Nagrody „PRZETWÓR ROKU“ przyznane!

  wyroznienie

  W niedzielę, 12 grudnia zakończyła się 5 edycja PRZETWORÓW – jednej z najpopularniejszych polskich imprez związanych z designem, ekologią i recyklingiem. Podczas „przetworowego” weekendu ponad 4000 warszawiaków odwiedziło halę na terenie SOHO FACTORY przy. ul. Mińskiej 25 w Warszawie, by podziwiać i kupować prace tworzone na żywo przez ponad dwustu uczestników.

  PRZETWORY to dla młodych designerów okazja by zmierzyć się z problemem recyklingu i zaprezentować swoje prace szerokiej publiczności. Również znaleźć nabywców na swoje projekty: ubrania, akcesoria, lampy, meble, zabawne i pomysłowe gadżety. Nie inaczej było również w tym roku. Tradycyjnie w ramach PRZETWORÓW odbył się także konkurs na najciekawsze projekty.

  Tegoroczna, już piąta edycja Rezydencji Twórczego Recyclingu PRZETWORY miała zasięg MIĘDZYNARODOWY. Na zaproszenie organizatorów, przy wsparciu Instytutów Kulturalnych z Anglii, Holandii, Francji, Hiszpanii i Litwy do Warszawy przyjechali designerzy i grupy projektowe z tych krajów, m.in. holenderski team Refunc (www.refunc.nl), hiszpańska Basurama (www.basurama.org), El Ultimo GRITO/EUG Studio z Wielkiej Brytanii (www.eugstudio.com), Mantas Lesauskas z Litwy (www.lesauskas.lt), Tom Price, Wielka Brytania (www.tom-price.com).W ramach Przetworów grupa studentów z Royal College of Art stworzy warsztat razem ze studentami z Wydziału Wzornictwa ASP – grupą PG13

  NASI ZAGRANICZNI GOŚCIE wygłosili specjalne wykłady na temat swoich koncepcji łączenia recyclingu z designem oraz przygotowali projekty:

  EL ULTIMO GRITO (WIELKA BRYTANIA) Prototyp kina, które grupa ma zamiar wykonać niebawem w dużej skali jako kino letnie. Ekrany kinowe są zarazem baldachimami pod, którymi można się schować w letnie dni.

  MANTAS LESAUSKAS  (LITWA) Seria mebli inspirowana słodko-gorzką nostalgią za czasami komunistycznymi. Zderzenie eleganckiego mebla z brutalną materią opony samochodowej. Raczej eksperyment, niż prototyp.

  ANTONIO SCARPONI  (WŁOCHY) „The Lonely Socks Show” – drugie życie skarpet – serie kilkuminutowych filmów, w których główną rolę odgrywają… skarpetki. „Zawsze jest problem z pojedynczymi skarpetami, które swoje drugie połówki utraciły w tajemniczych okolicznościach, w czeluściach pralek i szaf. Postanowiłem dać im szansę na drugie życie w świetle kamer.” Antonio Scarponi przygotowuje także serię „instrukcji” pokazujących jak transformować rzeczy, nadawać im nową funkcję, np. bluzę z kapturem w torbę na laptopa, nosidełko dla dzieci czy poduszkę, kartki starych magazynów na portfel lub kopertę.

  TOM PRICE  (WIELKA BRYTANIA) Ściana z rur polipropylenowych, stworzona z małych segmentów, które można łączyć ze sobą w dowolne kombinacje. Służy do wydzielania przestrzeni. Ściana ma za zadanie być jednocześnie obiektem artystycznym.

  BASURAMA  (HISZPANIA) Seria oktagonów – mebli-zabawek, jeden jest huśtawką, drugi służy do wypoczywania, a trzeci do wspinania się. Projekt jest wynikową dwóch pasji artystów: stworzenia najmniejszego, funkcjonalnego domu do życia oraz tworzenia zabawek dla tych, którzy czują się wiecznie dziećmi.

  REFUNC (HOLANDIA) Mały dom. A może bar? Refunc jest przeciwnikiem upiększania rzeczywistości, fascynuje ich wszystko co wydobywa na pierwszy plan strukturę. Idealny dom w interpretacji Refunc jest odarty z elementów dekoracyjnych, widać strukturę, materiał z jakiego jest wykonany, jako zwolennicy ekologicznego myślenia najchętniej zaprojektowaliby dom tylko z odpadów.

