włoscy komentatorzy zgodnie przyznali, że polscy projektanci wnieśli do wydarzeń rzymskiego tygodnia mody powiew świeżości, kreatywności i oryginalności. Zaintrygowali publiczność nowatorskimi rozwiązaniami formalnymi, lekkością pomysłów i doskonałą realizacją techniczną prezentowanych prac.

W pokazie wzięli udział uczestnicy Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF Fashion oraz finaliści piętnastej edycji konkursu: Halina Mrożek, Michał Mrzygłód, Łukasz Stachowicz, Aneta Zielińska, Katarzyna Jaworska i Rafał Zieliński. Projektantów, którzy pokazali swoje kolekcje w Rzymie wybrała wieloletnia współpracowniczka i jurorka konkursu OFF Fashion – Bianca Cimiotta Lami z włoskiej Akademii Mody Koefia. Patronat nad pokazem objął Jego Ekscelencja Wojciech Ponikiewski Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej, Republice San Marino i Republice Malty.

Wyjątkową scenerię dla wieczornego pokazu zamykającego Alta Moda Roma stanowiły rozległe ogrody Ambasady Polskiej w Rzymie. Pokaz tematycznie i stylistycznie nawiązywały do znanych europejskich baśni – „Śpiącej Królewny”, „Baśni o zaklętym Kaczorze”, „Pinokia” i „Królewny Śnieżki”. Jego bohaterami – obok kreacji projektantów – były także lalki, które powstały w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach.

Organizowany od 2007 roku OFF Fashion to dziś najważniejszy w Polsce konkurs wspierający młodych projektantów. Udział w konkursie jest wyjątkową szansą na rozpoczęcie kariery dla osób stawiających pierwsze kroki w branży mody. Do XV edycji konkursu, która odbyła się w maju 2014 roku zgłosiła się rekordowa liczba ponad 200 projektantów. Zgłoszenia napłynęły z Polski, Anglii, Białorusi i Ukrainy. „Buntownicy”, czyli hasło przewodnie wiosennej odsłony OFF Fashion wpisuje się w charakter konkursu, który z założenia promuje niekonwencjonalne podejście do projektowania ubioru. Jak powiedział jeden z jurorów, projektant Mariusz Przybylski: „OFF Fashion ubiera ulicę”. Dlatego pośród nadesłanych prac organizatorzy i jurorzy poszukują tych, które w twórczy sposób przełamują konwencje, kreują nowe trendy i jednocześnie mają potencjał, by zdobyć uznanie szerokiego grona odbiorców.