Daniel Kötter – Neues Theater. Film – performans

  Tam gdzie od lat Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania reperuje swoją flotę, już niedługo otworzy się centrum artystyczne Nowego Teatru. Neues Theater Daniela Köttera to projekt, dla którego ta sytuacja jest punktem wyjścia do artystycznej interwencji dotyczącej przedstawienia pracy i pracy przedstawiania. Hala warsztatowa staje się teatrem kilku społecznie odrębnych sposobów działania. Pięciu mechaników, piątka aktorów i reżyserka, dwóch teoretyków i jedna ekipa filmowa wykonują swoją pracę a my możemy im się przyglądać. Czy też sami jesteśmy aktorami? Nowa praca niemieckiego artysty porusza kwestię paktu między teatrem a społeczeństwem. To performance, ale jego czas jest odmierzany przez kamerę na planie filmowym. Jedno ujęcie.

  W swojej praktyce Daniel Kötter eksperymentuje z formatami teatralnego i muzycznego przedstawienia, modelami kolaboracji z artystami i nie-artystami, sztuką wideo w kontekście różnych sposobów prezentacji – wystawy, performance, filmu. Tworzy wielokanałowe instalacje wideo i alternatywne formy koncertowe.

  Jako reżyser, filmowiec, badacz czy kompozytor problematyzuje system sztuki w odniesieniu do przestrzeni publicznej, przygląda się sieci aktorów, w których uruchamiane jest rozumienie obrazów, instytucji, praktyk artystycznych. Jego strukturalne podejście do filmu rozszerza znaczenie formy dokumentalnej, jest praktycznym namysłem nad sposobami percepcji, daje impuls do badania ograniczeń gatunkowych narracji.

  Daniel Kötter (ur. 1975) mieszka i pracuje w Berlinie. W latach 2008 – 2011 tworzy trylogię Arbeit und Freizeit będące głosem w dyskusji na temat znaczenia pracy w praktykach artystycznych. Stworzone we współpracy z kompozytorem Hannesem Seidlem spektakle muzyczo-teatralne pokazywane były na międzynarodowych festiwalach – m.in. w Wenecji, Madrycie. W 2010 roku rozpoczyna nową serię prac – instalacji, prac filmowych, dyskursywnych – na temat urbanistycznych i socjopolitycznych uwarunkowań performatywności – staats-theater, realizowane m.in. w Teheranie, Lagos, Berlinie.

  Reżyseria całości: Daniel Kötter
  Reżyseria części teatralnej: Barbara Wysocka
  W roli aktorów: Andrzej Konopka, Paweł Śmigała, Anita Sokołowska, Marta Ścisłowicz, Paweł Głowacki
  W roli teoretyków: Roman Dziadkiewicz, Michał Kozłowski, Paweł Mościcki, Małgorzata Sugiera
  W roli mechaników: Grzegorz Choiński, Jakub Pepłowski, Rafał Sonnenburg, Marcin Kuczyński, Adam Radziwanowski
  Zdjęcia: Karol Czyż
  Muzyka: Adam Repucha
  Dźwięk: Marcin Lenarczyk
  Scenografia: Karolina Pawłowska
  Asystent reżysera: Ewa Kozik

  „Na miłość boską, tylko nie róbcie tych sztuczek z tak zwanego «nowego teatru», bo się tu oto przed wami na te dywany wyrzygam i koniec”
  Do roboty!
  [S.I.Witkiewicz, Szewcy]

  12 i 13 listopada 2011. godz. 18.00, 20.00 Hala warsztatowa zajezdni MPO, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa

  Czas trwania: 45 minut

  Reżyseria: Daniel Kötter
  Kuratorka: Anna Ptak
  UWAGA! wstęp wolny
  Konieczna rejestracja ze względu na charakter projektu – plan filmowy: [email protected]
  do 9 listopada 2011, do godz.16.00.
  *Prosimy podać nazwisko, telefon kontaktowy i termin wybranego spektaklu.
  Projekt powstał w koprodukcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Goethe Institut, Warschau we współpracy we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w m. st. Warszawie i Nowym Teatrem.

  Projekt zrealizowany podczas rezydencji artysty w ramach programu A-I-R Laboratory dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy. 

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj