Łazienka bez barier – Grupa Armatura

Fot. Grupa ArmaturaKomfort to z pewnością najważniejsza rzecz, jaką powinno zapewniać nam współczesne wnętrze domu lub mieszkania. Dotyczy to zwłaszcza łazienki, która powinna być również funkcjonalna. Mając na uwadze fakt, że nasze społeczeństwo jest coraz starsze, na znaczeniu zyskują elementy organizacji przestrzeni i wyposażenia, zapewniające łatwość i wygodę użytkowania osobom z różnego rodzaju ograniczeniami ruchowymi.

Łazienka jest ważnym miejscem każdego domu ze względu na wielość funkcji jakie pełni. Służy nie tylko codziennym czynnościom higienicznym, ale daje też szansę na odrobinę intymności czy chwilę relaksu i wytchnienia od natłoku codziennych obowiązków. Różnorodność propozycji jakie oferują producenci sprawia, że łazienka może być zarówno wygodna, jak też niezwykle nowoczesna i piękna. Jej urządzanie bywa dużą przyjemnością, ale też źródłem problemów przy wyborze tego, co będzie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb związanych chociażby z wiekiem lub stanem zdrowia. Jak więc urządzać łazienkę by była ona nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna, dostosowana także do oczekiwań i potrzeb użytkowników starszych oraz niepełnosprawnych?

Jaki prysznic?

Najlepiej zacząć od przeanalizowania tego co pomaga lub przeszkadza nam w łazience, z której dotychczas korzystaliśmy. Naturalnie musimy wziąć pod uwagę też charakter i możliwości przestrzeni, jaką mamy do zagospodarowania. W tej kwestii pomocna może być wiedza projektanta wnętrz. Istnieje jednak kilka podstawowych reguł, które powinniśmy wziąć pod uwagę urządzając łazienkę dostosowaną do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi.

Po pierwsze prysznic. Kiedy metraż łazienki nie pozwala na zamontowanie zarówno wanny, jak i natrysku, wybór z pewnością powinien paść na tę drugą opcję. Każdy kto cierpiał, choćby przejściowo, z powodu ruchowych ograniczeń (np. złamanej nogi) zdaje sobie sprawę z tego, jakim wyczynem jest samodzielne i bezpieczne wejście do wanny. Kwestia samodzielności w trakcie intymnych czynności higienicznych jest niezwykle ważna. Dla zdrowego człowieka naturalne jest, że wykonuje je sam, jednak gdy dotyka nas jakaś niesprawność, szybko okazuje się jak kłopotliwe i krępujące jest wtedy korzystanie z pomocy innych osób. Aby tego uniknąć wybierzmy taki rodzaj prysznica, który umożliwia swobodny wjazd lub wejście osobie niepełnosprawnej. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku może być zamontowanie prysznica bezbrodzikowego. Dzięki temu, że nie posiada on progów (odpływ wody zamontowany jest w posadzce) wejście do kabiny jest łatwe. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wyposażenie łazienki w kabinę z brodzikiem, pamiętajmy aby wyposażyć go w łagodny podjazd. Warto pamiętać także o antypoślizgowych kaflach, którymi będzie on wyłożony, a także rozkładanym, mocowanym do ściany krzesełku, na którym można usiąść podczas mycia i uchwytach służących podparciu lub podciągnięciu się na siedzisko. Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniej baterii natryskowej. Znaczenie ma zarówno wysokość, na jakiej zostanie zamontowana, jak też jej rodzaj. Dla każdego człowieka, nie tylko obciążonego ograniczeniami ruchowymi uciążliwe bywa regulowanie temperatury wody i natężenia strumienia w trakcie mycia. Niejednokrotnie wymaga to użycia obu rąk, co w przypadku osób niepełnosprawnych może mieć spore znaczenie.

– W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są baterie termostatyczne, umożliwiające ustawienie temperatury i strumienia wody przy użyciu jednej ręki. Nie wymagają one regulacji w trakcie kąpieli. Są wygodne i szybkie w użyciu, a co za tym idzie, także oszczędne – doradza Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

Jaka umywalka?

Kolejnym ważnym elementem łazienki jest umywalka – jej rozmiar oraz wysokość na jakiej jest zamontowana. Jeżeli pozwala nam na to metraż najlepiej aby była ona duża i głęboka. Przeważnie umywalki montuje się na wysokości ok. 85 cm od podłogi. W przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych warto jednak rozważyć tę kwestę indywidualnie.

Nieodłącznym elementem wyposażenia łazienki jest bateria umywalkowa. Jej wybór uzależniony jest od kilku czynników. Interesującą propozycją stanowią baterie bezdotykowe tzw. sensorowe. Posiadają one kilka zalet, które mają szczególne znaczenie dla osób z ograniczeniami ruchowymi. – Po pierwsze nie wymagają użycia siły koniecznej np. do odkręcenia kurków. W trakcie mycia nie trzeba też za każdym razem ustawiać temperatury i natężenia strumienia wody – mówi Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura – Co ważne, baterie bezdotykowe ułatwiają też utrzymanie czystości i są ekologiczne – po oddaleniu rąk spod wylewki woda przestaje z niej wypływać – dodaje Dziedzina.

Jeśli nie jesteśmy przekonani do baterii bezdotykowych, można też zainstalować innego rodzaju sprzęt – armaturę specjalną. Ona także nie wymaga używania siły do regulacji wody – uruchamiana jest jednym ruchem ręki. – Cechą charakterystyczną baterii specjalnych jest to, że mają dłuższe uchwyty, które są pomocne dla osób o mniejszym zasięgu ruchu. Pozwalają one na łatwiejsze otwieranie dopływu wody – mówi Aneta Dziedzina.

Jeśli w łazience znajduje się WC, jego rodzaj także powinien zostać dobrany do wymagań użytkowników. Toalety odpowiednie dla osób niepełnosprawnych mają nie tylko odpowiedni profil deski, ale także optymalną wysokość i inne znaczące parametry.

Rozwiązania i możliwości jakie oferują nam producenci sprzętów i akcesoriów łazienkowych pozwalają urządzić łazienkę w taki sposób by służyła nie tylko osobom z ograniczeniami ruchowymi, ale także innym domownikom. Wbrew pozorom, nawet dla ludzi całkowicie sprawnych przydane mogą być wyżej opisane rozwiązania. Co więcej, w większości przypadków są one bardzo estetyczne i dopasowane do indywidualnych gustów.