TEMATY TRENDOWATE – DESIGN VS SCIENCE FICTION

design gdynia tematy SCIENCE FICTIONIle jest we współczesnym designie fantastyki, a ile namacalnych i użytecznych projektów, które ujrzały światło dzienne? Czy bliżej mu do fikcji, czy do nauki? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas piątego spotkania z cyklu TEMATY TRENDowate, organizowanego przez Centrum Designu Gdynia. Zapraszamy 5 grudnia do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego .

Nierealne. Futurystyczne. Niemożliwe, by kiedykolwiek weszło do użytku. Nie dałoby się czegoś takiego wyprodukować. Nie istnieje taka technologia. Co to za wynalazek!? To jakieś science fiction!

O czym mowa? Powiedzmy, że o świecie przedstawionym w dowolnym filmie SF. Zaludniają go, o ile to właściwe słowo, roboty i cyborgi. Wszechobecne są inteligentne maszyny. Przedstawiciele rodzaju ludzkiego mają do dyspozycji żywność w pastylkach i zarządzają swoimi sprawami, obsługując z wprawą wielkie dotykowe ekrany. W razie awarii któregoś ze swych narządów, korzystają z ogólnodostępnych implantów. Wyobraźnia poniosła twórców? Niekoniecznie, ale o tym za chwilę.

Wyobraźnia to pojęcie wspólne dla science fiction i designu. Zarówno jedno, jak i drugie rodzi się przecież z wyobraźni. Wyobraźnia twórców SF wyprzedza czasy, w których żyją. A jak jest w przypadku designu? Czy określeń przywołanych na początku można użyć, mówiąc o współczesnym designie? Teoretycznie tak i zapewne niejeden prototyp takie właśnie reakcje wywołuje. Wystarczy jednak posłuchać wiadomości, by przekonać się, że wiele pomysłów, znanych do tej pory z filmów lub literatury science fiction, nabrało całkiem realnych kształtów.

Jeden z bohaterów Star Treka, Geordi La Forge, był niewidomy i używał implantów gałki ocznej. Nie każdy zapewne wie, że implant zwany bionicznym okiem już istnieje i wykorzystywany jest do częściowego przywracania wzroku niewidomym, m.in. w Stanach Zjednoczonych. A Oscar Pistorius, lekkoatleta, który na protezach z włókna węglowego stanął do wyścigu z pełnosprawnymi zawodnikami? On nie jest filmowym bohaterem, lecz człowiekiem z krwi i kości. No właśnie – czy jest jeszcze człowiekiem, czy już cyborgiem?

Zarówno literatura i kino science fiction jak i design opowiadają historie o przyszłości. Kreślą wizje innej rzeczywistości, budują prototypy przedmiotów, urządzeń, pojazdów i budynków. Pokazują, jak mógłby wyglądać świat za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Od czego zależy, czy wizje te staną się rzeczywistością, czy pozostaną w sferze fantazji?

Odpowiedzi na to pytanie postarają się udzielić goście zaproszeni na piąte spotkanie z cyklu TEMATY TRENDowate. Zapraszamy 5 grudnia o godz. 17.30 podczas 2 urodzin Centrum Designu Gdynia do Nowych Prototypowni Pomorskiego Parku-Naukowo Technologicznego Gdynia.

ZAPROSZENI GOŚCIE:

Jacek Sobczyński absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Selekcjoner festiwalu Transatlantyk, redaktor emitowanego w TVP1 programu Weekendowy Magazyn Filmowy. Publikował i publikuje m.in. w czasopismach K MAG, Exklusiv, Przekrój, Futu Paper oraz na portalach dwutygodnik.com, www.t-mobile-music.pl, filmweb.pl i onet.pl. Współpracował m.in. ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich oraz siecią kin Cinema City.

Jacek Ryń studiował wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Podczas studiów był na stypendium Socrates Erasmus w Design Academy Eindhoven. W 2007 roku odbył staż w Droog w Amsterdamie. Jest asystentem w Pracowni Projektowania Produktu Autorskiego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2008 roku wspólnie z żoną Pauliną Ryń założył grupę projektową Razy2. Jest laureatem wielu nagród oraz uczestnikiem wystaw krajowych i zagranicznych.

Krzysztof Giełdziński studiuje Automatykę i Robotykę, specjalność Robotyka i Systemy Mechatroniczne. Od początku studiów aktywnie działa w Naukowym Kole Studentów Automatyk. W 2013 roku został prezesem koła. Wyróżniony stypendiami Prezesa Rady Ministrów, Rektora Politechniki Gdańskiej i Nagrodą Dziekana Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

Autorką cyklu TEMATY TRENDowate oraz moderatorką dyskusji jest Marta Flisykowska – doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracuje na Wydziale Architektury i  Wzornictwa w pracowni Designu Eksperymentalnego – INFRAVIOLET. Interesuje się różnymi aspektami projektowania, również w kontekście społecznym. Swoje spostrzeżenia wykorzystuje w projektach i publikacjach, m.in. TAKE ME, TRENDBOOK 2011+,2012+,2013+. Przygotowywana przez nią praca doktorska dotyczy glokalności w projektowaniu. Współpracuje z Fundacją STARTER przy innowacyjnym programie POMORSKA FABRYKA DESIGNU i zasiada w zarządzie Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo.

Organizatorem spotkań Tematy TRENDowate jest Centrum Designu Gdynia inicjatywa Miasta Gdyni działająca od 2011 roku na rzecz kompleksowego wsparcia rozwoju i promocji sektorów kreatywnych w mieście, na Pomorzu i w regionie Morza Bałtyckiego.

Główne działania: promocja polskich projektantów na rynku krajowym i zagranicznym, propagowanie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i projektantami, integracja środowiska naukowego z biznesowym, wsparcie działań edukacyjnych, działania w przestrzeni publicznej Gdyni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj