Tysiące dzieci majsterkowały w Castoramie

Wraz z rokiem szkolnym kończy się kolejna edycja warsztatów Majsterkowo organizowanych w sklepach Castorama. Łącznie w tegorocznych zajęciach wzięło udział ponad 23 000 dzieci – w różnych częściach Polski. O sukcesie przedsięwzięcia świadczy choćby fakt, że dyrekcje szkół podstawowych już teraz planują udział w kolejnych edycjach.

Majsterkowo to warsztaty, podczas których uczniowie szkół podstawowych mają okazję przekonać się na czym polega idea majsterkowania oraz DIY (do it yourself – zrób to sam). Z materiałów dostarczonych przez sklepy Castorama, pod okiem pracowników i nauczycieli, uczą się m.in. ciąć, kleić wiercić i używać podstawowych narzędzi, dzięki czemu mogą same wykonywać zabawki i inne przedmioty. Uczestnictwo w zajęciach pobudza ich kreatywnoś i uczy samodzielności. Podczas zajęć dzieci zdobywają również wiedzę na temat ekologii. Uczą się wykorzystywania materiałów wtórnych oraz ekologicznego podejścia. Zdobywają też niezbędną wiedzę o zasadach bezpieczeństwa podczas pracy i przy kontakcie z elektrycznością.

„Majsterkowo okazało się doskonałym uzupełnieniem dla programu szkół, w których obecnie brakuje tego typu lekcji. Nasze warsztaty są odskocznią od typowych zajęć. Nie ma tu tablicy i ławek. Jest za to możliwość działania, wykazania się, stworzenia czegoś własnymi rękami. Taka idea spodobała się zarówno dzieciom, ich rodzicom, jak i nauczycielom. W wielu szkołach mamy już zarezerwowane terminy na kolejnych kilka miesięcy. Utwierdza nas to w przekonaniu, że projekt jest wart naszego dalszego zaangażowania” – mówi Sławomir Rogowiec, Dyrektor ds. komunikacji i zarządzania zmianą.

Warsztaty Majsterkowo prowadzone są przez pracowników Castorama – ludzi z pasją, doświadczeniem i pedagogicznym talentem. Średnio, w całym kraju, organizowanych było 45 lekcji tygodniowo. Zajęcia trwały zwykle 1,5 godziny, a dzieci, w grupach 25-osobowych, najchętniej uczyły się przesadzania kwiatków, malowania na szkle, budowy pudełka na CD, budowy drewnianego pociągu, układania mozaiki oraz budowy drewnianego samolotu. Każdy z warsztatów składał się z dwóch części: teoretyczno-edukacyjnej oraz praktycznej. W czasie pierwszej dzieci korzystały z plansz edukacyjnych oraz kart z instrukcją obsługi. W drugiej części mali majsterkowicze mieli okazję wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

„Lekcje odbywają się w centralnych częściach naszych sklepów. Jesteśmy dumni z tego, że ten pomysł spotkał się z takim zainteresowaniem. Klienci, którzy odwiedzają nasze sklepy, również chętnie przyglądają się warsztatom i często z uznaniem oraz sympatią wypowiadają się o tego typu zajęciach” – mówi Sławomir Rogowiec.

Kolejna edycja Majsterkowa rozpocznie się w nowym roku szkolnym, we wrześniu 2013 r. Szkoły zainteresowane udziałem w warsztatach mogą kontaktować się bezpośrednio z najbliższym sklepem Castorama.

***

Firma Castorama Polska Sp. z o.o. istnieje na rynku polskim od 1994 roku. Obecnie posiada 72 sklepy (w tym 69 sklepów Castorama i 3 sklepy Brico Depot) na terenie całego kraju, o łącznej powierzchni handlowej 460 tys. m2 i zatrudnia ponad 10 tys. pracowników. Sklepy Castorama zajmują pierwsze miejsce w kategorii DIY („do it yourself”) w Polsce.