eMuzeum.com – portal miłośników i kolekcjonerów sztuki

eMuzeum_logo_smallInteresującym miejscem dla miłośników sztuki w Internecie jest nowopowstały portal eMuzeum.com, zawierający wiele funkcjonalności. Zasadniczo ma służyć do prezentowania zbiorów w postaci cyfrowej, pomoże w poszukiwaniu konkretnych dzieł, a także w poznawaniu zbiorów nieudostępnianych szerokim kręgom osób. U podłoża powstania portalu eMuzeum.com leży konieczność i potrzeba digitalizacji zbiorów nie tylko muzealnych, ale także tych ukrywanych w skrytkach bankowych i sejfach. Tylko w ten sposób będziemy mogli obcować i cieszyć się sztuką, która nie zawsze może być obecna w codziennym życiu.

eMuzeum.com ma być również miejscem wymiany informacji między kolekcjonerami, miejscem do prezentowania danych o wystawach i imprezach, a z czasem również portalem do organizowania aukcji.

Projekt eMuzeum.com realizowany jest w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Portal www.eMuzeum.com to nowoczesne narzędzie dla muzealników i miłośników sztuki. Służy on do gromadzenia, przeszukiwania i prezentowania w formie cyfrowej zbiorów muzealnych oraz prywatnych kolekcji. Celem portalu jest popularyzowanie digitalizacji, a tym samym zapewnienie dostępu do dzieł sztuki, skrywanych obecnie w prywatnych zasobach czy nieudostępnionych publiczności kolekcjach. Formaty przechowywanych danych (informacji) są zgodne z międzynarodowymi standardami opisu obiektów sztuki (CDWA, Dublin Core).

Portal zapewnia użytkownikom – prywatnym i instytucjonalnym – przestrzeń do prezentowania cyfrowych wersji eksponatów. W bezpieczny sposób można w nim przechowywać cyfrowe kopie w wysokiej rozdzielczości bazowej i konserwatorskiej oraz tworzyć wirtualne galerie i wystawy. Portal eMuzeum.com umożliwia wszystkim zainteresowanym szybki dostęp do informacji o zgromadzonych eksponatach oraz wspiera muzea i kolekcjonerów w pracach digitalizacyjnych. Wbudowane mechanizmy wyszukiwania zapewniają efektywne przeglądanie zbiorów.

Dzięki portalowi zbiory przechowywane dotychczas w magazynach, skrytkach bankowych i domowych zaciszach będą mogły zaistnieć w przestrzeni publicznej. Portal to również cenne źródło wiedzy m.in. dla muzeów, ośrodków kultury i kolekcjonerów, przygotowujących się do digitalizacji swoich zbiorów. eMuzeum.com wpisuje się w priorytetowy program ochrony i cyfryzacji dziedzictwa kulturowego.

„Eksponaty prezentowane w ramach jednej z wystaw na naszym portalu – Korespondencja z obozów internowania Legionistów Polskich z lat 1917-1918 – nagrodzone zostały Złotym Medalem Krajowej Wystawy Filatelistycznej VARSAVIANA 2013” – mówi Paweł Chomicz, Prezes firmy Wirtualne Muzeum sp. z o.o., twórcy portalu eMuzeum.com. „Te do niedawna przechowywane w domowym zaciszu unikatowe eksponaty może dziś wygodnie oglądać każdy, kto odwiedzi eMuzeum.com”.

Wspomniana wystawa jest dostępna pod adresem: https://www.emuzeum.com/info2.php

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj