selsun blue® – i po łupieżu!

  Białe, drobne płatki osypujące się na ubranie to jeden z najbardziej znanych objawów łupieżu. Choć nie jest on niebezpieczny dla zdrowia, charakteryzuje się dużą uciążliwością: wygląda nieestetycznie, często towarzyszy mu swędzenie skóry głowy oraz pogorszenie stanu włosów a w skrajnych przypadkach łysienie. Łupież nasila się zazwyczaj jesienią i zimą, kiedy na zewnątrz panuje zimne powietrze, a w pomieszczeniach ciepłe, ale bardzo suche. Skuteczna walka z tym schorzeniem to nie tylko doraźne usunięcie objawów, ważne jest zlikwidowanie jego przyczyn takich jak: nadmierne złuszczanie naskórka (tzw. hiperproliferacja) oraz bytujący na skórze grzyb Malassezia furfur, nazywany także Pityrosporum ovale.

  Szampon przeciwłupieżowy selsun blue® stanowi unikalne połączenie aktywnego składnika, który zwalcza nawet najbardziej uciążliwy łupież i zapobiega jego nawrotom oraz substancji myjących i odżywczych, które sprawiają, że włosy są czyste, piękne i mają zdrowy wygląd. Selsun blue® zawiera 1% roztwór disiarczku selenu – substancji, która wykazuje silną aktywność przeciwgrzybiczą, hamuje nadmierne złuszczanie, zaczerwienienie i świąd.

  Teraz szampon przeciwłupieżowy selsun blue® jest dostępny także w nowej formie wygodnych saszetek jednorazowych o pojemności 6 ml sprzedawanych na sztuki oraz w opakowaniach po 12 szt. Już jedna saszetka pomaga skutecznie pozbyć się łupieżu. Saszetki szamponu selsun blue® występują w dwóch wariantach: do włosów normalnych i do włosów tłustych.

  Łupież

  Problemów z łupieżem doświadcza około połowa Polaków. Lekarze rozróżniają dwa jego rodzaje: tłusty i suchy. Łupież suchy objawia się drobnymi, białymi płatkami, które są widoczne na skórze, głowy, włosach i często osypują się na ubranie. Przy łupieżu tłustym łuszcząca się skóra tworzy żółte, mocno przylegające łuski i łojotokowe strupy.

  W obu formach schorzeniu może towarzyszyć świąd skóry głowy. Uporczywy łupież tłusty (łojotokowy) prowadzi czasem do znacznego osłabienia włosów, wypadania ich, a nawet łysienia. Oba typy wiążą się często z dyskomfortem psychicznym, zwłaszcza u osób szczególnie dbających o wygląd.

  Łupież występuje nieco częściej u mężczyzn. Po raz pierwszy pojawia się zwykle w wieku nastoletnim, miedzy 10 a12 rokiem życia. Przeważnie początkowo jest suchy, a dopiero później może przekształcić się w łupież tłusty.

  Objawy łupieżu powstają w wyniku nadmiernego i zbyt szybkiego namnażania się komórek naskórka, czyli jego hiperproliferacji. Najczęściej bezpośrednio wywołuje go grzyb Malassezia furfur (nazywany także Pityrosporum ovale), który przyczynia się do powstawania reakcji zapalnej skóry i znacznie przyspiesza złuszczanie naskórka. Dodatkowo na rozwój łupieżu wpływa wzmożona aktywność gruczołów łojowych, prowadząca do łojotoku.

  Wystąpieniu i zaostrzaniu objawów łupieżu sprzyja ponadto szereg czynników zewnętrznych, wśród których najważniejsze miejsce zajmują niewłaściwa pielęgnacja oraz czynniki klimatyczne. Niewłaściwa pielęgnacja to nadmiar środków do stylizacji włosów (pianek, lakierów, żeli) oraz niewystarczająca higiena osobista – rzadkie mycie włosów, niedokładne spłukiwanie szamponu. Klimat korzystny dla rozwoju objawów łupieżu to zimne powietrze oraz ciepłe, ale bardzo suche – takie, jakie zimą jest w wielu pomieszczeniach. Łupież pojawia się często także u osób przemęczonych, zestresowanych i źle się odżywiających – uważa się, że najbardziej szkodzi spożywanie dużych ilości tłuszczów nasyconych oraz cukru ( w tym skrobi).

  Zwalczanie łupieżu

  Pozbycie się łupieżu bywa trudne. Schorzenie to ma skłonność do nawrotów, zwłaszcza u osób, które stosują kurację przeciwłupieżową tylko do czasu ustąpienia objawów. Tymczasem ważne jest prowadzenie leczenia ściśle według zaleceń lekarza, a jeśli leczymy się samodzielnie – zaleceń producenta stosowanego preparatu. Zawsze jest polecane stosowanie zapobiegawczo środków o działaniu przeciwłupieżowym po ustąpieniu stanu ostrego.

  Do leczenia łagodnych postaci łupieżu używane są szampony, maści, kremy i płyny o działaniu przeciwłupieżowym, zawierające takie substancje aktywne jak siarczek selenu, pirytonian cynku, pochodne dziegciowe, ketokonazol i inne pochodne imidazolowe. W bardziej zaawansowanych, przewlekłych i opornych na leczenie postaciach choroby, wymienione preparaty stanowią leczenie uzupełniające do stosowanych miejscowo kremów i maści zawierających związki siarki, kwasu salicylowego i sterydy.

  Szampony przeciwłupieżowe zawsze są jednym z elementów kuracji, a bardzo często jej podstawą.

  SKUTECZNOŚĆ POTWIERDZONA BADANIAMI

  Szampon przeciwłupieżowy selsun blue® zawdzięcza swoje działanie disiarczkowi selenu. Jest to substancja, która działa silnie przeciwgrzybiczo, hamuje nadmierne złuszczanie naskórka i świąd. Co ciekawe, doskonale działa u osób, które „uodporniły się” na popularne szampony przeciwłupieżowe.

  Skuteczność szamponu przeciwłupieżowego selsun blue® została potwierdzona wieloma badaniami naukowymi. Ich wyniki wykazują między innymi, że szampon zawierający 1 % roztworu disiarczku selenu powoduje szybsze ustępowanie objawów łupieżu niż szampony zawierające 2% ketokonazolu.

  Selsun blue® nie tylko zwalcza łupież, ale również pomaga w przywróceniu równowagi skóry głowy, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Ma bardzo dobre właściwości myjące i pielęgnacyjne, dzięki czemu pozostawia włosy w dobrej kondycji, nie osłabia ich i nie niszczy. Doskonałe właściwości szamponu selsun blue® zostały potwierdzone badaniami przeprowadzonymi przez Specjalistyczne Laboratorium Badawcze ITA-TEST. 72 % badanych oceniło ogólne właściwości szamponu jako dobre lub bardzo dobre.

  Szampon przeciwłupieżowy selsun blue® jest dostępny w wersjach do włosów normalnych i do włosów tłustych. Teraz również w jednorazowych saszetkach.

  Dostępny wyłącznie w aptekach, bez recepty.