Akustyczny spacer po miasteczku, którego już nie ma

  Samsung wspiera projekt artystki Jaśminy Wójcik w przestrzeni miasta Kazimierz Dolny

  „To mogło wydarzyć się także i teraz“ to najnowszy projekt akustyczno-wizualny młodej artystki Jaśminy Wójcik, laureatki 4. edycji konkursu Samsung Art Master, którego uroczyste otwarcie odbędzie się w sobotę, 9 lipca br., o godzinie 19:00 w Kazimierzu Dolnym. Realizowany w przestrzeni miejskiej projekt inspirowany jest twórczością pisarki żydowskiego pochodzenia – Hanny Krall. Przedsięwzięcie wspierają firma Samsung Electronics Polska oraz Narodowe Centrum Kultury.

  W najbliższą sobotę, 9 lipca br., w Kazimierzu Dolnym odbędzie się uroczyste otwarcie projektu akustyczno-wizualnego Jaśminy Wójcik, absolwentki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i laureatki 4. edycji ogólnopolskiego konkursu Samsung Art Master. Projekt „To mogło wydarzyć się także i teraz“, na który składa się kilkadziesiąt rysunków zawieszonych na fasadach kazimierskich kamienic, zainauguruje spacer akustyczny trasą wyznaczoną przez młodą artystkę. Wydruki stworzonych przez nią obrazów to jednocześnie punkty na mapie spaceru. To miejsca, w których kiedyś żyła bądź nadal żyje społeczność żydowska Kazimierza Dolnego takie jak m.in. cheder, mykwa, dom cadyka czy synagoga.

  Ważnym elementem projektu w Kazimierzu Dolnym są audioprzewodniki, w słuchawkach których będzie można usłyszeć autentyczne, przedwojenne wspomnienia mieszkańców miasteczka zarchiwizowane przez Bożenę Gałuszewską oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN“ w Lublinie. Za realizację dźwięku odpowiada Lech Rudzki. Oprócz zestawów mp3 dla wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w projekcie przygotowano mapki z trasą spaceru oraz instrukcje. Projekt potrwa do 5 sierpnia br.

  W ramach projektu audiowizualnego „To mogło wydarzyć się także i teraz“, Jaśmina Wójcik oferuje alternatywny sposób zwiedzania miasteczka poprzez coś, czego już nie ma, a co stanowi ważną część dziedzictwa i historii Kazimierza Dolnego. Inspiracją dla młodej artystki była twórczość Hanny Krall, pisarki i dziennikarki żydowskiego pochodzenia. Czytając książki Hanny Krall podświadomie umiejscawiałam ich scenerię na tle kazimierskiech kamieniczek. Reportaże te podziałały na mnie wstrząsająco – tak, że musiałam wyrzucić kłębiące się w głowie obrazy na papier. Powstało kilkadziesiąt rysunków. Potem usłyszałam archiwalne wypowiedzi mieszkanców Kazimierza i zrozumiałam, że ich historie są uniwersalne. U Hanny Krall jest to Żydówka z Kocka, tutaj Żydówka z Kazimierza – wyjaśnia Jaśmina Wójcik, autorka projektu.

  Szczegółowych informacji odnośnie projektu „To mogło wydarzyć się także i teraz“ Jaśminy Wójcik będzie można zasięgnąć w Centrum Informacji znajdującym się w lokalu dawnego kiosku „Ruch“ na Rynku Głównym miasta Kazimierz Dolny. Punkt informacyjny przy zbiegu ulic Rynek 7 i Lubelska 2 będzie czynny codziennie w godzinach od 11:00 do 16:00.

  akustycznyspacer-koncepcja-jasminawojcik[1].jpg (164 KB)

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj