Magiczny czas Wielkanocy

Empik_Stylowe ŚwiętaWielkanoc w Polsce najczęściej spędzamy w gronie rodzinnym, celebrując związane z tym Świętem tradycje i obyczaje takie jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów oraz ich wspólne spożywanie podczas niedzielnego śniadania. Polskie dzieci szczególnie czekają na Śmigus-Dyngus. Wielkanoc obchodzona jest niemal na całym świecie, choć w każdym kraju inaczej.

Brazylijczycy to naród, który do Świąt Wielkanocnych zaczyna się przygotowywać jeszcze przed Wielkim Postem. Podobnie jak w Polsce, w Brazylii praktykowane jest święcenie palm. Jedyną różnicą jest ich kształt – w Brazylii są one zaplatane najczęściej w kształt krzyża. Z tradycją wielkanocną łączą się także „pacoca”. To świąteczny specjał – słodkie cukierki z kruszonych orzeszków ziemnych i cukru.

Włosi w okresie wielkanocnym muszą odwiedzić co najmniej trzy Groby Pańskie, ponieważ mniejsza liczba ma przynosić pecha! Najważniejszy jest jednak niedzielny obiad rodzinny, podczas którego podawana jest jagnięcina i baranina. Nie może zabraknąć również tradycyjnego ciasta, zwanego Colomba (gołębica). W smaku jest ono podobne do polskich babek wielkanocnych. Podobnie jak one jest ciastem drożdżowym, które kształtem – dla odmiany – według włoskiej tradycji ma przypominać lecącego ptaka.

Żaden Szwajcar nie wyobraża sobie Wielkanocy bez „jajecznego wyścigu”, który polega na szukaniu w ogrodzie wcześniej schowanych, udekorowanych jajek. Biorą w nim udział zarówno dorośli, jak i dzieci, a ten kto znajdzie najwięcej jajek zostaje zwycięzcą wyścigu. W niedzielę cała rodzina spotyka się na obiedzie, podczas którego najczęściej serwuje się jagnięcinę, jajka i, wykonane ze znanej na całym świecie szwajcarskiej czekolady, czekoladowe zające.

Dla osób, dla których – obok celebrowania wielkanocnych tradycji – ważne jest również odpowiednie przystrojenie mieszkania czy domu na świąteczny czas Empik przygotował kolekcję „Stylowe święta”. Kolekcja utrzymana jest w kolorach wiosny: żółtym, zielonym i białym, dzięki czemu zapewni wspaniałą świąteczną atmosferę w salonie i przy stole oraz pozwoli cieszyć się wyjątkową aurą budzącej się do życia wiosny.

W kolekcji znajdziemy: porcelanowe figurki zajęcy, kur i jajek w formie nawiązującej do sztuki ludowej, ceramiczne koszyki, lampiony w kształcie kaczeńca, talerze z motywem łowickich wycinanek oraz do serwowania jajek, a także wielkanocne świece oraz przywieszki. Kolekcję uzupełniają świąteczne stroiki, ceramiczne zwierzęta i jajka z wewnętrznym podświetleniem led oraz foremki na ciasteczka i jajka sadzone, które w okresie Świąt Wielkanocnych mogą przybrać formę głowy króliczka.

Kolekcja „Stylowe święta” jest dostępna w salonach Empik i na empik.com.