  W dniu 12.12.2010 jury PRZETWORÓW 5 w składzie:

  Fabio Cavallucci, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej, Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna polskiej edycji Elle Decoration, Wanda Modzelewska (konsultantka ds. wzornictwa Profundo PR), Agnieszka Kowalska, dziennikarka Gazety Wyborczej, zajmująca się kulturą, Attilio Maranzano, fotograf , Michael Okraj (designer, kurator, właściciel studia projektowego Designerdeutsch),Tomek Rygalik (designer, wykładowca Royal College of Art w Londynie i ASP w Warszawie), Anthony Lebossé z francuskiej grupy 5.5 Designers, światowej gwiazdy recyclingu, www.cinqcinqdesigners.com oraz organizatorki projektu Monika Brzywczy, Ania Czarnota, Marta Wójcicka przyznało nagrodę główną czyli tytuł PRZETWÓRU ROKU, otrzymali ją ex aequo:

  studentki londyńskiego Royal College of Art, Juwei Huang i Tongtong Ren za parawan zbudowanego z drewnianych elementów stelaży łóżek oraz słoików – niezwykle finezyjny i poetycki projekt, który zafascynował również jury swoją mobilnością

  oraz

  Jakub Sobiepanek i Robert Pludra, absolwenci wzornictwa na warszawskim ASP za projekt bardzo wygodnego oraz wyróżniającego się formą fotela, wykonanego z plastikowych beczek  oraz krzesła z tekturowych opakowań po świetlówkach, wyróżniajacego się mimo wykorzystania pozornie  mało trwałego tworzywa swoją stabilnością i przemyślaną konstrukcją) .

  Nagrodzone pierwszym miejscem prace zostały wykonane na miejscu podczas imprezy. Polscy laureaci, poza nagrodą rzeczową otrzymali także ufundowaną przez firme Paged Meble możliwość wdrożenia swojego mebla do produkcji.

  Przyznano także wyróżnienia:

  Dla Kasi Kempy i Stanisława Czarnockiego (ASP Wawa) za projekt kina domowego  -wykonanego z maski samochodu i drewnianych deszczułek  siedziska, przymocowanego do ściany za pomocą metalowych linek. Projekt połączono z jakże adekwatną projekcją fragmentów filmu „Death Proof“ Quentina Tarantino.

  Dla Jamesa Thompsona (RCA) za  serię prototypów mebli z fragmentów desek i płyt drewnopochodnych (biurko, podpórka pod laptop, sztaluga) opartą na bardzo prostym, ale niezwykle oryginalnym pomyśle konstrukcyjnym .

  Dla Joanny Piaścik (www.piascik.eu) i Pawła Gromady za projekt stolika z lampką, która zapala się, gdy kręci się kołem od roweru przymocowanym do blatu mebla – projekt inspirowany klasycznym już ready-made Marcela Duchampa .

  Dla Ludzi Dobrej Roboty czyli Michał Ławniczak za projekt odtwarzaczy i głośników wykonanych z klocków lego (i działających!)

  Grupa projektowa Razy2 (www.razy2.com) czyli Paulina Krauza i Jacek Ryń za puff ze zwiniętych  ubrań  o ogromnym potencjale narracyjnym i możliwościach personalizacji oraz niezwykle prosty w konstrukcji a efektowny w formie stolik z kawałków drewna.

  Marek Mielnicki (www.mielnickidesign.com) za unikatowy projekt radia – połączenia wnętrza starego odbiornika lampowego z nowoczesną, wykonaną specjalnie na potrzeby tego projektu, minimalistyczną obudową.

  Marta Skuza (www.martaskuza.blogspot.com) za kolekcję damskich ubrań wykonanych ze używanych męskich koszul.

  Ponadto nominacje jurorów otrzymali:

  Beza Projekt (www.bezaprojekt.pl) i pracownia Tryktrak za wykonane z stolarskich odpadów tablice informacyjne z komunikatami Nie lej wody, Weź torbę, Zgnieć śmieć, Oszczędzaj światło.

  Malgorzata Dzierżewicz, Katarzyna Jędrasik, Emanuel Franz i Mateusz Przybysz za kreartywne recyclingowanie taśm filmowych i stworzenie całego stoiska skonstruowanego z tego materiału.

  Grupa Thecaraccident za lampy z odzyskanych na shrocie lamp samochodowych

  Grupa Wzorowo (www.wzorowo.com) za obudowę laptopa przerobioną na poręczną, przenośną damską toaletkę.

  Wystawa pokonkursowa Przetworów 5 odbędzie się w styczniu w SOHO FACTORY przy ul. Mińska 25. Jeszcze raz będzie można zobaczyć wyżej wymienione projekty.

  W tym roku PRZETWORY odbyły się w postindustrialnej hali na terenie SOHO FACTORY przy ul. Mińska 25 .W imprezie uczestniczyło ponad 200 artystów, w ciągu 2 dni odwiedziło ją około 4000 gości.

  Organizatorzy: Monika Brzywczy, Anna Czarnota, Marta Wójcicka

  Współorganizatorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Artanimacje, SOHO Factory, Partnerzy: Ambasada Niderlandów, British Council, Creative Cities, Ambasada Litwy, Instytut Francuski, EUNIC, WWAA, Profundo, Vitra, Ikea, Vox Meble, Paged Meble, AG Complex, Bonetti,Tsunami Recycling, Fundacja Recyclinic, Miuki, Topex, Lasotasmy.pl, Italvelluti, Prima Odpady, Aminex, Eco Materia, Fundacja Zielony Horyzont, ERP Polska

  Patroni medialni:

  Gazeta Wyborcza, TVP Kultura, Domo TV, Aktivist, Elle Deco, Exclusiv, Fashion Magazine, Gogaga, Przekrój, City Doping, Emma Pak, Notes na 6 tyg, CR Navigator, gazeta.pl

  Related Images:

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj